"נעשה הכול כדי כשתצליח" אמר אובמה לטראמפ בפגישת החפיפה הראשונה ביניהם, והוסיף: "חשוב שנתאחד מול האתגרים שעומדים בפנינו, ללא קשר להשקפה פוליטית". טראמפ מצידו אמר כי הוא "מצפה לעוד פגישות עם אובמה", לאחר שבפגישתם הראשונה דנו בנושאים רבים, לדבריו.

מתוך 'לפני כולם עם שרון גל' הערב (ה')

"התעודדתי מהרצון של הנשיא הנבחר טראמפ לעבוד עם הצוות שלי בנושאים רבים שאיתם המדינה שלנו מתמודדת", אמר אובמה לנשיא הנבחר בשיחה שארכה שעה וחצי, לאחר שהכריז קודם לכן שהשיחה אמורה לערות כרבע שעה בלבד. בסופה הכריז טראמפ: "אמשיך לבקש את עצותיו של אובמה".

יום לאחר הניצחון הסוחף, הגיע הנשיא הנבחר דולנד טראמפ הערב (ה') אל לפגישה עם הנשיא היוצא שעומד לפנות לו את כיסאו ב-20 בינואר. גם נשותיהם של השניים, מלאניה טראמפ ומישל אובמה, צפויות להיפגש הערב. כמו כן, סגנו של טראמפ, מייק פנס, יפגוש את סגנו של אובמה, ג'ו ביידן.

"פגישה מצוינת". טראמפ ואובמה. צילום: רשת FOX
" מצוינת". טראמפ ואובמה. צילום: רשת FOX

הנשיא אובמה עבד בכל העׂצמה נגד טראמפ, אבל הנשיא הנבחר שם את הקמפיין בצד ומגיע לחפיפה ראשונה בבית הלבן. אל החדר הסגלגל נכנסו שני היריבים לצורך עדכונים ראשונים לצורך תהליך העברת הסמכויות ביניהם והחלפת השלטון, לאחר שאמש שוחחו השניים בטלפון לראשונה.

לאחר שהשמיצו אחד את השני לאורך תקופת הבחירות, בבית הלבן אומרים כי "הבטחת העברת התפקיד היא בעדיפות גבוהה אצל הנשיא אובמה לתחילת השנה ופגישת הנשיא הנבחר היא הצעד הבא". אמש הרגיע אובמה: "אמרתי לעם האמריקני שבלי קשר לתוצאות הבחירות, ובלי קשר לשאלה אם המועמד שלך ינצח או יפסיד – השמש תזרח שוב בבוקר. זה התגשם. השמש זרחה".

אכן השמש זרחה ואובמה נאלץ להתעלות על עצמו ולהתחיל בחפיפה של מי שכל כך קיווה שלא ייבחר. "זה לא סוד שלי ולנשיא הנבחר יש חילוקי דעות די משמעותיים" אמר אתמול, והוסיף "אבל זכרו שגם לפני שמונה שנים לנשיא ג'ורג' בוש הבן ולי היו כמה חילוקי דעות די משמעותיים, אבל צוותו של בוש דאג להעברת נשיאות חלקה".

חפיפה ראשונה
ראשונה

מוחים ברחובות: "לא הנשיא שלי"

במקביל, אלפי מפגינים ב-7 ערים בארצות הברית מתקשים לקבל את הכרעת הרוב ומוחים נגד בחירתו של . אלפי דמוקרטים יצאו להפגין ברחבי ארה"ב במחאה על בחירתו של והניפו שלטי נאצה עליהם מתנוססות כתובות כגון "טראמפ גזען", "לבנות חומה סביב לטראמפ", "Dump Trump", "שתיקה לבנה זה אלימות", "לא הנשיא שלי". מוקדי הפגנה התקיימו בערים שיקגו, ניו יורק, אטלנטה, דאלאס, וושינגטון ועוד.

People take part at a protest against elected president Donald Trump, outside the Trump Tower in Manhattan, New York, November 9, 2016. Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90 *** Local Caption *** הפגנה מנהטן טראמפ בחירות ארהב ארצות הברית צעדה צועדים מפגינים
המפסידים מוחים. צילום: נועם רבקין, פלאש 90

 

הפעילות האלימה של המפגינים הדמוקרטים הכילה חסימת כבישים, הפרעה לסדר ציבורי ואפילו אירוע ירי באחת ההפגנות. היורה פצע 4 סטודנטים, אחד מהם באורח אנוש. עדיין לא ברור אם אירוע הירי קשור להפגנות האלימות או לאירוע פלילי אחר. היורה נמלט מהמקום. בתוך כך, המפגינים בוושינגטון הדליקו נרות נשמה סמוך לבית הלבן לאות "אבל" על בחירתו של דונלד טראמפ.

בלוס אנג'לס התאספה הפגנת מהגרים. "לא נחיה בפחד, קומו והחזירו מאבק" אמרו המפגינים. כזכור, דונאלד טראמפ הבטיח במהלך קמפיין הבחירות שהוא ינקוט ביד קשה נגד מהגרים שעוברים על החוק.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.