2:43 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > עריק הוא פליט? דרעי: "נערער על החלטת בית הדין"

עריק הוא פליט? דרעי: "נערער על החלטת בית הדין"

בעקבות פסק הדין לפיו אריתראים שערקו מהצבא ייחשבו לפליטים, שר הפנים אריה דרעי הודיע כי המדינה תערער: "בכייה לדורות"

שר הפנים, אריה דרעי, הורה לערער על החלטת בית הדין לעררים בירושלים, לפיה עריקה מצבא אריתריאה יכולה לשמש עילה לקבלת מעמד פליט בישראל, ואמר כי הורה לערער עליה באופן מיידי. דרעי הגדיר את ההחלטה כ"אומללה" ואמר כי היא עלולה להיות "בכייה לדורות".

הפטריוטים על המסתננים מאריתריאה

בית הדין לעררים קבע כי עריקה שנתפסת כמעשה פוליטי ואשר העונש עליה חריג, יכולה להצדיק מעמד פליט. החלטה זו נבעה ממדיניות רשות האוכלוסין וההגירה לפיה עריקה מצבא אריתריאה אינה עילה לקבלת מעמד פליט. על פי פסק הדין, המדינה אינה יכולה לבחור שלא להחיל את אמנת הפליטים על קבוצה מסוימת של מבקשי מקלט בעלי טענות דומות רק משום שהם רבים. משמעות החלטה זו היא שעשרות אלפי אריתראים יוכלו לקבל מעמד של פליט בישראל, ובעצם מעקרת את יכולת המדינה להתמודד עם זרם המסתננים מאפריקה.

הדיין אלעד אזר כתב בפסק הדין כי "אכן, ככלל, עריקה כשלעצמה, אינה מהווה עילה למתן מקלט מדיני". עם זאת אזר סייג והוסיף כי "עריקה הנתפשת כהבעת עמדה פוליטית, שהעונש עליה חורג מהסביר, יכול ותעלה לכדי רדיפה במובנה לפי הפרשנות הניתנת בישראל לאמנת הפליטים".

הנאבקים בזרם המסתננים מאריתריאה יכולים להתנחם בשורות אלו שכתב אזר, לפיהן עקירה "כלכלית או מצפונית או 'פחדנית' גרידא" אינה נופלת תחת ההגדרה של פליטות.

"בכייה לדורות". צילום: פלאש 90
"בכייה לדורות". צילום: פלאש 90

בית הדין דחה את עמדת המדינה שלפיה הפרשנות המשפטית צריכה להתחשב ב"השלכות הרוחב" – שמשמעותן הכרה באלפי מבקשי מקלט כפליטים. הדיין הבהיר כי עמדה זו של המדינה מעקרת מתוכן את אמנת הפליטים, וכי יש להתייחס לכל מקרה לגופו.

השופט אזר קבע גם כי אינו צופה נזק רב מהחלטתו: "אין מדובר בכמות (אריתריאים) שמדינת ישראל אינה יכולה להכיל או שתביא להוצאות בלתי סבירות".

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה בישראל, בישראל שוהים כ-45 אלף מבקשי מקלט, רובם נתיני אריתריאה (כ-37 אלף) וסודן – מדינות שישראל נמנעת מלגרש את אזרחיהן משטחה בשל מחויבותה לדין הבינלאומי. עם זאת, ישראל דוחה באופן סדרתי את אלפי בקשות המקלט שנתינים אלו הגישו בשנים האחרונות ולמעשה הכירה רק בבודדים מהמבקשים כפליטים.

הערר הוגש לבית הדין על-ידי התוכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל-אביב והמוקד לפליטים ולמהגרים בשנת 2014, בשמו של מבקש מקלט מאריתריאה שבקשתו התבססה על עריקתו מהצבא ויציאתו שלא כדין מארצו. בקשת המקלט נדחתה בשלב מוקדם על-ידי יו"ר הוועדה המייעצת לשר הפנים לבדיקת בקשות מקלט, מבלי שנבחנה ונידונה בוועדה המייעצת עצמה. בית הדין הורה לוועדה המייעצת לדון מחדש בבקשה מבלי להתייחס לחוות-הדעת שנפסלה.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

1

בני משפחת מנגיסטו נשאו דברים באו"ם יחד עם השגריר דנון

בני משפחת מנגיסטו קראו להשבתו במטה האו"ם בניו יורק. האח אילן: "כמו שמתעסקים בהרבה סוגיות המוניטריות ברצועה - רוצים שלא ישכחו את אחי"