הסיקור האנטי ישראלי של פיגועים ברשתות זרות הביא מספר יוצרים ישראלים בהנהגת הקומיקאי אמיר מויאל ("זובור") להוביל קמפיין רשת הלועג לאותן רשתות. אתרי החדשות הזרים "מובילים את הדיווחים האנטי-ישראלים ואת האנטישמיות האוטומטית שלהם", אמר מויאל לאברי גלעד והילה קורח בתכנית הבוקר של ערוץ 2. מטרת הקמפיין היא ליידע צרכני חדשות ברחבי העולם כי הכותרות שהם רואים עוברות דרך מסננת אנטי ישראלית. באחד הממים (קריקטורות רשת) שפרסם מויאל מופיעה דמותו של כתב CNN המדווח כי "הטיטאניק טבעה לאחר שהותקפה ע"י קרחון ישראלי".

אך למויאל ציפתה הפתעה. במסגרת הראיון בו סיפר על מלחמתו בטשטוש המכוון של מניעי הטרור ברשתות תקשורת בעולם, התברר לו כי גם ערוצי תקשורת כאן בישראל שותפים לאותה מגמה מזיקה. גם גופי התקשורת בישראל מתעלמים מהעובדה שפיגועי הטרור מגיעים מבית היוצר של האסלאם הקיצוני ותולים את האלימות הערבים והמוסלמית בסיבות שונות, הפופולרית שבהן בישראל היא כמובן – "הכיבוש".

 

הסיקור בעולם אינו מוטה
"הסיקור בעולם אינו מוטה". ערד ניר.

ערד ניר, ראש דסק חוץ של חדשות 2, לא התלהב מהקמפיין של מויאל וחבריו. הוא העדיף להדהד את דבריו של רון חולדאי ראש עיריית תל אביב, לאחר הפיגוע הרצחני בשרונה: "זהו קמפיין חביב", אמר ניר, "אבל אולי היו צריכים לגייס את המוחות הללו ולהפנות אותם לפתרון הבעיה שאנו חיים איתה יום יום, יש כאן שליטה של ציבור אחד בציבור אחר, חסר זכויות, יש שקוראים לה כיבוש".

כמובן שעבור מי שסבור, כמו ניר וחולדאי, כי האשם המרכזי בטרור הוא היהודים, אין בעיה עם הדרך בה מסקרת רשת CNN ודומותיה את האלימות הערבית באזור. "אני לא מסכים עם הנחת היסוד שלך שמדובר בסיקור מוטה", אמר ניר והסביר: "השימוש במרכאות אינו מביא את המילים בציניות אלא מובא כציטוט".

ואכן, אין צורך להרחיק למדינות זרות ולכלי תקשורת המשדרים בשפות שונות. גם התקשורת הישראלית מספקת שלל תירוצים מגוחכים והעלמות עין מהטרור הערבי-איסלמי, על אף שישראל סובלת מהאלימות הערבית יותר מאשר כל מדינות המערב. כך למשל דווח רק היום באותה רשת חדשות, חדשות 2, על פיגוע האבנים אתמול באזור שער שכם בירושלים בו נפצעו שלושה ישראלים:

דוגמה אחת מני רבות לעצימת העיניים התקשורתית
דוגמה אחת מני רבות לעצימת העיניים התקשורתית

בחזרה למויאל. הוא הסביר כי מאוחר מדי להתנצל: "אנחנו יכולים להשקיע מיליוני דולרים בהסברה, לרכך פקודות פתיחה באש, להכיל, להתאפק, להיות שקולים, ובאבחת מקלדת של עורך אנטישמי בCNN, בBBC או בRT פיגוע נגד ישראלים הופך להיות כותרת נגדנו". משתתף נוסף בקמפיין הוא התסריטאי רועי עידן, המוכר יורת בדמות הכתב האנטישמי ג'ימותי ברייסון-קוק מהתוכנית "היום בלילה" של גורי אלפי. בתגובה לפיגוע בשרונה פרסמה דמותו של ג'ימותי בדף הפייסבוק שלה פוסט בו נטען כי ישראל עצרה שני פלשתינים שמחו נגד צריכת שוקולד וסוכר ממקורות סחר בלתי הוגן והובילה אל מותם מסוכרת של 4 אנשים.

קרחון ישראלי תקף את הטיטאניק
קרחון ישראלי תקף את הטיטאניק

 

 ‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.