הבוקר (א') מתפרסמת תוכנית העבודת הממשלתית לשנת 2019. שנת 2018 נחתמה בתמונה לא מחמיאה למערכת הבריאות בישראל. מחלת החצבת התפרצה והוכיחה כי יש להמשיך ולהשקיע ברפואת הקהילה, בטיפות החלב ובקידום הבריאות.

לצד העידוד לרוץ להתחסן, החל העידוד לפנייה למוקדי החירום, טרם ההגעה לחדרי המיון העמוסים, ובמשרד הבריאות הבינו ששנת 2019 תדרוש לא מעט שיפורים במערכת הציבורית.

משרד הבריאות ידרוש 3 מיליארד ש"ח לטובת שיפור המערכת. סגן השר ליצמן. צילום: אבי דישי, פלאש 90

 

בתכנית העבודה לשנת 2019 כותב מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כי "אנו מבינים היטב, שנוכח אתגרי ההווה והעתיד יש להיערך ולבצע את ההתאמות הדרושות. הזדקנות האוכלוסייה, העלות הגבוהה של טכנולוגיות חדשות והחרפת התחלואה הכרונית הן תופעות שנצטרך לתת להן מענה בטווח הלא-ארוך. לצד זאת, הציפיות של האזרח הישראלי השתנו. האזרחים, ובצדק, כבר אינם מוכנים לקבל מערכת שאינה מספקת להם שירות זמין ונגיש".

לפי מדדי משרד הבריאות, חלה השנה ירידה בצריכת מזון מזיק העתיר במלח, סוכר ושומן רווי וכך גם ירידה בכמות המעשנים. מנגד, יותר אנשים פנו לשירותים פרטיים וחלה עלייה בימי האשפוז הפנימי בבית ועלייה במספר במטופלים בבריאות הנפש.

יותר אנשים פנו לשירותים פרטיים. בית חולים וולפסון בחולון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לשנת 2019 משרד הבריאות הציב לעצמו את מטרות העל הבאות:
■ שירותי בריאות ציבוריים, שוויוניים, איכותיים, נגישים ומותאמים
■ מערכת בריאות איתנה ויעילה – ערוכה לאתגרים ולהזדמנויות
■ קידום בריאות בכל מרחבי החיים ומחזור החיים
■ האנשים במערכת מובילים ושותפים
■ המטופל במרכז – שותף בקבלת ההחלטות ובהתאמת השירותים

לטובת כל אלה דורש משרד הבריאות תוספת של 3 מיליארד שקלים לתקציב השנתי. זאת, כמובן, בתקווה שיחול שיפור בשירות ובמענה הרפואי בבתי ובקופות החולים, בלשכות הבריאות, במעבדות ובמכונים הנמצאים בחזית הטיפול ובליבת העשייה, כך שמערכת הבריאות בישראל תהיה נגישה לכל אזרח.

סיון חילאי

סיון חילאי