ראובן שמרלינג הי"ד ראובן שמרלינג הי"ד

הותר לפרסום כי בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל וצה"ל, פוענח רצח ראובן שמרלינג הי"ד, שארע בכפר קאסם ביום 4.10.17. במהלך חג הסוכות ולמחרת הרצח, נעצרו ע"י שב"כ, ימ"מ וצה"ל יוסף חאלד מוצטפא כמיל ומחמד זיאד אבו אלרוב, בחשד למעורבותם ברצח.

המחבלים, פלסטינים תושבי קבאטיה שבשומרון, בשנות העשרים לחייהם, נכנסו לישראל באופן בלתי חוקי, תוך הסתייעות במסיע שב"חים, בהמשך שהו ועבדו בישראל כשבועיים ימים.

בחקירותיהם בשב"כ התברר כי המחבלים שניים החליטו לבצע פיגוע דקירה ולגרום למותם של יהודים, ממניע לאומני, כנקמה על מות חברם, אחמד אבו אל רוב, אשר נהרג במהלך ניסיון לבצע פיגוע דקירה במעבר ג'למה, וכן על רקע אירועים במסגד אל אקצא. עוד עלה כי אחד המחבלים תכנן, עוד טרם כניסתו לישראל ובסמוך לה, לבצע פיגוע דקירה כנגד יהודים באשר הם, ולמעשה ניצל את כניסתו לישראל באופן בלתי חוקי לשם מימוש תוכניתו. בנוסף, עלה כי לשם ביצוע הפיגוע הלכו השניים לרכוש סכין, תכננו את מתווה הפיגוע, לרבות את נתיב הימלטותם ליהודה ושומרון.

כנגד השניים הוגש ע"י פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום בגין עבירת רצח ממניע לאומני לביהמ"ש המחוזי בלוד. בנוסף, בחקירות התקבל מידע אודות כוונות נוספות לביצוע פעילות טרור כנגד יעדים ישראלים בתחומי יהודה ושומרון, יחד עם פעילים נוספים מקבאטיה, אשר חקירתם עודנה נמשכת.

בשבועות האחרונים הובילה החטיבה המרחבית ״מנשה״ בשיתוף שב״כ, מג"ב ומשטרת ישראל פעולות נרחבות במרחב הכפר קבאטיה. כחלק מהפעילות בוצעו מעצרים, סריקות ומיפוי של בתי המחבלים, נמסר צו הריסה לאחד מהבתים ובוצעו פעולות סיכול כנגד חשודים המזוהים עם המחבלים. מצה"ל נמסר כי "כוחות צה״ל ביהודה ושומרון ימשיכו לפעול כל העת על מנת למגר את תופעת הטרור כנגד תושבי מדינת ישראל ולאפשר מרחב חיים תקין לתושבי המרחב".

משפחת שמרלינג: "מקווים שאבא יהיה היהודי האחרון שנרצח בשל יהדותו"

ממשפחת שמרלינג נמסר: "אנחנו מודים לכוחות הבטחון שעשו עבודה מצויינת ותפסו את הרוצחים במהירות. תודה רבה גם לפרקליטות שעשו מלאכתם נאמנה והגישו כתב אישום בהליך מהיר. אנחנו סמוכים ובטוחים שבבית המשפט יעשה צדק ומקווים בכל מאודנו שאבא יהיה היהודי האחרון שנרצח רק בשל היותו יהודי".

ראש מועצת אלקנה, עו"ד אסף מינצר, אמר: "אנו מודים לכוחות הביטחון ולפרקליטות על המאמצים הרבים לתפיסת המרצחים השפלים והבאתם לדין תוך זמן קצר. מהרגע הראשון היה ברור לנו כי מדובר ברצח אכזרי על רקע לאומני. אנו מקווים שימצו עם הרוצחים את מלוא חומרת הדין ושיינמקו בכלא עד סוף ימיהם. יחד עם זאת, אנו מצפים מכוחות הביטחון לפעול באופן נחוש יותר כך שתיפסק לחלוטין כניסת השבחים ויבוצע פיקוח הדוק על המעברים. איש לא יחזיר את ראובן ז"ל האהוב למשפחתו ולקהילה, אנו מבכים את לכתו מעמנו בנסיבות כה נוראיות ונמשיך ללוות את המשפחה ביגונם".

חקירת הרצח בכפר קאסם. צילום: פלאש 90
חקירת הרצח בכפר קאסם. צילום: פלאש 90מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20