21:21 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בהלול צריך לשקול להחליף מפלגה

בהלול צריך לשקול להחליף מפלגה

ח"כ איילת נחמיאס ורבין: יכול להיות שלזוהיר היה נכון לבחור במפלגה שהנרטיב שלה יהיה לו טבעי יותר. אני לא יכולה להגיד שזה קל ונוח לי

עו"ד איילת נחמיאס-ורבין, נשואה לעברי ורבין, אם ליונתן, אסף ואלמה. התחילה את פעילותה הפוליטית בשנת 1991 כאשר ליוותה את יצחק רבין טרם היבחרו לראשות הממשלה, ובהמשך כיהנה כעוזרת ליועץ המשפטי במשרד ראש הממשלה. לאחר רצח רבין כיהנה כמנכ"ל עמותת "שלום חבר" להנצחתו. היא נבחרה לכנסת לראשונה בבחירות 2015 לאחר שהתמודדה בפריימריז במפלגת העבודה והוצבה במקום ה-22 ברשימת המחנה הציוני לכנסת‏.
הסקרים האחרונים מראים כי הציבור הישראלי הולך ומאבד את אמונתו ביכולת של מחנה השמאל להנהיג את המדינה. מה לדעתך עוד צריך לקרות בשביל שתפנימו שהציבור לא רואה בכם אלטרנטיבה?

אי אפשר לומר זאת על סמך תוצאות הבחירות, בכל זאת קיבלנו 24 מנדטים. הפער לפי התוצאות בין הליכוד למחנה הציוני הוא כ-150 אלף קולות, זה משמעותי. להוביל את האופוזיציה כפי שהיא בנויה היום זה אתגר גדול מאוד, אני לא חושבת שב-25 השנים האחרונות היתה אופוזיציה כל כך מורכבת, מישראל ביתנו ועד הרשימה המשותפת. עם זאת יכול להיות שהציבור לא רואה בנו אלטרנטיבה כי זו תקופה מאד מורכבת. מעבר לכך אני חושבת שלציבור לא קל לעכל דמות שלא היתה ראש ממשלה. גם לנתניהו לא היה ניסיון כאשר הוא נבחר לראשונה ב-1996.

.איילת נחמיאס ורבין פלאש 90

אני מניח שהמשימה הופכת להיות עוד יותר קשה כשיאיר לפיד ממצב את עצמו כיו"ר האופוזיציה האמיתי ולפי הסקרים האחרונים נראה שהולך לו לא רע?

זכותו של יאיר לפיד להוביל את המפלגה שלו באופן שאותו הוא רואה לנכון ולעסוק בנושאים שבהם חשוב לו לטפל. אנחנו עסוקים גם בנושא הפרלמנטרי וגם בנושא הבינלאומי שהוא מאוד מאוד קריטי. אני מוכרחה להגיד שפיגוע האוטובוס השבוע מאוד טליטל אותי. יש כאן ממשלה שבאה ואומרת שכאשר יש מו"מ יש פיגועים. אני אומרת הנה אין שום מו"מ מדיני ואנחנו כבר 9 חודשים בעיצומה של אינתיפאדה מאוד מורכבת, כזו שמזכירה לי גם את האינתיפאדה הראשונה, גם את האינתיפאדה השנייה ואני שואלת את עצמי, איזה חזון יש לראש הממשלה למאה השנים הבאות? ביקרתי השבוע בגוש עציון ביחד עם חברתי ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי, לא לה ולא לי יש מושג מה התכניות של ראש ממשלת ישראל.

אבל בכל זאת אתם רוצים להגיע לשלטון ועל פי הסקרים, אם היום היו מתקיימות הבחירות סביר להניח שגם היום הייתם נשארים באופוזיציה, אולי הגיע הזמן לרענון שורות משמעותי במפלגת העבודה?

רענון השורות זה דבר שמפלגת העבודה עשתה ב-15 השנים האחרונות באופן תדיר. יש יותר ממועמד אחד שהיה יו"ר המפלגה ולא צמח מתוך המפלגה. הליכוד יודע להצמיח אנשים מהשטח ואנחנו נכשלנו בזה. איתן ברושי ואני חברי הכנסת הבודדים שצמחו מתוך המפלגה, כל היתר בסופו של דבר לא צמחו במפלגה למרות שהם אנשים מעולים ואני חושבת שעל הדבר הזה שילמנו מחיר כבד לאורך השנים.

בואי נדבר רגע על האופן שבו את רואה את הפתרון לסוגיה הפלשתינית:

אין לי ספק שלחלק גדול מהעם ולנתניהו בעצמו ברור לחלוטין שחייב להיות פתרון מדיני. זה לא משרת את נתניהו לכן הוא גם לא אומר את זה. אני חושבת שגם הוא מבין שבסופו של דבר נצטרך להתפשר על חלקים מהארץ הזאת. זה יקח עוד זמן אבל זה יקרה.

אבל הרצוג בעצמו יישר קו עם רה"מ כאשר אמר שפתרון שתי המדינות אינו עומד על הפרק. כרגע הרצוג לא באמת מציע אלטרנטיבה?

הוא כן מציע. הוא קורא לזה היפרדות. אין מנוס מלבצע צעדים חד צדדים מול הפלשתינים.

אז בעצם אתם חותרים להתנתקות נוספת?

ממש לא, בסופו של דבר אנחנו יודעים מה יוריד את רמות הפיגועים בישראל. אני לא רוצה לגור כשמסביבי חומות, אבל אם זה מה שייתן לציבור הישראלי תחושת ביטחון אז אני חושבת שלשם צריך ללכת.
בעיה נוספת היא שהממשלה לא מציעה פתרונות כלכליים לפלשתינים שקצת יוציאו קיטור. לדוגמה: בגלל איומי החרם הבינלאומיים מפעל "סודה סטרים" נאלץ לעבור מאזור מעלה אדומים לרהט, עבדו שם במשך שנים עובדים פלשתינים שכם אל שכם עם הישראלים. ממשלת ישראל, למרות שכל הפועלים האלו עבור תחקור ביטחוני שללה להם את אישורי העבודה במפעל החדש. תאמין לי זה באמת בלבול מוח וטעות נוראית לייצר עוד 74 משפחות פלשתיניות ללא פרנסה. זו טעות איומה..

אבל חבריכם בשמאל, מרצ לדוגמה הם אלו שתומכים בתנועות החרם והBDS שמובילות בדיוק לתרחישים האלה?

אני לא יכולה לדבר בשם מרצ, בוא נשים את זה בצד. אני מאוד מוטרדת מהחרמות ואני נוסעת הרבה בעולם להסביר את ישראל. אנחנו חייבים למנוע טעויות כלכליות מול הפלשתינים כי בסופו של דבר זה פוגע בנו.

את נחשבת באופן יחסי למתונה במחנה הציוני, איך את מרגישה לשבת באותה מפלגה עם זוהיר בהלול שחושב שמי שבא לרצוח חיילים הוא אינו מחבל?

אני ביקרתי את דבריו. אני חושבת שדווקא בתור סמל לדו קיום יש עליו אחריות מיוחדת. גם אם אני מסוגלת להקשיב לנרטיב שלו וזה לא אומר שאני מסכימה איתו. קשה לי מאוד עם העמדות שזוהיר מציג. יכול להיות שלזוהיר היה נכון לבחור במפלגה שהנרטיב שלה יהיה לו טבעי יותר. אני לא יכולה להגיד שזה קל ונוח לי.

 

לירן לוי

לירן לוי

לירן לוי
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הסורים הדמוקרטים על טנק ברחובות א-קראקה אחרי ששוחררה מדי דאעש, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

חשש בישראל: דאעש מתחזק בגולן הסורי

במערכת הביטחון עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות בגולן הסורי, כאשר דאעש, איראן וסוריה נערכות ללוחמה מול ישראל. ארגון המדינה האסלאמית סופג תבוסות בחזיתות אחרות - ומתייצב סמוך לגדר הגבול