בעוד כחודש וחצי תתכנס לדיון במועמדים החדשים לבית המשפט העליון, כאשר היום הפיצה את רשימת המועמדים בהם תידון הוועדה. בין השמות ניתן למצוא שופטים מבית המשפט המחוזי, עורכי דין מהשוק הפרטי ומרצים באקדמיה.

רשימת המועמדים הסופית פורסמה כדי לאפשר לציבור להביע את השגותיו. שני שופטי העליון החדשים ימונו ב-22 בפברואר ויחליפו את השופטים הפורשים יורם דצינגר ואורי שהם. הרשימה הכוללת תורכב גם מהמלצותיהן של שרת המשפטים איילת שקד ולשכת עורכי הדין בהובלת היו"ר אפי נוה שטרם פרסמו את החלטתם.

ביהמ"ש העליון. צילום: פלאש 90
ביהמ"ש העליון. צילום: פלאש 90

 

את הרשימה ניתן לחלק לשלוש קבוצות: מועמדי שקד, מועמדי לשכת עורכי הדין ומועמדי שופטי העליון. גולת הכותרת בהצעות שקד הוא פרופ' אלכס שטיין, מהמשפטנים הבכירים בעולם בדיני ראיות ואלוף העולם בשחמט. שטיין, 59, נחשב לאחד מאנשי האקדמיה המובילים בתחומי פלילים, נזיקין, רשלנות רפואית, גישה כלכלית למשפט ותורת המשפט. הוא חיבר ארבעה ספרים, בהם ספר חדשני בדיני הראיות.

עוד מציעה שקד להעמיד בבית המשפט העליון את פרופ' גדעון ספיר, תושב גוש עציון, שמועמדותו נדונה גם בסבב הקודם ונדחתה על ידי השופטים, זאת ככל הנראה בשל גישתו השמרנית ודעותיו נגד האקטביזם השיפוטי. גם שופט בית המשפט המחוזי ירושלים, הרב רם וינוגרד, זוכה לתמיכת השרה.
מועמדי שקד לבית המשפט העליון: ספיר, שטיין ו-וינוגרד. צילום: קהלת, ללא, אתר בתי המשפט
מועמדי שקד לבית המשפט העליון: ספיר, שטיין ו-וינוגרד. צילום: קהלת, ללא, אתר בתי המשפט

 

בראש מועמדי לשכת הדין ניצבים השופט חאלד כבוב, סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בתל אביב הנחשב כמועמד להיות השופט המוסלמי הראשון בבית המשפט העליון ויועמ"ש הכנסת אייל ינון, שעלה באחרונה לכותרות לאחר שאישר את הצבעתם של נתניהו, כ"ץ וביטן במליאת הכנסת על חוק ההמלצות. עוד נמצאים ברשימה: עו"ד ציון אמיר (ג.נ – פרשן בתכנית "לפני כולם" המשודרת בערוץ), מומחה במשפט הפלילי; עו"ד בועז בן-צור, מומחה בליטיגציה, עו"ד ברק טל, גם הוא מומחה בליטיגציה; עו"ד אסף פוזנר, מומחה במשפט אזרחי; עו"ד נתי שמחוני, מומחה בעבירות צווארון לבן – כולם עורכי דין מהמגזר הפרטי.

ברשימת מועמדי לשכת עורכי הדין נמצאים גם השופטים קובי ורדי וגלעד נויטל, שניהם מכהנים בתפקיד סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בת"א והשופטת מיכל אגמון-גונן, שופטת בביהמ"ש המחוזי בת"א.

שופטי העליון החברים בוועדה למינוי שופטים אמנם לא חשפו את רשימת המועמדים בהם הם תומכים, אך נראה כי ניתן להניח כי השופט רון סוקול, קרוב משפחתו של השופט לשעבר תיאודור אור, זוכה לתמיכתם.:עוד באותו נושא