מייק . צילום: רויטרס

 

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו התייחס במהלך טקס ההשבעה שלו בוושינגטון לצפון קוריאה, ואמר כי על הדיקטטורה הקומוניסטית להתפרק מיידית מהנשק שברשותה ולהתחייב לבטל באופן מוחלט את תכנית הגרעין שלה. "המאמצים לפירוקה של מנשק גרעיני עדיין בשלב התחלתי ולא ידוע מה תהיה התוצאה", הצהיר פומפאו והוסיף כי "ארה"ב מחויבת לפירוק הניתן לאימות ובלתי הפיך של הנשק להשמדה המונית של , ויש לעשות זאת ללא דיחוי".

כזכור, לפני כשבועיים פורסם ב'רויטרס' כי נשיא דרום קוריאה, מון ג'אי אין, התבטא בנושא שכנתו מצפון וסיפר כי השליט הצפון-קוריאני, , ויתר על דרישתו להוצאת הכוחות האמריקנים מדרום קוריאה כתנאי ברזל להתפרקותו מנשק גרעיני.

"הצפון קוריאנים לא הציגו תנאים שארה"ב לא תסכים להם, כמו הוצאת הכוחות האמריקנים מדרום קוריאה", סיפר מון לתקשורת לקראת פגישתו המתוכננת עם הרודן מצפון בעוד שבוע, והוסיף: "הם מדברים על הפסקת מעשי העוינות נגדם ועל קבלת ערבות לביטחונם. כעת, השיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה יכולות להתקדם".

צפון קוריאה דורשת מזה עשורים מהאמריקנים להוציא את הכוחות המוצבים בדרום קוריאה ובאזור כולו (כ-30,000 חיילים), והסבירו בעבר את ה"תוקפנות האמריקנית" כסיבה להתחמשות בנשק גרעיני.

בחודש שעבר, במסגרת תפקידו הקודם כראש ה-CIA האמריקני, נפגש מייק פומפאו בחשאי עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און. בפגישה לא היו מעורבים כלל נציגי הממשל האמריקני, אלא רק בכירים מטעם המודיעין. הפגישה מהווה אירוע מקדים למפגש עתידי היסטורי בין און וטראמפ, והיא צפויה להתקיים ככל הנראה בסוף חודש מאי או בתחילת יוני.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.