הפוליטיקאי השוודי מרטין סטריד. צילום מסך
סטריד, במהלך הנאום בכנס. צילום מסך
פוליטיקאי שוודי בשם מרטין סטריד נאלץ להתפטר ממפלגתו  – "השוודים הדמוקרטים" – בעקבות ביקורת על התבטאות שלו בה טען כי "המוסלמים אינם לגמרי אנושיים". כך דווח באתר The Local.
סטריד, פוליטיקאי מקומי  החבר במפלגת "השוודים הדמוקרטים" הנחשבת לשמרנית-לאומית, אמר את הדברים בפני קהל בכנס הלאומי של המפלגה בעיר נורקופינג. "בסולם של מ-1 עד 100", הסביר הפוליטיקאי, "כשבקצה אחד של הסקאלה אתה 100% אנושי, בן אדם, וכל מה שקשור לקונספט. בקצה השני אתה 100% מוחמדי". עוד אמר הפוליטיקאי כי "כל המוסלמים נמצאים איפשהו על הרצף", וכי הטרוריסטים בארגון דאעש "קרובים להיות 100% מוחמדים".
הפגנת מהגרים מוסלמים במאלמו, שוודיה בשנה שעברה. צילום מסך מתוך יו טיוב
הפגנת מהגרים מוסלמים במאלמו, שוודיה בשנה שעברה. צילום מסך מתוך יו טיוב
כמו כן אמר כי "אם אתה מוסלמי לשעבר, אז התקרבת מאוד להיות אנושי לגמרי", וכי "הוא מעוניין לשחרר את המוסלמים מהאסלאם, המטרה היא שיצטרפו לשוודים הדמוקרטים במקום", הוסיף.

דבריו של סטריד זכו לגינויים גם בתוך מפלגתו, מזכ"ל המפלגה ריצ'רד יומשוף, כינה את דבריו "גזעניים", ואמר כי הוא מצפה ממנו להתפטר מידית. חברת פרלמנט אחרת מטעם המפלגה כינתה את ההתבטאות "מזיקה".

"זה רע מאוד, רע ביותר", אמר ג'וליה קרונליד "הייתה לנו הזדמנות להביע את דעתנו, וכעת זה הדבר היחיד שהתקשורת מתעסקת בו".

 

אתמול (ראשון) התנצל סטריד: "זה היה מאוד מצער והבעתי את עצמי באופן מגושם", אמר, והוסיף כי הוא מתחרט על הנאום.

"כשאתה לחוץ וממהר, אתה לעתים יכול להביע את עצמך באופן שגוי". כאמור, לאחר ההתנצלות התפטר סטריד, ובמפלגה התנערו ממנו. מנהיג המפלגה ג'ימי אקסון אף טען כי הוא "מעולם לא שמע עליו".

בשוודיה ישנו אחוז גבוה של מהגרים ואזרחים ממוצא זר. מתוך 10 מיליון תושבי המדינה, כ- 2.3 הינם בעלי מוצא שאינו שוודי, ועל פי הערכות מספר המוסלמים במדינה עומד על כ- 500- 600 אלף בני-אדם, המהווים כ-6% מהאוכלוסייה הכללית.

בחודש יולי התפרסם דיווח לפיו על פי ראש סוכנויות המודיעין במדינה, שוהים בה כאלפיים טרוריסטים אסלאמיים. במהלך חודש אפריל השנה ביצע מחבל ממוצא אוזבקי פיגוע דריסה בבירה שטוקהולם, במהלכו נדרסו למוות ארבעה בני אדם ונפצעו 15. משטרת שוודיה פרסמה בסמוך למועד הפיגוע כי המחבל פרסם בעמוד הפייסבוק שלו תכנים הקשורים בדאעש.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20