'משמר הדמוקרטיה הישראל'י עתר היום לבג"ץ, זמן קצר לאחר החלטת מליאת הכנסת להעניק חסינות מפני העמדה לדין פלילי לח"כ חיים כץ.

בעתירה דורש משמר הדמוקרטיה לבטל את ההחלטה, נוכח פסיקתו העקבית של בית המשפט כי עבירות של טוהר המידות אינן חוסות תחת החסינות המהותית, ואינן יכולות להיחשב פעולות במילוי תפקידו של ח"כ.

עוד נטען בעתירה כי חברי הכנסת אינם רשאים לבחון את החלטותיו של היועמ"ש בתחום הפלילי, למשל האם כתב האישום מגלה עבירה או אם יש ראיות מספיקות להרשעה, אלא האם מתקיימות עילות החסינות הדיונית בלבד.

בית המשפט התבקש לקבוע כי לח"כ כץ לא עומדת חסינות, עוד בטרם תסיים הכנסת הנוכחית את כהונתה.

מוקדם יותר היום (שני), אישרה מליאת הכנסת את בקשת החסינות של שר הרווחה לשעבר ח"כ חיים כץ.

בהחלטה תמכו 62 ח"כים, 43 התנגדו.

כצפוי, הדיון בכנסת נוצל ע"י ח"כים מהסיעות השונות לתעמולת בחירות. זוהי ההתכנסות האחרונה של הכנסת עד הבחירות, שיתקיימו בעוד שבועיים.

ח"כ חיים כץ אמר בדיון:

כץ הואשם שפעל כיו"ר ועדת העבודה למען מקורבו, איש העסקים מוטי בן ארי, שייעץ לו בניהול כספיו.

ועדת הכנסת אישרה בחודש שעבר את בקשת החסינות שלו, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי מנדלבליט. היום כאמור אישררה המליאה ברוב גדול את הבקשה.

לאחר שקיבל מהכנסת את החסינות, אמר חיים כץ:" אני מקבל שטעיתי ואני מצטער על כך, אך אם לא חלה במקרה זה חסינות מהותית, משמעות הדבר היא למעשה ריקון מתוכן של מוסד החסינות". ח"כ סגלוביץ: " הכנסת היא איננה עיר מקלט לנאשמים". השר יריב לוין: "יש להצבעה השלכה מוסדית משמעותית מאוד על מעמדה של הכנסת ועל יכולת הפעולה של חברי הכנסת". ח"כ גנץ: מאחר והדיון הזה יוכרע פוליטית,הקפדנו בכחול-לבן לא להגיד לאף אחד מה להצביע".

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ, מסר: "זהו יום מביש לכנסת שהפכה לעיר מקלט לעבריינים, יום מביש לנתניהו שמגן על חבר מושחת ומפר קיזוז.

כל מי שהצביע היום בעד החסינות לא יוכל עוד לטעון שהוא נאבק בשחיתות. חפות ואשמה יש להוכיח בבית המשפט ולא במועדון סגור של חברי כנסת".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.