11:42 25/11/2017
דף הבית > תרבות > עשרות אמנים מוחים על הענקת הפרס למשה איבגי

עשרות אמנים מוחים על הענקת הפרס למשה איבגי

154 אמנים שלחו מכתב מחאה חריף למנהלת פסטיבל חיפה בעקבות הענקת פרס "השחקן הטוב ביותר" לכוכב החשוד בעבירות מין. "מסר חיובי למטרידים והאנסים"

מעל ל-150 אמנים ויוצרים, רובם מענף הקולנוע, חתמו על מכתב מחאה חריף שנשלח היום (ראשון) לפנינה בלייר, מנהלת פסטיבל הסרטים חיפה, בעקבות הענקת פרס השחקן הטוב ביותר למשה איבגי בפסטיבל בחודש שעבר, על אף המלצת המשטרה להעמידו לדין על הטרדה מינית. כך נחשף היום באתר "וואלה!".

מוחים על זכייתו. משה איבגי צילום: פלאש 90
מוחים על זכייתו. משה איבגי צילום: פלאש 90

כזכור, לפני כשנה התפרסמו עדויותיהן של נשים שטענו כי איבגי, הטריד אותן מינית, ואף נגע בהן בניגוד לרצונן. חלק מאותן נשים נבדקו בפוליגרף ונמצאו דוברות אמת.  השחקן הכחיש את הטענות אולם חקירת המשטרה העלתה  שיש בהן ממש והמליצה לפרקליטות להעמיד את איבגי לדין בגין עבירות מין. לטענת המשטרה, מפרטי החקירה עולה כי איבגי ביצע עבירות מין בשלוש נשים במהלך עבודתם המשותפת, תוך ניצול מעמדו. הפרקליטות עדיין דנה בנושא.

אלא שבחודש שעבר החליטה הנהלת פסטיבל הסרטים בחיפה להעניק לאיבגי את פרס השחקן הטוב ביותר, חרף החשדות הכבדים נגדו. במכתב ששלחו האמנים היום, תחת הכותרת, "מחאה על מתן פרס לאדם הנחשד בעבירות רבות וחמורות של הטרדה מינית", נכתב: "ב-23 באוקטובר החליט חבר השופטים של הפסטיבל השנה להעניק את פרס השחקן לשני שחקנים – נורמן עיסא ומשה איבגי על תפקידם בסרט 'מלחמת תשעים הדקות'. חבר השופטים והשופטות התעלם מכך שמשטרת ישראל המליצה במאי 2016 להעמיד את משה איבגי לדין בחשד לביצוע עבירות מין, לאחר שבדקה מעל 16 תלונות של נשים, קולגות שלו, שטוענות כי הוטרדו מינית ע"י משה איבגי.

האמנים מוסיפים: אנו מבקשים להביע את מחאתנו על ההחלטה התמוהה והמקוממת להעניק פרס לאדם שתלויות ועומדות נגדו 16 תלונות. נדהמנו לגלות שהנהלת הפסטיבל החליטה להעלים עין מהמציאות בה אנו חיים, וכאשר הופנתה מחאה חריפה כנגד התנהלות הפסטיבל, בחרה הנהלת הפסטיבל להסתתר מאחורי אמירה נוחה לפיה אינה מתערבת בהחלטות השופטים. אנו תמהים על כך שעלינו להביא לידיעת הנהלת הפסטיבל שהפסטיבל על כל המתרחש בו הוא באחריותה לטוב ולרע. לא ניתן להתנתק מהמציאות ולקחת אחריות רק כאשר מדובר בשבחים".

"רוח גבית להטרדות מיניות"

לטענת היוצרים, "עושה רושם שהנהלת הפסטיבל לא השכילה להפנים שמתן פרס לאדם החשוד בהטרדות מיניות מנרמל אלימות מינית של גברים כלפי נשים. אלימות מינית היא עבירה, גזילה, רמיסה, פגיעה ונישול של זכויותיהן של נשים על גופן. מתן הפרס למשה איבגי מהווה מסר מרפה ידיים למאבק בהטרדות המיניות ובאלימות המינית. מאבק שלצערנו הרב נמצא בתחתית סדר היום הציבורי".

ולבסוף הם חותמים בקביעה החריפה לפיה החלטת השופטים שולחת "מסר חד וברור לכל המטרידים והאנסים – תמשיכו לעשות כרצונכם, משוחררים מכל נורמה מוסרית בסיסית, אנחנו נשפוט אתכם אך ורק על כישוריכם האומנותיים, והיא שולחת מסר חד וברור לנשים ולנערות, לא נורא, תתגברו, ככה זה, אין מה לעשות".

על המכתב חתומים 154 יוצרים וביניהם, אסי לוי, שרית וינו אלעד, מוש דנון, דני בלייר, דליה שימקו, אורנה בן דור, ברק היימן, חלי גולדנברג ותומר שרון.

 

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לפני-אשדודשירה

ה"אשדודאשירה":"חגיגה של שירה ושל טקסטים"

פסטיבל "אשדודאשירה" נפתח היום בעיר הדרומית, המנהל האמנותי סמי שלום שטרית והשחקן זאב רווח מספרים: "עושים מחווה לזמר המזרחי בראשיתו, שהיה קול קורא במדבר"