מדינת ישראל רוויית דעות וקונפליקטים חדים. היותה מדינה דמוקרטית ומכילה היא עובדה קיימת ומוצקה אך למרבה הצער קורה לא אחת שחלק מהיושבים בתוכה מנסים בכל כוחם לצייר אותה כמדינת אפרטהייד ועוד אי אלו טרמינולוגיות מקוממות שאינן עולות בקנה אחד עם המציאות האמתית.

מקבץ אירועים שאירעו בימים האחרונים הוליד בי את הצורך לחזור ולומר ואם אפשר אפילו בקול רם וברור: פה זה מדינת ישראל מדינת היהודים. בני עמים אחרים שחיים פה ורוצים לחיות לצידנו בשלום ובאחווה מוזמנים. אך בידיעה הברורה שפה היא מדינת העם היהודי.

עליית יהודים להר הבית
עליית יהודים להר הבית

יהודים שעולים להר הבית בימי חול המועד וגם בימים רגילים, מורשים אומנם לעלות , אך חל עליהם איסור גורף לעריכת טקסים דתיים מה שאומר אפילו לא מלמול חלש של מילות תפילה. אין אדם בעולם שישכנע אותי שהדבר הזה הוא נורמלי או סביר. יהודי בהר הבית המקום הקדוש ביותר שלנו, לא יכול לומר אפילו לא בלחש פסוקי תפילה. מי שמעז לעשות כן מיד נעצר. מאידך, למוסלמים העולים להר יש חופש פולחן מלא ולאור זאת הם יכולים לקיים כל טקס דתי באופן הראוותני ביותר וללא כל הסוואה או חשש. הסיטואציה הזאת איך שלא תהפכו או תפרשו אותה לא מניחה את הדעת. אין זה רלוונטי אם אתה אדם מאמין או לא.

אתמול התקיים באצטדיון דוחה בסכנין משחק כדורגל בין מכבי תל אביב לקבוצת בני , שעות לפני המשחק דיווחו אמצעי התקשורת על החשש המרחף בשל מהומות שעלולות לפרוץ במגרש בין אוהדי קבוצה אחת לאחרת, או אם נהיה פחות פוליטקלי קורקט בין יהודים לערבים. המהומות אכן פרצו ולא שזה מפתיע, אבל לשמוע פרשן משלנו – מוטי איווניר אומר באלו המילים : "אין סיבה ללכת עם דגל ישראל ולהתגרות באוהדים, זה לא יום העצמאות" זה כבר דבר שלא יכול לעבור בשקט כאילו לא נאמר. רצוי גם רצוי שמישהו יזכיר לו לאיווניר ובהקדם איפה הוא חי לאיזה מדינה הוא שייך ושאותה מן הסתם הוא גם אמור לייצג, כי אחרי משפט כזה שיצא מפיו ניראה לי שהוא שכח. דגלי הרשות הפלסטינית שהונפו במגרש לא זכו מצידו להתייחסות מיוחדת, האם זה אומר שהדבר בסדר ולגיטימי מבחינתו?

דגלי ישראל מונפים בסכנין. צילום: רוי אלימה פלאש 90
דגלי ישראל מונפים בסכנין. צילום: רוי אלימה פלאש 90

אנחנו חיים במדינת היהודים, חבל ועצוב שיש בינינו כאלה שצריכים לכך תזכורת. לכן חובתנו היא לעמוד על המשמר ולהזכיר להם, גם אם זה אומר לעשות את זה מידי יום ביומו. אסור לנו לתת למבקשי רעתנו לנצח, ואם בתוכנו יש כאלה שעושים נזקים במעשיהם או אמירותיהם ובכך מעניקים לגיטימציה לטענותיהם של מבקשי רעתנו, לא ניתן לזה לזה לקרות, ונישאר עם עין פקוחה בכל דקה בכל שעה ובכל יום ויום.

ליאת כרמון

ליאת כרמון


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.