בשנת 1949, שנים רבות לפני שנושא השואה התקיים בתודעה הישראלית בצורתו הנוכחית, בעוד מדינת ישראל הצעירה מתנודדת בין האופוריה של חגיגות הקמתה ובין מלחמה על חייה.
באותם הימים מגיעים ארצה רבבות פליטי השואה, אבל מאורעות הדמים באירופה אינם במוקד ההתעניינות של הצברים, ילידי הארץ. מלחמת הקיום של המדינה הצעירה בשיאה. הניצולים מכונים לעתים בכינויי גנאי "סבונים" בהתאם לשמועות שהסתובבו ולפיה הנאצים ייצרו סבונים מדם יהודי.

צילום: מוזיאון מרתף השואה

לעתים מאשימים אותם כי "הלכו כצאן לטבח". בשלב זה עדיין לא מתקיימת חשיבה אסטרטגית להנצחת המאורע הטראגי ביותר בחייו של עם ישראל.
הניצולים המגיעים ארצה מבקשים לקיים ימי זיכרון מסורתיים (יארצייט) לימוד משניות קריאת תהילים ואמירת קדיש, הצורך הבסיסי של התייחדות עם זכר קרוביהם שנרצחו, בא לידי ביטוי בהקמתו של מרתף השואה בהר ציון, כאן הקימו ניצולי השואה יחד עם ד"ר ש.ז. כהנא (שימש אז כמנכ"ל משרד הדתות) בית עלמין סמלי ומכיוון שלא ניתן היה להנציח את שמות הנרצחים באופן פרטני על גבי מצבות, בחרו הניצולים להנציח את קהילותיהם על גבי מצבות, מצבת זיכרון לכל קהילה. כך קיימו הניצולים את טקסי ימי הזיכרון כל קהילה לפי היום שבו הושמדה הקהילה. את יום הזיכרון הכללי לנרצחים ולקהילות שלא נודע זמן השמדתם, קבעה הרבנות הראשית בעשרה בטבת – יום הקדיש הכללי.

מוצג במוזיאון. צילום: מוזיאון מרתף השואה

כיום ישנם במרתף השואה מצבות זיכרון לכ-2000 קהילות מכל רחבי אירופה, שהוצבו במקום בשנותיו הראשונות.
הניצולים לא הסתפקו במצבות האבן והעלו לארץ בלוויה ממלכתית אפר נרצחים ממחנות ההשמדה וטמנו אותו במרתף השואה כך התקדש מרתף השואה כבית עלמין סמלי. במהלך שנותיו הראשונות נשלחו אל מרתף השואה פריטים שונים שהביאו איתם הניצולים מאירופה, ספרי תורה, תפילין זעירות, סידור תפילה שנכתב בכתב יד בתוך המחנות, ועוד.

צילום: מוזיאון מרתף השואה

פריטים אלו המוצגים כיום במרתף השואה מלמדים על גבורת הרוח והאמונה של הנרצחים והניצולים, על מסירות הנפש לשמירת המסורת היהודית בתוככי התופת.
זהו ייחודו של מרתף השואה המשמש כיום בעיקר כמוזיאון, (אם כי עדיין מתקיימים בו טקסי זיכרון – של בני הדור השני והשלישי) אנו מקבלים כאן הצצה נדירה לדרך הצנועה והאותנטית, שבה בחרו ניצולי השואה לשמר את זיכרון יקיריהם.

צילום: מוזיאון מרתף השואה

במהלך הסיור במוזיאון אנו נחשפים אל המלחמה שניהלו הנאצים לא רק בקיומו הפיזי של היהודי אלא גם במוסר היהודי כפי שהוא משתקף במסורת ישראל ובתורת ישראל.
מרתף השואה הוא המוזיאון הראשון בישראל להנצחת זכר השואה ומשמש כאתר מורשת ייחודי ראשון במעלה.
מרתף השואה מקיים טקס זיכרון רשמי בהשתתפות יו"ר העמותה הרב יצחק גולדשטיין בעשרה בטבת וביום השואה. השנה מתקיים טקס בעשרה בטבת בשיתוף מדרשת ראשית ירושלים.

מעלה שז"ך 1
הר ציון
ירושלים:עוד באותו נושא