"ירושלים ירדה מהפרק": נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נפגש עם ראש ממשלת בשולי הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, והזהיר את הפלסטינים כי כל עוד ימשיכו שלא לכבד את האמריקאים, לא יקבלו מהם סיוע כלכלי. "הפלסטינים לא כיבדו אותנו בשבוע שעבר בכך שסירבו להיפגש עם סגן הנשיא פנס – ואנחנו נותנים להם מאות מיליוני דולרים, סכומים שאף אחד לא מצליח לדמיין. הכסף הזה נמצא על השולחן, אבל הוא לא יגיע אליהם – אלא אם הם יישבו וידברו", אמר .

עוד הוסיף הנשיא כי "הנושא הקשה ביותר שהיה צריך לדבר עליו הוא ירושלים: הסרנו את ירושלים מהשולחן ולא צריכים לדבר על כך יותר. הפלסטינים צריכים לכבד את תהליך אוסלו ואת העובדה שארה"ב נתנה להם תמיכה אדירה. הם צריכים להראות כבוד כלפינו, או שלא נתקדם".

בפתח הפגישה אמר טראמפ, "נהדר להיות עם ראש הממשלה נתניהו. פיתחנו מערכת יחסים שמעולם לא הייתה חזקה יותר, וגם כידידים אישיים יש לנו הרבה שיחות על הרבה נושאים, אבל הצעד הגדול, ההיסטורי והמשמעותי הוא העברת השגרירות לירושלים".

נתניהו השיב, "זו הפגישה הראשונה שלנו מאז ההחלטה ההיסטורית שלך, וזו החלטה היסטורית שתיזכר תמיד בלבבות העם היהודי. אנשים אומרים שזה מעכב את השלום, אבל אני חושב שזה מקדם את השלום, כי שלום אפשר לבנות רק על בסיס אמת".

נתניהו התייחס להסכם הגרעין, ואמר לטראמפ כי "אם תחליטו לפרוש ממנו – נתמוך". לדבריו, "אנחנו תומכים בעמדתך לגבי . אמרת שזה הסכם אסוני, ואם תחליט לפרוש מההסכם נתמוך בך לאורך כל הדרך. אנחנו גם מעריכים את העובדה שאתה מתמודד עם התוקפנות האיראנית, מעולם לא ראיתי את האחדות בין ישראל לארצות הברית ומדינות אחרות באזור כל כך חזקה".

נתניהו הוסיף כי, "בסיום שנתך הראשונה בבית הלבן, אני רוצה להגיד שאני מצפה מאוד לשנים קדימה".

במרכז הפגישה: הגרעין האיראני

נתניהו משמש למעשה שר החוץ של טראמפ, בעיקר בכל הקשור לסוגיית עם איראן. טראמפ מחזיק באותן עמדות כמו ראש הממשלה ונוטה להקשיב לעצותיו בנושא, שלרוב מגובות במידעים מודיעיניים מגוונים. עיקר השיחה בין השניים תעסוק בסוגיית אירן, כאשר נתניהו יבהיר לנשיא האמריקני כי האירופים משוכנעים שאין סיבה לשנות את ובטח לא להכניס את השינויים שדורשות ישראל וארה"ב. השניים ידונו בדרכי הפעולה העתידיות אם המעצמות לא יגלו גמישות בנוגע לדרישות הבית הלבן.

הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו. צילום: חיים צח/לע"מ
הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו במהלך ביקורו בישראל. צילום: חיים צח,לע"מ

טראמפ בוחן כמה אופציות ולא מן הנמנע שיתייעץ עם נתניהו בעניין הצעדים העתידיים. טראמפ גם יבהיר לנתניהו שהוא מעוניין לחדש את המו"מ המדיני. ברקע הדברים, מנסים הסעודים, כמו גם מנהיגי ירדן ומצרים, לרכך את אבו מאזן ולפשר בינו לבין הממשל האמריקני.

אבו מאזן כבר קיבל רמזים, כפי שפירסמנו בעבר, שאם לא יתיישר לפי היוזמה האמריקנית צפוי טראמפ לקצץ באופן ניכר בתקציב הסיוע האמריקני לרשות הפלסטינית. ייתכן שטראמפ ידרוש מנתניהו שורה של מחוות וצעדים בוני אמון מול הפלסטינים כדי לאפשר להם לספוג את ההכרה האמריקנית בירושלים ולתת הזדמנות נוספת למתווה השלום של טראמפ שיוצג לצדדים בחודשים הקרובים.

נתניהו נפגש אתמול בדאבוס עם שורה של מנהיגים מהעולם ובהם נשיא צרפת עמנואל מקרון וקנצלרית גרמניה . ראש הממשלה, שקיבל רוח גבית מטראמפ, ניסה לשכנע את האיחוד האירופי שאם לא יכניסו שינויים משמעותיים בהסכם, טראמפ יממש את איומיו וייסוג ממנו. הוא הבהיר להם שההסכם כמו שהוא יקרב את איראן להשגת נשק גרעיני, דבר שיערער את היציבות במזרח התיכון.

אבל דעתם של מקרון ומרקל נותרה בעינה. השכנועים וההסברים לא הועילו. הם בשלהם, וכך גם סין ורוסיה. אל מול המצלמות, הם לחצו ידיים עם ראש הממשלה ודיברו על ההתחייבות הבלתי מעורערת לביטחונה של ישראל, אולם מעבר להצהרות אין כאמור הישגים פרו-ישראליים.

במקביל פורסם היום כי בשבוע הבא צפוי להיפגש נתניהו עם נשיא רוסיה . לפי הפרסום של סוכנות הידיעות הרוסית ה- RIA נתניהו ייפגש עם במהלך ביקור במוסקבה ביום שני. את המסרים שנתניהו ישמע הערב בדאבוס מטראמפ הוא יעביר גם ביום שני בקרמלין שם הוא ייפגש עם נשיא רוסיה וידון אתו בעיקר בסןגיית אירן. גם רוסיה וסין מתנגדות לשינויים בהסכם שדורשים האמריקנים

ראש הממשלה בנימין נתניהו וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו ומרקל, אתמול. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא