הראשון במאי מצוין בעולם כיום חג לפועלים, עוד משלהי המאה ה19. כמובן שבמדינת ישראל, לפחות בימיה הראשונים, יום זה צוין באופן נרחב יותר מימינו אנו. עוד ב1906, ההנהגה הציונית נתנה ביטוי ליום זה, ואף בשנות ה20, יום זה היה משמעותי מאוד – בעיקר לאחר הקמת ההסתדרות הכללית ב1925.
לאחר קום המדינה, יום זה לא קיבל מעמד של יום חופש בחוק, אך הוא כן נחשב כיום בחירה, כלומר שאדם יכול לבחור אם הוא רוצה או לא לעבוד ביום זה, לפחות במקומות עבודה שאינם כפופים הסתדרות העובדים. ולאלה שכן כפופים להסתדרות? יום חופש.
היום נוהגים הרבה ארגונים חברתיים, ארגוני זכויות אדם ואזרח וארגוני עובדים למיניהם לציין יום זה בתהלוכות, הפגנות ופוסטים בפייסבוק, על זכויותיהם של העובדים. בהחלט, מטרה מבורכת, שלשמה לא צריך יום מיוחד אלא עבודה קשה כל

ההסתדרות לא דואגת לעובדים החלשים. צילום: פלאש 90
ההסתדרות לא דואגת לעובדים החלשים. צילום: פלאש 90

השנה. עם זאת, בשביל מי אותם ארגונים פועלים?

הפעילות של הארגונים השונים מוגבלת לפועלים שבקיבוצים, שבשנים האחרונות נמנע מהם לעשוק את המדינה בשטחים ובהטבות מס אך עד לא מזמן הם עשו זאת מבלי מפריע. הפעילות שלהם היא לעובדי המפעלים הוותיקים בארץ, שכבר אין בהם צורך אבל הקביעות מחזיקה אותם בעבודה בלי תמורה יצרנית לשכר הגבוה שהם מרוויחים. הפעילות שלהם היא כלפי הוועדים הגדולים, שדואגים לכיס שלהם ופועלים למענו עם שביתות, תוך התירוץ של הדאגה לעובד הקבלן הזוטר שמרוויח מעט. עוד לא ראיתי את ההסתדרות דורשת העלאת שכר לעובדי הקבלן המשתכרים במשכורות הנמוכות ביותר במשק, מבלי להעלות בשכר הבכירים ברשויות השונות. 5% שעולים בשכר המנקה שמרוויח 4000 ש"ח אינם שווים לאותם 5% בשכר מנהל ברשות ציבורית – ושניהם מקבלים אותה התוספת.
יום הפועלים הוא יום מבורך, זכויות סוציאליות הן דבר מבורך, והעלאת השכר יכולה באמת להועיל למשק. אבל יום הפועלים של ימינו, הוא כבר לא בשביל הפועלים. יום זה, הוא בשביל אלה שהיו פועלים בעברם, וכיום, הם מחזיקים את המשק בביצים, תוך התירוץ שהיה ונשאר – למען הפועלים.

20 News

20 News