רוב הכותבים על "עשר שנים למלחמת לבנון השנייה" מדברים על הקרבות של צה"ל, אני רוצה לכתוב על הקרבות של האזרחים.

במלחמת לבנון השנייה הייתי תלמיד ישיבת קרית שמונה,לפני גיוס. לא אשכח את הידיעה שמשהו קורה בהר דב ואת היציאה למרפסת הישיבה משם רואים בצורה מדהימה את רכס החרמון. בימים שאח"כ כינס אותנו ראש הישיבה הרב דרורי והכריז על היציאה לדרך. הוא ביקש שאנחנו, תלמידי הישיבה שיכולים לנסוע הביתה לאזור המרכז ולצאת מההפצצות הבלתי פוסקות, נישאר בעיר ונחזק אותה.

לא רק הם הקריבו. צילום: פלאש 90
לא רק הם הקריבו. צילום: פלאש 90

רוב התלמידים נשארו, הוקם חמ"ל בישיבה ובתוך מספר שעות התמונה התחילה להתבהר. העיר לא מוכנה למלחמה. משפחות רבות נכנסו לחרדה ולא יצאו מהמקלטים אפילו בשביל לזרוק את החיתולים המלוכלכים שבתוך המקלט. ילדים שהו במקלט ימים שלמים בלי יכולת לשחק, לנשום אוויר או סתם להוציא אנרגיות. הפחד היה גדול, הבלבול אדיר אבל בעיקר היה חוסר אונים.

באחת המשמרות שלי בחמ"ל הישיבה התקשרה תושבת העיר וביקשה שנבוא אליה כי היא שכחה את התרופות בבית והיא מפחדת לעלות לקחת אותן, "בעייריה אמרו לנו להתקשר לישיבה ואתם מטפלים בכל בעיה", וכך היה. העירייה תפקדה באופן חלקי, המקלטים לא היו מוכנים, לא היתה תכנית פעולה.

במשך כל ימי המלחמה, תלמידי הישיבה עברו בין מקלטים וחילקו צעצועים, אוכל וכל מה שנצרך מתרומות שהגיעו מהמרכז. היו צוותים של תלמידים שעשו הצגות במקלטים ובמקומות עם הרבה ילדים. אני חושב שהפעם היחידה במהלך המלחמה הזו שהייתי בתוך מקלט היתה כשהייתי באמצע הצגה. בכלל לא חשבנו לרוץ למקלט בזמן הפצצה, היינו בתפקיד ולא חשבנו. במבט לאחור אפשר להודות כי מדובר בחוסר אחריות די רציני.

אני לא צריך להסביר את הלחץ של ההורים של כל התלמידים, הורים שמתחננים לילד לחזור הביתה וכשהוא מסביר להם על העשייה הם שואלים אם אפשר לעזור במשהו ומבינים את הילד למרות הדאגה.

בהמשך המלחמה הגיעו מישיבת מצפה רמון להחליף אותנו שנוכל לצאת להתרעננות של כמה ימים לאחר תקופה של טירוף. לאחר המלחמה משרד הביטחון העניק לישיבה את אות המלחמה, כמו חיילים, כמו כוחות הביטחון.

מה המסר? שיש גבורה אזרחית, שיש עם עם יכולות מדהימות. צריך לזכור גם את זה כשמדברים על עשור למלחמה. אבל יש גם כשל מאוד גדול במוכנות העורף, אולי מאז למדנו משהו ואולי לא.

הצגות במקלטים
הצגות במקלטים. צילום: דורון ביינהורן

אני חושב שלא אגזים אם אגיד שחלק גדול מההכרעה במלחמה היא מוכנות העורף והיכולת של האזרחים "לשרוד" את המצב. במלחמה הבאה – כמו שכבר ראינו בצוק איתן – היכולת של האויב לשתק את החיים בכל חלקי הארץ ולא רק בפריפריה תלך ותגדל, השאלה היחידה היא כמה אוויר לנשימה יהיה לאזרחים וכמה רוח גבית צה"ל ומקבלי ההחלטות יקבלו.

בתמונה שצילמתי אפשר לראות את אחת ההצגות במקלטים בזמן המלחמה. אחד השחקנים כיום הוא רב, השני מהנדס מחשבים, השלישי רופא שיניים והרביעי לקח את קריירת המשחק הלאה ואתם מכירים אותו מחבורת אנדרדוס, יאיר יעקובי.

20 News

20 News