ולדימיר פוטין נשיא רוסיה אמר היום (ד’) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לא העביר שום סודות לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב במהלך פגישתם בשבוע שעבר – וכי הוא מוכן להעביר את תמלול השיחות לקונגרס האמריקאי כדי להוכיח זאת.
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. צילום: ויקיפדיה
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. צילום: ויקיפדיה
פוטין לעג לדיווחים לפיהם טראמפ הדליף לרוסיה מידע על קיומו של מרגל ישראלי בין שורות דאעש, “דיברתי איתו (לברוב) היום”, אמר בחיוך. “אצטרך להעניש אותו על כך שהוא לא חלק את הסודות האלו. לא איתי, לא עם גורמים בשירותי המודיעין. זה רע מאוד”.עוד אמר פוטין כי ארצות הברית נמצאת בתקופה של “סכיזופרניה פוליטית” גוברת. לדבריו, לא מאפשרים לטראמפ לעשות את עבודתו כראוי.

אביגדור ליברמן שר הביטחון בטקס חניכת היכל הזיכרון לחללי צה"ל. הלל מאיר/TPS
אביגדור ליברמן, שר הביטחון . הלל מאיר/TPS

“קשה לדמיין אילו עוד שטויות האנשים הללו יכולים להמציא”, אמר. “מה שמפתיע אותי הוא שהם מנסים לערער על המצב הפנימי באמצעות שימוש ברטוריקה אנטי-רוסית. או שהם לא מבינים שהם פוגעים בארצם שלהם, מה שאומר שהם פשוט טיפשים, או שהם מבינים הכול, מה שאומר שהם מסוכנים ומושחתים”.

שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ הבוקר בטוויטר בהתייחסות ראשונה מטעם ישראל לדיווח: “היחסים הביטחוניים בין ישראל לבת בריתנו הגדולה ארצות הברית, הם עמוקים, משמעותיים וחסרי תקדים בהיקפם ובתרומתם לעוצמתנו. כך היה וכך זה יימשך”.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעת פגישה עם נשיא טורקיה ארדואן, אתמול. צילום: רויטרס
נשיא ארה”ב דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

אמש דווח ברשת ABC כי טראמפ חשף את דבר קיומו של המרגל בעת שיחה עם שר החוץ הרוסי. הדיווח התבסס על דברי בכירים בהווה ובעבר במוסדות המודיעין האמריקאים. הבית הלבן סירב לאשר שהמדינה המדוברת היא אכן ישראל, אך שון ספייסר,דוברו של טראמפ,  הפנה את העיתונאים להצהרה קצרה של שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, ששיבח את שיתוף הפעולה המודיעיני בין המדינות.

על פי הדיווח אותו המרגל סיפק מודיעין לגבי תוכנית דאעש לפוצץ מטוס נוסעים בדרכו לארה”ב באמצעות פצצה מוכמנת במחשב נייד. המידע הזה הועבר מישראל לארה״ב בתמורה להתחייבות אמריקאית שהמקור לא ייחשף.  עוד מסרו כי המידע היה אמין מספיק והוביל לכך שארה”ב הודיעה כי היא שוקלת לאסור העלאת מחשבים ניידים לכל הטיסות מאירופה לשטחה. במהלך חודש מרץ הודיעה ארה”ב כי היא אוסרת על העלאת מחשבים ניידים לטיסות המגיעות אליה משדות תעופה מסוימים במדינות מוסלמיות. 

 

 
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.