ישראל – לא, – כן: אחרי הפגנת הדרוזים בשבוע שעבר, אלפים הגיעו הערב (ש'), מעט לפני צאת השבת, אל כיכר רבין כדי למחות נגד שאושר לפני שבועיים במליאת הכנסת ולקרוא לביטולו. המפגינים צעדו מכיכר רבין לרחבת מוזיאון , מניפים דגלי אש"ף ובלוני הליום הנושאים את אותו הדגל שהנפתו אינה חוקית בישראל וקוראים קריאות בערבית ובעברית: " נוח במשכבך בשלום, אנחנו ממשיכים את דרכך", "ישראל מדינה טרור" וכן- "פלסטין ערבית מהים ועד הירדן". גם קריאות ", בדם את פלסטין", מצאו את מקומן בהפגנה, לצד "ירושלים ערבית".

דגלי אש"ף בהפגנה לביטול חוק הלאום בת"א. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

על שלטי המפגינים נכתב בין היתר: "חוק הלאום – אפרטהייד", "מדינת כל אזרחיה", "לאומנות = גזענות" ואף – "יבוטל המשטר הציוני".

רה"מ: "אין עדות טובה יותר לנחיצותו של חוק הלאום"

"אין עדות טובה יותר לנחיצותו של חוק הלאום", הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, אליו צירף את תיעוד הנפת דגלי אש"ף, ארגון הגג של 82 ארגוני הטרור הערביים בישראל. "אנו נמשיך להניף את דגל ישראל בגאון ולשיר את התקווה בגאווה גדולה", הוסיף.

המוחה הקבוע בהפגנות מוצ"ש, אלדד יניב, אמר על הנפת דגלי אש"ף כי "בישראל החופשית אפשר להניף כל מה שרוצים. אל תתנו לזה לבלבל אתכם". בטוויטר הוסיף כי הגיע להפגנה עם דגל ישראל וכתב לרה"מ: "המושחת מבלפור מטיף לנו מוסר על דגל פלסטין. הנה, חתיכת שקרן, הדגל של פלסטין אצלך בסלון".

"דגל של עם גאה"

מוחמד ברכה, יו"ר ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי, אשר יזמה את ההפגנה, אמר בנאומו כי "דגל פלסטין הוא הדגל של העם הפלסטיני המדוכא. הוא הדגל שמנסים דרך חוק הלאום להוציא אותו מההיסטוריה, אבל הוא דיגלו של עם גאה. יהודים וערבים נהרו אל הכיכר כדי להסיר את הכתם של נתניהו".

מו"ל 'הארץ' למפגינים הערבים: "תשתמשו בכוח הפוליטי"

מו"ל עיתון 'הארץ' עמוס שוקן, נאם גם הוא בהפגנה, הקריא חלקים ממגילת העצמאות ואמר כי "בין האנשים שנמצאים כאן הערב יש לבטח מחלוקות חשובות בנושאים חשובים, אבל מול ממשלה מפלגת ומסיתה נגד אזרחיה ועכשיו עיגנה בחוק יסוד את האפליה, אנו חייבים להתאחד".

שוקן המשיך ואמר כי "חוק הלאום מגדיר את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולא מזכיר שוויון. זהו שינוי שמבשר רעות שנועד להגביר את ההפרדה בין יהודים לערבים". לדבריו, "זה מאבק על הדמוקרטיה. לכן, כל אזרחי ישראל שרוצים דמוקרטיה צריכים להצטרף למאבק ולא לוותר על החוק".

שוקן מקריא ממגילת העצמאות בפהנגה נגד חוק הלאום. צילום: ועדת המעקב העליונה לערביי ישראל

 

בשלב זה פנה אל המפגינים הערבים באומרו כי "אמירתו המסיתה והאומללה של נתניהו ביום הבחירות כמו בחוק הלאום, המטרה היא לייאש אתכם מלשחק במשחק הפוליטי ושתפסיקו להצביע לכנסת. לכם אני אומר לכם האזרחים הערביים, אל תתנו לממשלת הימין פרס של יאוש והתבדלות. לכם הכח הפוליטי לעצב מחדש את השיח הפוליטי בישראל ע"י השתתפות בבחירות. תשתמשו בכח הזה".

עוד נושאים דברים בהפגנה: מאזן גנאים, יו"ר הוועד הארצי לראשי הרשיות המקומיות הערביות; נשיאת בצלאל לשעבר פרופ' אווה אילוז מהאוניברסיטה העברית; הסוציולוגית ד"ר מהא כרכבי-סבאח וההיסטוריון הדרוזי פרופ' קייס פרו מאוניברסיטת חיפה.

דגלי אש"ף בהפגנה נגד חוק הלאום בת"א. צילום: תנועת 'אם תרצו'

 

בקריאתה להגיע להפגנה, אמרה יו"ר 'מרצ' זהבה גלאון כי "לכל המתלבטים האם להגיע להפגנה הערב, רוצה להזכיר לכם שרה"מ רבין נרצח בגלל מכונת הסתה, שתיארה את ממשלתו כלא לגיטימית, כי היא נסמכה על קולות של אזרחים , ושציירה מסירת שטחים כבגידה. חוק הלאום הוא המשך ההסתה נגד אזרחים בישראל. ההסתה היא שם תמיד, רעבה. אל תתנו לה לנצח".

"בשנים האחרונות ממשלת הימין פועלת בעקביות לצמצום המרחב הדמוקרטי והשוויון האזרחי", טענה שקד מורג, מנכ"לית תנועת השמאל הקיצוני 'שלום עכשיו' שקראה גם היא לציבור להגיע להפגנה. "חוק הלאום הוא הכרזת מלחמה על החברה הישראלית ועל עתידה של ישראל כמדינה דמוקרטית. זוהי שעת מבחן לחברה האזרחי".

"חוק הלאום הוא קיר הברזל שימנע מהם לממש את זממם"

יוזם חוק הלאום ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) התייחס להפגנה ואמר כי "הפגנת הערבים ודגלי פלסטין בכיכר רבין חשפו את האמת: הם רוצים להפוך את מדינת ישראל למדינה דו לאומית בנוסף למדינת פלסטין. הדרישה לא חדשה. חוק הלאום שיזמתי, הוא קיר הברזל שימנע מהם לממש את זממם. ישראל מדינת הלאום של העם היהודי! בעברית ובערבית: دولة الوطن للشعب اليهودي !".

"דגלי אש"ף IN דגלי ישראל OUT. לב תל אביב, לא לב רמאללה", הגיבו בזעם בארגון 'ישראל שלי'.

"עשרות דגלי אש"ף ששטפו את ההפגנה בתל אביב – ההוכחה הנחרצת בנחיצותו של חוק הלאום!", אמר בתגובה שר המדע אופיר אקוניס (הליכוד). "אם למישהו עוד היה ספק מדוע הכרחי חוק הלאום, אז התמונות מת"א הערב הם ההוכחה הברורה והחד משמעית שישראל חייבת את חוק הלאום". לדבריו, מול אלה המערערים שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, הדגל הכחול-לבן והמנון התקווה חוק יסוד: הלאום, הוא מהחוקים החשובים שחוקקו בישראל בשנים האחרונות".

המפגינים צועדים מכיכר רבין לרחבת מוזיאון ת"א. צילום: קובי ריכטר/TPS

"לא היה לי ספק שדגלי פלסטין יהיו הערב חלק מהתפאורה בהפגנת השמאל שבכיכר רבין", אמרה שרת התרבות מירי רגב (הליכוד). "השמאל וערביי ישראל מעדיפים את צבעי האדום שחור וירוק על פני הכחול והלבן. זה ההבדל בין מדינת כלל אזרחיה למדינת הלאום של העם היהודי. זאת סיבה נוספת לחשיבות חוק הלאום".

לדבריה, "ההפגנה הזו מוכיחה שיש שיתוף פעולה בין השמאל לערבים שרוצים פה מדינה אחרת – ממשלה אחרת. זה לא יעזור להם וכדאי שיפנימו: השפה עברית היא השפה הרשמית של מדינת ישראל. דגל הכחול לבן עם מגן דוד הוא הדגל הרשמי. ההמנון שלנו הוא "התקווה" ובירתנו המאוחדת היא ירושלים עיר הנצח.

"תל אביב נכבשה"

"תל אביב נכבשה ודגלי האויב הפלסטינים מככבים בלבה", אמר ח"כ אורן חזן (הליכוד). "מי שעדיין לא הבין למה חוק הלאום חשוב, היום יותר מתמיד מספיק להעיף מבט אחד אל הכיכר שטופת השנאה כדי לקבל את התשובה. ההם שם בכיכר הם לא משלנו, הם רק מחפשים לקחת את מה ששייך רק לנו. הנפת דגלי טרור הם לא פחות מפגיעה בריבונות והסתה חריפה נגד מדינת ישראל".

השר זאב אלקין (הליכוד) אמר בתגובה: "כפי שאמרתי השבוע בכנסת: כשאחמד טיבי וחנין זועבי מתנגדים לחוק הלאום יחד עם המפגינים האלה עם דגלי פלסטין וקריאות ״ברוח ובדם..״ אני מבין למה הם עושים את זה. הם באמת מתנגדים בכל כוחם לציונות ולעובדה שישראל היא מדינתו של העם היהודי וכך הוקמה על ידי האו״ם. אבל יאיר לפיד וציפי לבני?! למה הם מתנגדים?".

" לחיסול מדינת ישראל"

ראש אגף הפעילים של תנועת "אם תרצו" תום ניסני, אמר כי "לא הפגנה נגד חוק הלאום מתקיימת הערב בתל אביב אלא הפגנה לחיסול מדינת ישראל". לדבריו, "בכסות של הפגנה למען שוויון ונגד חוק הלאום, פעילי התנועה תיעדו את הפנים האמיתיות של ההפגנה. הפגנה שמטרתה היא לצאת נגד קיומה של מדינת ישראל ונעשית בתמיכת ארגוני הקרן לישראל חדשה. שוב נחשפות פניהם של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת, וראשי ארגונים הנתמכים על ידי הקרן החדשה המביעים תמיכה בהפגנה נגד מדינת ישראל".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.