ראש הממשלה בהצהרה לאחר תיקון . צילום: לע"מ

שביעות רצון הערב (רביעי) בישראל מריכוכו של החוק הפולני שביקש להגביל את השיח סביב האחריות הפולנית לפשעי השואה. הבית התחתון בפרלמנט הפולני אישר את ביטול הפן הפלילי בחוק, ולאחר מכן מסרו וראש הממשלה הפולני  הצהרה משותפת בעניין.

"אני שמח שממשלת , הפרלמנט, הסנאט ונשיא החליטו היום על ביטול מלא של הסעיפים שנחקקו בזמנו, ושעוררו סערה ומורת רוח בישראל ובקהילה הבינלאומית", אמר נתניהו, "ישראל ופולין חולקות ידידות ושותפות קרובה מזה שנים רבות. אנו משתפים פעולה בזירה הבינלאומית, גם בכל הקשור לזיכרון וחינוך ".

ראש ממשלת פולין מתאוש מורבייצקי בוועידת מינכן 17 פברואר 2018. צילום: רויטרס

 

בהצהרה משותפת מטעם ישראל ופולין שהתפרסמה הערב נכתב: "מאז ומתמיד הביעה פולין מידה גבוהה מאוד של הבנה לגבי משמעות השואה כפרק הטרגי ביותר בחוויה הלאומית היהודית. אנו מאמינים שקיימת אחריות משותפת לבצע מחקר חופשי, לקדם הבנה ולשמר את הזיכרון ההיסטורי של השואה. מאז ומעולם הסכמנו על כך שהמונח "מחנות ריכוז/השמדה פולניים" שגוי מיסודו ומפחית מאחריותם של הגרמנים להקמת המחנות הללו".

"ממשלת פולין הגולה בתקופת המלחמה ניסתה לעצור את הפעולות האלה של הנאצים באמצעות העלאת המודעות בקרב בנות הברית המערביות לרצח השיטתי של יהודי פולין. אנו מכירים ומוקיעים כל מקרה של התאכזרות כלפי יהודים על ידי פולנים במהלך מלחמת העולם השנייה. אנו זוכרים בכבוד את מעשי הגבורה של פולנים רבים, בייחוד חסידי אומות עולם, שסיכנו את חייהם למען הצלת יהודים".

 

"אנו תומכים בחופש ביטוי ומחקר היסטורי על כל היבטי השואה, על מנת שאפשר יהיה לקיימם ללא כל חשש מהליכים משפטיים. הדבר חל גם, אבל לא רק, על סטודנטים, מורים, חוקרים, עיתונאים וכמובן הניצולים ומשפחותיהם. חשוב שלא יהיו  חשופים לאישומים משפטיים כלשהם על מימוש זכותם לחופש הדיבור וחופש אקדמי בכל הקשור לשואה. שום חוק לא יוכל לשנות זאת ולא ישנה זאת".

"שתי הממשלות מגנות בתוקף את האנטישמיות על כל צורותיה ומביעות את מחויבותן להיאבק בכל ביטוייה. שתי הממשלות אף מביעות את התנגדותן ל"אנטי-פולניות" ולכל סטריאוטיפ לאומי שלילי אחר. ממשלות פולין וישראל קוראות לכינונו מחדש של דיאלוג תרבותי ומכבד בשיח הציבורי".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא