לפני כ-4 חודשים בעקבות חשיפת תאגיד השידור כאן אודות זיוף נתוני גיוס חרדים לצה"ל, מינה הרמטכ"ל כוכבי את האלוף במיל' רוני נומה, לעמוד בראש צוות בדיקה אודות החשדות.
הרמטכ״ל ציין כי מדובר ב״אירוע חריג מאוד בו נפל כשל מערכתי, פיקודי ומקצועי חמור״. הרמטכ״ל הוסיף כי ״צה״ל היה הראשון לזהות את הפערים בספירה ובדיווח, וכאשר הם התגלו, נערכו בצה״ל תהליכים לבדיקת הנושא, טרם פרסומו. עם זאת, נכון היה לדווח על כך באופן מיידי ושקוף, גם בטרם הושלמה הבדיקה. צה״ל פועל בשקיפות מלאה לפרסום ממצאי הצוות לכלל הגורמים הרלוונטיים ולציבור. האירוע ילמד ולקחיו ייושמו בכל הרמות״.
מתוך מצגת דובר צה"ל

להלן עיקרי ממצאי צוות הבדיקה באשר להליך הספירה והדיווח של הנתונים:

א. מספר המתגייסים החרדים לצה"ל בשנים 2018-2014 אינו עומד ביעדי הגיוס.
ב. נמצא כי ספירת הנתונים נערכה על ידי הגורמים המקצועיים באגף כוח האדם בפרשנות מרחיבה, שחרגה מהגדרות החוק, באופן מודע, מכוון ושיטתי. בנוסף, נמצאו אי דיוקים ושגיאות מקצועיות, שנבעו מרשלנות מקצועית חמורה.
ג. הצוות קבע כי האחריות הכוללת לכשלים בספירה ובדיווח הנתונים מוטלת על הגורמים השונים באגף כוח האדם – הכשל המקצועי ממוקד במדור שילוב חרדים (שהפך בהמשך למנהלת החרדים), והכשל הפיקודי ברמות הבכירות, אשר גילו קשב נמוך ובקרה לא מספקת.
ד. לצד האמור, לא נמצא שניתנו הנחיות ישירות ממפקדים בכירים (סגן-אלוף ומעלה) להטיית נתונים או למסירת דיווחי שקר, על מנת לעמוד בנתוני הגיוס.
ה. לא נמצא לחץ פוליטי או מניע כספי, שהשפיעו על תהליך הספירה והדיווח.
הרמכט"ל אימץ את כלל המלצות הצוות הנוגעות לצה"ל, והורה על יישומן באופן מיידי.
מתוך מצגת דובר צה"ל

בנוסף, הצוות הציג המלצות מערכתיות בנושא מדיניות, לרבות הגדרת "חרדי" בחוק והצורך לגיבוש אסטרטגיה לאומית-חברתית, הנוגעת לגיוס חרדים לצה"ל. המלצות אלו יועברו לגורמים הרלוונטיים וידונו על ידם.

הרמטכ"ל החליט על שורה של מסקנות אישיות:

א. ראש אגף כוח האדם (אלוף) יינזף פיקודית בשל אחריותו הפיקודית הכוללת לליקויים המקצועיים.
ב. ראש חטיבת כוח האדם הקודם (תת-אלוף, בחופשת פרישה) יינזף פיקודית בשל אחריותו הכוללת והיעדר חניכה ובקרה פרטניים למעשי פקודיו.
ג. ראש ענף תכנון כוח אדם הקודם (אלוף-משנה) יינזף פיקודית וקידומו יעוכב בשנה נוספת מעבר לפרק הזמן המוגדר במדיניות כוח האדם של צה"ל. כל זאת בשל אחריותו הפיקודית הישירה על מדור חרדים והיעדר חניכה ובקרה לנושא, חרף רגישותו ו"נורות  האזהרה", שנדלקו ביחס לפערים אפשריים.
ד. ראש מדור חרדים לשעבר (רב-סרן בדימוס) – הממצאים מצדיקים צעדים פיקודיים משמעותיים בשל אחריותו הישירה, אך בשל היותו משוחרר מצה"ל ופטור משירות מילואים, לא ניתן לנקוט צעדים כלפיו.
ה. יועצת משפטית לחטיבת כוח האדם (רב-סרן) – תזומן לשיחה פיקודית כיוון שלא פעלה לוודא כי פסיקת בג"ץ משנת 2017 מוכרת למפקדים ומיושמת הלכה למעשה.
מתוך מצגת דובר צה"ל
כעת כאשר אחד הנושאים המרכזיים במערכות הבחירות האחרונות היה גיוס החרדים לצה"ל, יהיה בהחלט מעניין לראות אם כלל הגורמים יפעלו ואם יפעלו איך יפעלו, לטובת הצלחת הפרויקט וגדילת אחוזי גיוס החרדים לצה"ל
שר הביטחון, נפתלי בנט, מסר בתגובה: "צה"ל אינו חסין משגיאות, אך הוא יודע לתקן את שגיאותיו. אנו לא מפחדים להודות בטעויות, אלא מתקנים אותן"

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.