התנועה למדינה יהודית, תחת ייצוגו של עו"ד זיו מאור, עתרה היום (א') לבג"ץ בבקשה לבטל את מינויו של תא"ל מוטי אלמוז לראש אגף כוח אדם בצה"ל. אלמוז מונה לראש אכף כוח אדם לפני כשבועיים ע"י הרטמכ"ל גדי אייזנקוט, שקיבל את האישור למינוי משר הביטחון אביגדור ליברמן.

טקס המינוי צפוי להתקיים ביום חמישי הקרוב, אולם בתנועה למדינה יהודית מביעים תקווה כי הטקס ידחה עד שבית המשפט יסיים לדון בעתירה, כפי שקרה עם הקידום של הרב אייל קרים.

עו"ד זיו מאור ציין בעתירה את המחדלים של אלמוז כדובר צה"ל במשפט אלאור אזריה. "מהתנהלותו של תא"ל אלמוז כדובר צה"ל עולה זלזול בשלטון החוק, בחזקת החפות של נאשם בהליך פלילי, בטוהר ההליך השיפוטי, בכבודו של צה"ל עליו הוא אמון כדובר צה"ל", אמר מאור בעתירה.

מבקש להקל על הפלסטינים שאינם עוסקים בטרור. אביגדור ליברמן.. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אביגדור ליברמן. אחרי שהבטיח להגן על אזריה, קידם את מי שתקף אותו בתקשורת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כזכור, תא"ל מוטי אלמוז תקף את אלאור אזריה בתקשורת בטרם הצבא הוציא תחקיר מסודר שהביא את גרסתו של החייל. "התנהלותו של תא"ל אלמוז בפרשה זו לוקה בדיוק בדברים שבהם הוא עצמו מאשים את החייל אזריה. תא"ל אלמוז מתנהג באופן 'הנוגד את רוח צה"ל ואת המצופה מחיילי צה"ל ומפקדיו'. זאת, משום שתא"ל אלמוז למעשה מפקיר את החייל אזריה ל 'לינץ' תקשורתי'", אמר מאור.

בנוסף, בעתירה צוין כי התנהלותו של אלמוז נוגדת את נהלי צה"ל לפיהם "חל חיסיון מלא על כל תחקיר המתבצע בקשר לאירוע שחל במהלך אימון או פעילות מבצעית".

"לשון נמוכה, וולגרית ומעליבה"

בתוך כך, העתירה ציינה את יחסו המזלזל של מוטי אלמוז לציבור שומרי המצוות ולהנהגה הרבנית. לאחר שההנהגה הרבנית גינתה את כוונתו של אלמוז לכפות על חיילים דתיים להתגלח, אלמוז כינה אותם "צווחנים". בעתירה נכתב: "לאור התפקוד המקצועי המצופה מדובר צה"ל, העובדה שמדובר בביקורת בלשון נמוכה ואף וולגרית ומעליבה, נגד דמויות בעלות חשיבות ציבורית, אשר עשרות אלפי ישראלים מכבדים אותם ואת דבריהם, מכוח אמונתם הדתית, הופכת את ההתבטאות חמורה שבעתיים. הן בכלל והן מבחינת הרמה המקצועית הבאה לידי ביטוי בהתבטאויות אלה. התייחסותו של תא"ל אלמוז אל דבריהם של רבנים בכירים כאל "צווחות", חושפת טפח מעולמו הפנימי של תא"ל אלמוז. יש בה כדי לחזות כיצד ינהג לו יתמנה לבסוף לתפקיד ראש אכ"א, עת יונחו לפניו בקשות מאת רבנים בכירים – בצבא ומחוצה לו – להתחשב בשיקול דעתו בעניינם של חיילים דתיים" .

IDF Spokerman, Motti Almoz, pictured during a media briefing regarding the search for the three abducted teenagers in the West Bank, on June 15, 2014. PM Netanyahu stated that Hamas is behind the kidnapping of the three Jewish teenagers which were hitchhiking in the West Bank, and have been missing since the eve of June 12. Photo by FLASH90 *** Local Caption *** çééìéí îåèé àìîåæ ãåáø öä"ì úãøåê ëúáéí çééì çèéôä çèéôú äðòøéí
מוטי אלמוז. צילום: פלאש 90

בנובמבר 2016 צה"ל פירסם נתונים המשקפים ירידה חדה במוטיבציה של המתגייסים לשרת ביחידות קרביות, בעתירה מפנים אצבע מאשימה לכיוונו של תא"ל מוטי אלמוז. "מי שהביא להתנכרות של חלקים ניכרים מהחברה הישראלית לצה"ל ייכשל בחינוך חיילי צה"ל להזדהות עם הצבא. מי שרמס את כבודם של רבנים שלאורם צועדים אלפי מועמדים לשירות ביטחון בהתבטאויותיו כלפי רבנים ייכשל בהכנת בני הנועד לקראת השירות בצה"ל, והוא אינו מגלם את ערכי המנהיגות של צה"ל. מי שפגע ברגשותיהם של עשרות אלפי חיילים ומלש"בים, לא יודע כיצד לקדם את רווחתם של חיילים ולטפחם. החלטות המתקבלות באגף כוח האדם נוגעות לעתים בעצב הרגיש של היחס בצה"ל לחייליו הדתיים. כאשר מתרחש מגע שכזה, על כל הנוגעים בדבר להיות סמוכים ובטוחים כי ההכרעה תתקבל לבסוף בידי מי שאינו מונחה על ידי דעות קדומות שליליות כלפי דתיים ורבנים. בהתנהלותו, הוכיח תא"ל אלמוז כי אין ביכולתו לקבל החלטות בעניינים אלו ללא משוא פנים; או למצער – הביא לכך שכל החלטה שיקבל בעניין לעולם תיתפס בציבור כהחלטה נגועה. לאור זאת,  תא"ל אלמוז לא יוכל למלא כראוי את תפקידו כראש אכ"א, וההחלטה למנותו לתפקיד זה אינה סבירה באופן קיצוני".

אלעד שור

אלעד שור