לאחר משאל עם סוער, מתאו רנצי, ראש ממשלת , התפטר בשבוע שעבר מתפקידו. אתמול (א') סרג'יו מטרלה, נשיא איטליה, מינה את  שר החוץ פאולו במקומו.

עמדותיו של ראש ממשלת איטליה הנכנס בנוגע לישראל אינן יציבות.  ג'נטילוני ביקר בישראל בהיותו שר החוץ, נמנע מלהצביע בהחלטת אונסק"ו באו"ם על ירושלים ואף מתנגד לחרם על ישראל. מנגד, ג'נטילוני הצביע באו"ם בעד 6 החלטות שמגנות את ישראל. כמו כן, ג'נטילוני מכיר ביום 29 בנובמבר ("כ"ט בנובמבר"), היום בו הוחלט בעצרת האומות על הקמת מדינת ישראל, כ"יום פלסטין". בתוך כך, ג'נטילוני מצדד בסימון מוצרים המיוצרים בהתיישבויות ביהודה ושומרון.

עיתון ה"ג'רוזלם פוסט" פרסם בינואר 2015 מכתב שג'נטילוני רשם לאגודה הפדרציה האיטלקית-ישראלית. במכתב נטען כי "יש לפעול נגד היוזמות משני הצדדים שיכולות לדרדר את שיתוף הפעולה בין ישראל לפלסטינים". עוד עולה מן המכתב, כי ג'נטילוני שומר על גישה מאופקת ביחס לסכסוך במזרח התיכון. "בעניין ההכרה במדינת פלסטין, הממשלה האיטלקית מתכוונת לשמור על גישה מאוזנת. בראייתנו היא מייצגת צעד, חשוב ומשמעותי, שיצטרך להתרחש בזמן המתאים ביותר כדי למקסם את ההשפעה של המשא ומתן לשלום".

ג'נטילוני עם ראש הממשלה בעת ביקורו בישראל. צילום: חיים זך, פלאש 90

"אין שלום ואין תהליך שלום כבר כמה שנים"

שנה לאחר מכן, ג'נטילוני התבטא באופן יותר פסימי, אבל ריאלי. במכון "המועצה ליחסי חוץ" ג'נטילוני אמר: "אין שלום ואין תהליך כבר כמה שנים. מבחינת האירופים זה היה מסובך לדון בנושא עם ארה"ב, בגלל שבאופן מובן האמריקאים היו מרוכזים בהסכם עם איראן, ודאגו שמא יערבו את שתי המלחמות".

לטענת ג'נטילוני, הטרור המוסלמי במזרח התיכון יוריד הילוך ברגע כשתקום מדינה פלסטינאית. "תמיד ציינתי שההכרה הרשמית במדינה פלסטינית מוכרחה להיות צעד קדימה במורד דרך זו. זו התחייבות שהממשלה ובית הנבחרים מתכוונים לעמוד בה. מדובר בהחלטה שתקרום עור וגידים ב'תנאים הנכונים', וכי היא דומה להתחייבויות אחרות שנטלו על עצמן מדינות נוספות באירופה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא