הסנאט הפולני אישר ברוב גדול את "חוק השואה". צילום: רויטרס
אישר ברוב גדול את "". צילום: רויטרס

 

הסנאט הפולני אישר הלילה (ה') את "חוק השואה" ברוב של 57 תומכים לעומת 23 מתנגדים, שני מחוקקים נמנעו, כך פורסם ב"ynet". במסגרת החוק, שפוטר את מאחריות על הטבח הנורא שנעשה בשטחה ע"י גרמניה הנאצית, כל אמירה שיש בה מעין רמיזה לכך שלפולנים הייתה אחריות לזוועות הקשות תהווה עבירה פלילית שתשא עמה עונה של עד שלוש שנות מאסר.

"הייתה פגישה של ראשי מפלגת החוק והצדק. שוחחנו ארוכות על המצב. אנחנו מאוד עצובים ומופתעים מכך שהמאבק שלנו על האמת ועל כבודם של הפולנים נתפש באופן שכזה", אמר יו"ר הסנאט הפולני, סטניסלב קרצ'זווסקי. סגן שר המשפטים, מרצ'ין וורצ'ול: "חקר העבר אינו מאוים בשום צורה. אין שום איום על דיבור וניתוח העבר, אפילו האפל ביותר, פרק מביש בעבר הפולני. פולין היא מדינת חוק דמוקרטית המכבדת את חופש השיח הציבורי, את החופש המדעי ואת הזכות למתוח ביקורת".

נשיא פולין אנדז'יי דודה. צילום: רויטרס
נשיא פולין אנדז'יי דודה. צילום: רויטרס

 

לעומת זאת, חברי אופוזיציה אמרו כי "לחוק הזה יש השלכות נרחבות. הוא משפיע על הדיון בנוגע לעבר, בייחוד בנוגע להיסטוריה החדשה של הכיבוש הנאצי. הדיון הזה צריך להתקיים ללא מגבלות. אי אפשר לפקח עליו תחת השגחת התביעה הכללית. החוק הזה מדכא את הדיון כאן בפולין וגם בחו"ל, וזה החשש הגדול ביותר".

לאחר אישורו של הסנאט, החוק עובר לחתימה הסופית של נשיא פולין אנדז'יי דודה, אחריה ייכנס לתוקף. לדודה הסמכות להטיל וטו על החוק מתוקף תפקידו, אם כי לא סביר שיעשה כן, לאחר הצהרותיו השבוע כי לא ייתן להכפיש את מדינתנו ב"האשמות שווא", מה שמלמד כי הוא ככל הנראה תומך בחוק השערורייתי. הפולני התייחס גם לסערה שהחוק גרם בישראל, ואמר כי הוא "נדהם מההתנהגות האלימה והבלתי רצויה" של .

"תקנו אותו או בטלו אותו". נתניהו באו"ם. צילום: אמיר לוי, פלאש 90
פתח בדיאלוג עם הפולנים, רה"מ . צילום: אמיר לוי, פלאש 90

 

בסנאט היה גם מי שמוטרד מכך שהחוק יצר משבר ביחסים עם ישראל. על טענותיו כי בנוסח הסופי לא נכללים ניסוחים כמו " פולני", ענו לו במפלגת השלטון כי מטרת החוק היא מניעת אמירות קשות יותר כמו "SS פולני" או "תאי גזים פולניים".

ארצות הברית עקבה אחרי ההתפתחויות בנוגע לחוק המקומם, ומחלקת המדינה האמריקאית קראה לפולנים לבטל את קידומו, מתוך החשש כי חוק שכזה יערער את חופש הדיבור ואת המחקר האקדמי של השואה. "אנחנו מודאגים מההשלכות של הצעת החוק, אם תתקבל, על האינטרסים האסטרטגיים של פולין ועל היחסים שלה – כולל עם ארה"ב וישראל. השיח על השואה לא צריך להיות מוגבל. אנו מעודדים את פולין לבחון מחדש את החוק לאור השפעתו האפשרית על עקרון חופש הביטוי ועל יכולתנו להיות שותפים יעילים", כך מסרו האמריקאים.

ניצולים במחנה ההשמדה אושוויץ בפולין, יום השואה הבינלאומי, ינואר 2018. צילום: רויטרס
ניצולים במחנה ההשמדה אושוויץ בפולין, יום השואה הבינלאומי, ינואר 2018. צילום: רויטרס

בתחילת השבוע אמר הנשיא הפולני כי "אנחנו חייבים להתעקש על האמת הבסיסית. זו זכותנו כאומה, כשם שזו זכותם של היהודים להיאבק באנטישמיות". הנשיא אנדז'יי דודה טען כי "האומה הפולנית לא השתתפה בשואה. לעולם לא אסכים שאנו, פולין כאומה, נושמץ על ידי 'אמיתות' היסטוריות לא נכונות ועל ידי האשמות שגויות לחלוטין, כמו אלה שהופנו כלפי המדינה והאומה שלנו בימים האחרונים – וכאלה היו רבים", הוסיף דודה.

בנימין נתניהו שוחח בעקבות כך עם ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי. השניים סיכמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה אודות זיכרון השואה. במשרד החוץ יצאו בימים האחרונים באופן חריף נגד החוק שמטרתו להגביל את חופש הביטוי סביב מעורבות הפולנים ברצח יהודים במהלך השואה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.