תנועת 'רגבים' הגישה היום (שלישי) עתירה דחופה לבג"ץ כנגד ראש הממשלה נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, השרים ארדן ורגב ומפכ"ל משטרת ישראל, לאור המשך התפרעות הוואקף המוסלמי במתחם שער הרחמים בהר הבית, והניסיונות האלימים והמתמשכים להקים מסגד במקום.

 

העתירה מגיעה לאחר שבשבוע שעבר פנתה 'רגבים' לראש הממשלה בדרישה למנוע את הפגיעה במתחם העתיק, בקביעה כי כל שינוי של הסטטוס קוו צריך להיעשות באופן שיוויוני, בדומה למתווה הנוכחות המשותפת ליהודים ומוסלמים המתקיים עשרות שנים במערת המכפלה.

בכירי המשטרה בהר הבית אחרי מהומות השבוע שעבר. צילום: דוברות המשטרה

 

בתחילת השבוע בית משפט השלום הוציא לבקשת המדינה, צו המורה על סגירת המתחם עד להודעה חדשה, אולם אנשי הוואקף פרצו את השערים מחדש וממשיכים במאבקם האלים. בכתב העתירה הדגישו אנשי 'רגבים' "כי הר הבית הינו המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, עובדה שקיבלה ביטוי משפטי גם בסדרת פסיקות של בג"ץ וכי הוא מהווה גם אתר עתיקות ומורשת עולמי, כזה שכל שינוי בו דורש אישור מיוחד של וועדת שרים בהתאם לחוק העתיקות", נכתב בעתירה.

עוד הודגש כי לאורך השנים מתחם 'שער הרחמים' מעולם לא שימש כמסגד תפילה: "לא בעשרות השנים האחרונות מאז הקמת מדינת ישראל ואף לא לפני מאות שנים". עוד כתבו כי "בהפיכת המבנה הקדום למסגד נוצר מצב בו רק הציבור המוסלמי יוכל להשתמש במקום ואילו מהציבור היהודי תמשיך להימנע אפשרות זו, והכל תוך פגיעה עצומה הן בזכותו היסודית של הציבור היהודי לשוויון והן בסטטוס קוו שחל במקום".

"כך 'כבש' הוואקף המוסלמי בשנת 1996 את אורוות שלמה שלא שימשו קודם כמסגד מעולם, וכך "כבש" בשנת 1998 את מעבר שערי חולדה שהוא מבנה מקורי מימי בית שני ועוד, והכל תוך שיתוף פעולה בפועל או בשתיקה של המשיבים אשר נכנעו לעבריינות ואלימות אנשי הוואקף", כותבים עורכי הדין אבי סגל ויעל סינמון שהגישו את העתירה. "גם במקרה זה, אפשרו בדיעבד לאנשי הוואקף את המשך השימוש במתחם 'שער הרחמים', תוך שהאלימות השתלמה, והחוטא יוצא נשכר", הם מוסיפים.

העתירה נחתמה בבקשה כי בית המשפט יוציא צו ביניים המורה למדינה למנוע את המשך הכניסה והשימוש למתחם 'שער הרחמים', עד למתן פסק דין סופי בעתירה, צו ארעי נגד הוואקף האוסר עליהם את הכניסה והשימוש במתחם, וצו נוסף המורה למשטרה לאכוף את הצו כנגד הוואקף.

 

בכיר לשעבר בשב"כ: "אין מדיניות ברורה בהר הבית"

אילת כהנא

אילת כהנא:עוד באותו נושא