דף הבית > אקטואליה וחדשות > פורום מטכ"ל התכנס לדיון על השלכות הפיוס הפלסטיני

פורום מטכ"ל התכנס לדיון על השלכות הפיוס הפלסטיני

בהמשך היום תוצג תמונת מצב בקבינט המדיני-ביטחוני. במערכת הביטחון מעריכים כי הקלפים בידיים של הפת"ח וכי חמאס צפוי למתן את הנראות של פעילות הזרוע הצבאית

בכירר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס
בכירר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס

 

במערכת הביטחון עסקו בימים האחרונים בהערכות מצב לאחר חתימת הסכם הפיוס בין הפת״ח לחמאס בתיווך מצרים, והבוקר (ב') מתכנס פורום מטכ״ל לדיון על ההשלכות של הסכם הפיוס.

במהלך הדיון יציגו ראש אמ״ן אלוף הרצי הלוי את הערכות המצב שנאספו ומתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף פולי מרדכי, יציג תמונת מצב של ההשלכות של הפיוס בראיית המתפ״ש. בהמשך היום יגיעו הרמטכ״ל גדי איזנקוט, ראש אמן ומתפ״ש להציג את סיכום הדיון בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והקבינט המדיני ביטחוני.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הרמטכ"ל גדי איזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

במערכת הביטחון מעריכים כי הקלפים להשלכות הפיוס מצויים בידיים של הפת״ח יותר מאשר בידיים של ארגון הטרור חמאס. חמאס שנמצא במצוקה קשה מאוד, הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט התודעה הציבורית ברצועה נוכח המשבר ההומניטרי, חבר להסכם הפיוס וכבר קיבל סוכריה ראשונה בדמות מימון משכורות למפקדי הארגון על ידי הפת״ח.

בין היתר ידונו בפורום מטכ״ל גם בנושא תפיסת העמדות של פת״ח במעברים לרצועה וגם בהבנות מול חמאס על ריסון תשתיות הטרור ביהודה ושומרון. הערכות הן כי חמאס לא יזנח את תשתיות הטרור על הגבול אולם מתוך אינטרס ימתן את הנראות בעיקר לאחר שהבין כי מנהרות הטרור מטופלות בצד הישראלי בבניית המכשול לאורך הגבול ברצועה וממצוקה קשה של חימוש בטילים בגלל חוסר יכולת כלכלית בעיקר וסגירת המעברים ברפיח משם התחמש חמאס בשנים האחרונות.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון

אולי יעניין אותך גם

"70 כלבי הגנה ביהודה ושומרון": הכירו את יחידת הכלבנים הארצית

יחידת הכלבנים לישראל הוקמה במהלך האינתיפאדה השנייה על רקע פיגועי החדירות לישובים. מפקד היחידה: "היחידה פועלת בשלושה תחומים עיקריים: ביטחון, הצלה ואיתור נעדרים"