16:00 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "ערוץ 2 יצרו עלילת דם כמיטב המסורת האנטישמית"

"ערוץ 2 יצרו עלילת דם כמיטב המסורת האנטישמית"

צביקה גרינגולד בתגובה ראשונה לתחקיר "אולפן שישי" בערוץ 2 שטוען כי סיפור הגבורה הומצא על מנת לשקם את מורל הצבא. "קצינים הזויים"

"ערוץ 2 יצרו פה עלילת דם כמיטב המסורת האנטישמית כדי לקדם את הרייטינג שלהם", כך אמר היום (א') סרן במיל. צביקה גרינגולד לתחקירנית גלי צה"ל, בעקבות תחקיר "אולפן שישי" בו נטען כי סיפור הגבורה שנודע בשם "כוח צביקה" מעולם לא התרחש. "אני צריך לעמוד ולהצטדק? הייתה מלחמה, הייתה ועדת צל"שים שבדקה את המלחמה לעומק. את יכולה להיות שקטה. הקצינים שטוענים נגדי הזויים", הוסיף גרינולד.

בתכנית "אולפן שישי" ניסו להפריך את סיפור הגבורה ממלחמת יום הכיפורים, לפיו כוח צביקה, שמנה שני טנקים בלבד הצליח להשמיד לבדו 60 טנקים, ובכך בלם את ההתקדמות הסורית אל לבה של רמת הגולן. בעקבות פרסום הסיפור, זכה צביקה גרינגולד, מפקד הכוח, לעיטור גבורה על פועלו באותו הקרב.

גרינגולד זוכה לעיטור
גרינגולד זוכה לעיטור

רס"ן אמנון שרון ותא"ל יאיר נפשי התראיינו לערוץ 2 וטענו כי לא היו דברים מעולם. שרון, שהיה הראשון לחבור אל כוח צביקה לאחר אותו הקרב סיפר כי נודע לו על סיפור הגבורה כשהיה בצינוק הסורי ותהה מדוע לא ראה את הדברים במו עיניו.

נפשי, אז מג"ד בחטיבה ולימים מפקדה, טען כי הסיפור הומצא על מנת לשפר את מורל החטיבה: "לקחנו את הסיפור של צביקה ותפרנו כי רצינו לבנות את החטיבה מחדש. היה צריך איזה סיפור".

גרינגולד סירב להגיב לטענותיהם של שני הקצינים אותם הגדיר כ"הזויים". אך אמר לתחקירנית גלי צה"ל את הדברים הקשים והפנה אצבע מאשימה כלפי חברת החדשות של ערוץ 2. "אני לא מאשים את הקצינים ההזויים האלו…ערוץ 2 יצרו פה עלילת דם כמיטב המסורת האנטישמית כדי לקדם את הרייטינג שלהם".

בשיחה שקיים עיתון "הארץ" עם האלוף במיל' מנחם (מנדי) מרון, ראש ועדת העיטורים במלחמת יום הכיפורים,תקף את הטענות נגד אמיתות סיפור הגבורה של אלוף־משנה (במיל') צביקה גרינגולד ממלחמת יום הכיפורים, שהועלו בערוץ 2. "סיפור 'כוח צביקה' אינו מיתוס, אלא מעשה גבורה שהיה של גרינגולד ושל חבריו לנשק", אמר מרון.

לדברי מרון, חברי הוועדה, בהם קצינים בכירים ומנוסים מיחידות שונות, היו מודעים לשגיאות ולהגזמות האופייניות לסיפורי קרבות ולכן הקפידו על אימות והצלבה של העדויות.

"תפקיד העיתונות לחשוף גם סיפורים כאלה"

מחדשות 2 נמסר בתגובה: "אנחנו גאים שבמסגרת הכתבה באולפן שישי הבאנו בפעם הראשונה עדות של האדם שמודה שהוא עצמו בנה את המיתוס כדי לשקם את מורל הצבא והעם אחרי מלחמת יום כיפור ואת הקצין שנלחם לצד צביקה בקרב. תפקיד העיתונות לחשוף גם סיפורים כאלה. חבל שצביקה גרינגולד בחר שלא להשתתף בכתבה ולהגיב לדבריהם של הקצינים שנלחמו לצידו".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

אחרון לוחמי דאעש גורש מא-ראקה

המרכז הסורי לזכויות אדם' הודיע כי העיר נוקתה לחלוטין מן הטרוריסטים האסלאמיסטים. א-ראקה שנכבשה ב-2014 נחשבה לבירת "המדינה האסלאמית"