אנשי ובראשם ד”ר מיכאל בן ארי, , עו”ד ומנכ”ל להב”ה בנצי גופשטיין . עוד דרשו העותרים להוציא צו ביניים שייקבע כי עד למתן בהכרעה לא יופעלו אמצעי בידוק כלפי עולים יהודים ותיירים, בעוד פטורים מבדיקת .

העתירה הוגשה בתגובה להחלטת הקבינט המדיני -ביטחוני להסיר את גלאי המתכות משערי כניסת המוסלמים לאחר שאלו התפרעו ומנהיגים הדתיים טענו כי אמצעי הבידוק פוגעים בהם ומשפילים אותם. כזכור, המגנומטרים הוצבו בכניסות להר בעקבות הפיגוע שביצעו שלושה ערבים אזרחי ישראל בהר הבית בו רצחו שני שוטרים.

יהודים ותיירים ממתינים בעמדת הבידוק בשער הלל (המוגברים) טרם עלייתם להר הבית. צילום: פלאש 90
יהודים ותיירים ממתינים בעמדת הבידוק בשער הלל (המוגרבים) טרם עלייתם להר הבית. צילום: פלאש 90

בעתירה שהוגשה באמצעות עו”ד בן גביר נכתב כי: “עניינה של עתירה הוא במדיניות האפליה הלא שוויונית כלפי יהודים ותיירים בהר הבית אל מול המוסלמים שנכנסים בשעריו ולאור דרישתם המפורשת וההתפרעויות ומעשי הטרור שקדמו לכך, חברי הקבינט החליטו על הסרת המגונומטרים מהר הבית ושימוש בגלאי המתכות רק כלפי יהודים ותיירים יוצרת מציאות של על בסיס לאום ופוגע בזכותם של היהודים והתיירים לשוויון”.

עוד הוסיפו העותרים כי “לא יכולה להיות מחלוקת כי ההחלטה להסיר את הגלאים כפי מוסלמים התקבלה על רקע הגזע של אותם מוסלמים והיותם ”. העותריםפירטו בעתירה את חשיבות הזכות לשוויון ונגד גזענות בהחלטות הממשלה וציינו כי “האפליה יצרה פגיעה קשה בעיקרון השוויון, פגיעה חוקתית והיא מנוגדת לעקרונות היסוד של מדינת ישראל”.

לטענת העותרים, לא רק שאין סיבה להפלות אותם לרעה אל מול הערבים, אלא שאם הייתה סיבה להבחנה אלה הם דווקא מעשי הטרור שבאו רק מכיוון אחד, וסביר היה שמגנומטרים היו מוצבים רק בשערי הכניסה להר הבית מהם עולים המוסלמים ולא היהודים והתיירים. לדבריהם, “החלטת הקבינט להסיר את המגנומטרים לאחר התפרעות יצרה כניעה לטרור ומתן זכות ווטו לאספסוף אלים בשערי ”.

גשר המוגרבים דרכו עולים יהודים ותיירים להר הבית. צילום: פלאש 90
גשר המוגרבים דרכו עולים יהודים ותיירים להר הבית. צילום: פלאש 90
פורעים פלסטינים במהלך התפרעויות בירושלים, ביולי 2017. צילום: רויטרס
פורעים פלסטינים במהלך בירושלים, ביולי 2017. צילום: רויטרס
 מחאה מוסלמית מול המגנומטרים בשערי הכניסה להר הבית, טרם הסרתם בחודש שעבר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מחאה מוסלמית מול המגנומטרים בשערי הכניסה להר הבית, טרם הסרתם בחודש שעבר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.