10:19 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > פאוול חוזר בו: יכולת הגרעין הישראלית – "ספקולציה בלבד"

פאוול חוזר בו: יכולת הגרעין הישראלית – "ספקולציה בלבד"

מזכיר המדינה האמריקאית לשעבר קולין פאוול שאמר כי לישראל יש נשק גרעיני מסר הודעה כי התייחס להערכות פומביות בלבד

מזכיר המדינה לשעבר בארה"ב קולין פאוול חזר בו מהדברים שנחשף כי הדליף באשר ליכולות הגרעיניות של ישראל. בהודעת דוברות שפרסם, אמר פאוול כי הוא התייחס להערכות פומביות בנוגע למספר הטילים שלרשות ישראל. "הגנרל פאוול לא תודרך ומעולם לא קיבל ידע רשמי ממקורות אמריקאים על קיומה וגודלה של יכולת הגרעין הישראלית", נכתב בהצהרה. "הוא כמו אנשים רבים מאמין שייתכן והיכולת קיימת והמספר 200 נדון במספר מקורות פומביים". עוד נכתב בהודעה כי "תכתובת הדוא"ל נערכה כמעט עשור לאחר שעזב את הממשלה ומאז לא קיבל אף תדריך על נושאים מסווגים".

פאוול וקרי. צילום: מחלקת המדינה של ארה"ב
פאוול וקרי. צילום: מחלקת המדינה של ארה"ב

כזכור, במיילים שנפרצו על ידי קבוצת די.סי ליקס (הדלפות מוושינגטון הבירה), הודה פאוול כי לישראל יש חימוש גרעיני.

על פי הבלוג, פאוול דחה את ההערכות כי איראן הייתה רחוקה כדי שנה פיתוח, מיצור נשק גרעיני. המיילים, שפורסמו על ידי קבוצת ההאקרים החשודים בקבלת תמיכה מרוסיה, עוסקים בתגובותיו של פאוול לנאום שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני הקונגרס האמריקני, שבוע לפני הבחירות לכנסת.

המיילים הם תכתובת בין פאוול ושותפו לעסקים, ג'פרי לידס. לידס כתב לפאוול כי "נתניהו אמר את כל הדברים הנכונים על הנשיא אובמה, וכל מה שעשה כדי לעזור לישראל. אבל בעצם הוא אומר שההסכם עם איראן הוא 'מסריח', וצריך להיות אידיוט כדי לא להבין את המשמעות של זה".

פאוול ביטא את תחושת מחלקת המדינה, לפיה ארה"ב לא תוכל לקבל את מה שהיא רוצה במשא ומתן. "ה'נערים' בטהרן (כך במקור) יודעים שיש בישראל 200 (טילים) המכוונים לטהרן, ולנו יש אלף", כתב פאוול.

"כפי שאחמדינג'אד עצמו אמר: 'מה היינו עושים עם טיל אחד? מלטשים אותו?' דיברתי באופן פומבי גם על צפון קוריאה וגם על איראן. אנחנו נאיים לפוצץ את הדבר היחיד שאכפת להם ממנו: הישרדות המשטר. נראה לך שהם ירצו כעת אפילו לעשות שיגור ניסיון?".

פאוול התייחס גם אל מדיניות הגרעין של ישראל וכתב: "ישראל, שאינה חתומה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, שומרת על עמימות לגבי מספר כלי הנשק הגרעיניים, גודלם, ואפילו לגבי עצם קיומה של תכנית הנשק הגרעיני שלה".

פאוול מביע הסכמה עם גישת הבית הלבן, לפיה הסנקציות שהוטלו על טהרן לא יצליחו: "הם (איראן) אומרים, ובצדק, כי יש להם את כל הזכות להעשיר אורניום לצרכי ייצור אנרגיה. הרוסים עזרו להם לבנות את הכור בבושאר. לא קיימות מספיק סנקציות כדי לשבור אותם. יש המון בולשיט מסביב על התקדמות התוכנית הגרעינית שלהם. ביבי אוהב לומר שזה 'במרחק של שנה', כמו גם חבר'ה מהמודיעין שלנו – אבל הם אומרים את זה כל שנה. אני לא חושב שזה דבר שקל כל כך לעשות".

בהמשך לדברים אלו, מביע פאוול תמיכה בסופו של דבר תמך בהסכם הגרעין של אובמה ואמר כי "עסקת איראן היא טובה למדינה שלנו ולבעלי בריתנו".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פורץ שנתפס בבנק בירושלים. צילום: דוברות המשטרה

פורץ נתפס "על חם" במהלך שוד בנק בירושלים

המשטרה עצרה לפנות בוקר תושב שועפט בן 23 במהלך פריצה לסניף בנק בדרום ירושלים, כשהוא מסתובב במקום ומחטט במגירות