נערים חיים באוהלים עם אנשים זרים
נערים חיים באוהלים עם אנשים זרים

 

הסיוע המשפטי במשרד המשפטים הגיש אתמול (ד') עתירה לבג"צ נגד בשמם של שלושה שממתינים מזה מספר חודשים להשתלב במסגרות 'חסות הנוער'. העתירה הוגשה בשמם של השלושה אך מייצגת תופעה רחבה הרבה יותר, כאשר על פי הערכות כ-200 נערים ונערות במצבי סיכון שונים ממתינים לכניסה למעונות הנעולים של 'חסות הנוער' לאחר שניתנו בעניינם צווים משפטיים – אך אלו אינם מקוימים על ידי .

העתירה הוגשה על רקע מצוקה מתמשכת מזה כמעט עשרים שנה של היעדר מקומות מספיקים במעונות הנעולים והאבחוניים של משרד הרווחה המיועדים לנערים ולנערות במצבי סיכון 'בקצה הרצף' אשר אף מסגרת אחרת לא נמצאה מתאימה להם. מדובר בבני נוער שמגיעים מרקע של הזנחה הורית קשה, חשיפה לסמים, פגיעות מיניות והתדרדרות לפשע. על אף שבית המשפט הורה להשים אותם במעונות של משרד הרווחה, הוראה זו אינה מיושמת על ידי המשרד וכל יום שעובר מעלה את החשש להתדרדרות נוספת במצבם.

בין העותרים: נערה בת 15 ללא פיקוח או מסגרת שחיה באוהל עם גבר בשנות ה-20 לחייו אשר בפשיטות משטרתיות נמצאו בכליהם סמים ונער בן 15 שתוך כדי ההמתנה להשמה במעון ברח כבר מספר פעמים ולאחרונה אותר לאחר ששהה בביתו של גבר זר בנסיבות לא ברורות. עם איתורו קבע בית המשפט כי יש להשימו במעון נעול אולם כמו במקרים רבים דומים, הובהר לבית המשפט כי השמה זו תתאפשר רק בעוד עשרה חודשים.

ראש הסיוע המשפטי, במשרד המשפטים, עו"ד גלעד סממה: "אסור לנו להשלים עם המצב האבסורדי שבו נערים ונערות אלו שרויים בסכנת חיים או מתדרדרים לפשע, ונפתחים נגדם תיקים פליליים בעוד משרד הרווחה מתעלם באופן עקבי מצווים שיפוטיים של בתי המשפט לנוער, בתי המשפט המחוזי ובית המשפט העליון".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.