רעיית ראש הממשלה, הגברת שרה , נפגשה היום לארוחת צהריים רשמית עם רעיית נשיא אזרבייג'ן, מהריבן אלייבה. בפגישה חמה ולבבית שוחחו שתי הרעיות על חיזוק שיתוף הפעולה בין ישראל לאזרבייג'ן, על חשיבות ערך המשפחה וגידול הילדים ועל הקשר הקרוב בין המנהיגים. רעיית ראש הממשלה הזמינה את רעיית נשיא אזרבייג'ן לביקור רשמי בישראל.

נתניהו ואלייבה, צילום: לע"מ
נתניהו ואלייבה, צילום: לע"מ

ראש הממשלה בבית חב"ד

ראש הממשלה נתניהו ורעייתו הגיעו אל בית חב"ד המקומי. תחילה, בני הזוג נתניהו נפגשו עם ילדים, תלמידי בית הספר היהודי וישבו איתם לשיחה פתוחה. הגברת נתניהו שאלה על הבית ועל המנהגים היהודים בבית, ועל לימוד העברית. כמו כן, דיברו עם התלמידים על פרשת השבוע. רה"מ והגברת נתניהו סיפרו כי בנם היה חתן תנ"ך וכי רה"מ יושב בשבת וקורא את פרשת השבוע יחד עם בנו שחוזר מהצבא.

בשיחה עלה חג החנוכה, מרד המכבים וניצחונם על היוונים. רה"מ אמר לתלמידים שכעת היוונים הם חברים של ישראל. הילדים סיפרו כי הם מתפללים כל בוקר, הולכים לבית הכנסת, אוכלים כשר, לומדים בבית ספר יהודי, שומרים שבת וחגים. הגברת נתניהו בירכה את התלמידים ואמרה "אנחנו מאחלים שתבואו לישראל גם לבקר וגם לגור. אנחנו מחכים לכם".

באירוע עם הקהילה היהודית, תלמידי בית הספר שרו שירים עבריים ונופפו בדגלי ישראל ואזרבייג'ן.

רה"מ בנאום בפני קהילת יהודי

רה"מ נתניהו אמר לקהילה היהודית:  "אני שמח להיות אתכם, המכובדים מהקהילה ומחב"ד. רעייתי ואני מאוד שמחים להיות פה משני טעמים: אחד, אנחנו אוהבים את אזרבייג'ן ושניים, אנחנו אוהבים את חב"ד. היחסים עם אזרבייג'ן הם מאוד קרובים. והם נעשים עוד יותר טובים אחרי הביקור הזה. אני רוצה להגיד משהו על חב"ד. לפני 32 שנה פגשתי את הרבי מילובביץ' פעם ראשונה והוא אמר לי, הלכתי לאו"ם, להיות שגריר ישראל באו"ם, הוא אמר לי: "אתה הולך", איך הוא קרא לזה, "בית החושך הנצחי". כפי שאתם יודעים, לא הייתה לו דעה גבוהה על האו"ם, בכל אופן הוא אמר לי: "אתה הולך לבית החושך ותזכור שאם אתה מדליק נר אחד של אמת, הוא יפיץ אור יקרות שיראו אותו למרחקים". ואני משתדל מאז לעשות בדיוק כדברי הרב.

אבל אני חייב להגיד שיש גם מצבים אחרים. לפעמים מדליקים נר במקום שיש אור ולא חושך וזה המצב פה בבאקו, באזרבייג'ן. הרבי לימד אותנו אהבת ישראל ואהבת האדם, ופה יש אהבת ישראל ואהבת האדם.

הנשיא חיידר אלייב ובנו הנשיא אילהם אלייב, הם הקימו ומקיימים קרן שעוזרת, כפי שאמרת אדוני השר, לחינוך יהודי פה במדינה מוסלמית. ובניגוד למה שנאמר מפי אז חבר הכנסת ריבלין, אנחנו גם תורמים לזה, מדינת ישראל גם עוזרת לזה.

ואיך אפשר לא להתרגש מהילדים והילדות הנפלאים האלה שראיתם אותם כאן, אבל אני מתרגש ממשהו נוסף, שני הדגלים האלה, מגן דוד, חצי הסהר. תראו, תסתכלו על שני הדגלים האלה, זה מה שאנחנו מראים לכל העולם – יכול להיות וצריך להיות. זה בדיוק ההפך, אבל בדיוק ההפך מהחשיכה, זה האור, זה האור שמפזר את האפילה. וזו הרוח שמנחה אותנו בישראל, באזרבייג'ן, בחב"ד, בעזרת השם גם במקומות אחרים במרחב ובעולם, ולכן אני מאוד מאוד שמח להיות אתכם. תודה לכם, תודה מקרב לב".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.