ביחידת הסייבר הארצית בלהב 433 בשיתוף ימ"ר צפון, יחידת יהלום ברשות המיסים ויחידת החקירות של כונס הנכסים הרשמי במשרד המשפטים מסיימים בימים אלה את חקירת תיק "". התיק עוסק בעיקרו בחשד לכאורה בעשרות חשודים החברים בארגון פשיעה השייכים לדרג הניהול הבכיר ביותר בטלגראס שאיפשרה פלטפורמה למכירת סמים מסוכנים דרך אפליקציית הטלגראם. על פי החשד נמכרו במסגרת פעילות הארגון בישראל סמים בשווי מאות מיליוני ₪ ובמשקל כולל של עשרות טונות.

עם סיום החקירה, הוגשה היום הצהרת תובע לאחר שהתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביסוס חשדות נגד מהעצורים בפרשייה, ובכוונת מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה להגיש בימים הקרובים כתב אישום ובקשת מעצר עד לתום ההליכים המשפטיים.

החשד המרכזי הינו שהחשודים, כל אחד על פי חלקו, לקחו חלק במעורבות בעבירות ניהול ומימון ארגון פשיעה, מסחר והספקה של סמים מסוכנים במסגרת ארגון פשיעה, תיווך בעסקי סמים מסוכנים במסגרת ארגון פשיעה, שיבוש מהלכי משפט במסגרת ארגון פשיעה, קשירת קשר לפשע במסגרת ארגון פשיעה, ביצוע עבירות מס וכן עבירות נוספות.

בסיכומה של ענפה זו בוצעו מאות פעולות , נגבו עדויות של 90 מעורבים, 50 מהם נחקרו באזהרה. סה"כ נגבו עד עתה כ-250 הודעות בפרשה. חלקם חשודים בניהול ארגון פשיעה ואחרים בחברות בארגון. 33 חשודים נעצרו ונכלאו לפרקי זמן כאלה ואחרים על פי צורכי החקירה. 22 מהם מצויים במעצר גם בשלב זה כשהאחרים שוחררו בתנאים מגבילים. פעולות נוספות בוצעו בשיתוף רשויות האכיפה בארצות הברית, גרמניה, , רומניה, צרפת והולנד. וכן נאספו ונותחו חומרי רבים, לרבות של החשודים, וחומרי מחשב אחרים.

במהלכה של החקירה על שלביה השונים נתפסו כספים ורכוש נוסף המיועדים לחילוט מקרב מי מהמעורבים בפרשה. חשוד נוסף נעצר באוקראינה ובימים אלה מתקיים הליך באמצעות המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה.

החקירה התנהלה במשטרת ישראל בשיתוף פעולה עם רשות המיסים, מחלקת חקירות כונס הנכסים הרשמי במשרד המשפטים ובליווי רציף של מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, כמו גם ליווי של המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. כמו כן בוצעה הפעילות בשיתוף האגף ללוחמה בפשיעה המאורגנת ושחיתות של שירות הביטחון באוקראינה וגורמי אכיפה נוספים בארצות הברית וגרמניה.

הפרשה החלה לפני כשנה במסגרתה אותרו ראיות משמעותיות, אשר הצביעו על החשדות כאמור. החשדות הנוגעים לניהול ארגון פשיעה חייבו חקירה מקיפה, מורכבת ומאומצת, שבוצעה על ידי צוות חקירה משותף ללהב 433, ימ"ר צפון וגורמי אכיפה נוספים.

עם התפתחות החקירה בוצעו מאות פעולות חקירה, בארץ ובעולם מהם עלה כי חברי הארגון ניהלו את פעילותם הפלילית על גבי אפליקציית העברת מסרים טלגרם כאשר משטרת ישראל הצליחה לחשוף את האנונימיות של חברי הארגון אשר פעלו מעל פלטפורמה זו, באמצעותה נוהלו עשרות קבוצות וערוצי תקשורת אשר שימשו זירה לסחר, תיאום וניהול של כלל פעילות הארגון. מדובר כיום באחת התשתיות המשמעותיות והמרכזיות לסחר בסמים מסוכנים בישראל וכאמור חברים בה עשרות חברי הנהלה במדרגי בכירות שונים, אלפי סוחרים ועשרות אלפי משתמשים והפעילות המשטרתית הסירה את האנונימיות שאפיינה את פעילות הארגון.

חברי הרשת פעלו כארגון פשיעה לכל דבר ועניין, באופן מאורגן ושיטתי לאורך תקופה ארוכה, כשהם מצליחים לסחור בסמים מסוכנים מסוגים שונים בהם: קוקאין, MDMA ואקסטזי בנוסף לכמויות עצומות של חשיש ומריחואנה, כשלכל חבר בארגון תפקיד ייחודי וברור שנועד לקדם ולאפשר את פעילות הארגון, להגדיל את היקפי הסחר, להעניק שירות למשתמשים ולהגדיל את ההכנסה הכספית ובכך להגדיל את השכר אותו הוא מקבל בעבור פעילותו. השכר לעובדי ומנהלי הארגון הועבר במזומן, בביטקוין או בסמים, תוך הסוואת מקור הכספים. על פי המידע שבידי החוקרים, הסמים המסוכנים סופקו באמצעות פלטפורמת טלגראס גם לקטינים.

כחלק ממחויבותה של משטרת ישראל לשלום וביטחון הציבור, המשטרה תמשיך להפעיל מגוון אמצעים ויכולות מבצעיות ומודיעיניות במטרה לחשוף ולאכוף בשיתוף גורמי אכיפה ברחבי העולם תופעות פשיעה חמורה ומאורגנת במרחב הסייבר ומחוצה לו, לאפשר שגרת חיים תקינה ובטוחה לאזרחים שומרי החוק ולמצות את הדין עם העבריינים.:עוד באותו נושא