ערד: המשטרה נערכת לעימותים בעקבות כנס תושבים עם סגן ראש העיר, עופר בן ארצי, נגד חסידות גור בעיר. לאירוע במתנ"ס הגיעו מאות תושבים חילוניים, רבים מהם נאלצו להישאר בחוץ בשל התפוסה המלאה באולם. הכנס נערך ע"י "הוועד לשמירה על צביון ערד" ועסק בקמת עמותה לשמירה על אופייה החילוני של העיר. עפ"י דיווחים, חסידי גור מצידם איימו בתליית שלטים במהלך הלילה ובפשיטה על שני בתים.

תושבי ערד מגיעים בהמוניהם למפגן במתנ"ס
תושבי ערד מגיעים בהמוניהם למפגן במתנ"ס
שלט המזמין את תושבי ערד החילוניים להקים עמותה לשמירה על צביון העיר
שלט המזמין את תושבי ערד החילוניים להקים עמותה לשמירה על צביון העיר

בעקבות המתיחות בין חילונים וחרדים בעיר הודיע יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, כי הוא יגיע מחר לביקור חיזוק ראש העיר וחבר מפלגתו ניסן בן חמו. הוא צפוי לשאת הצהרה לתקשורת מחץ לבית העירייה. לפיד ייפגש עם התושבים וגורמי מקצוע בעיר ויקבל סריקה על המתרחש. לביקור יצטרף ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), ראש עיריית דימונה לשעבר אשר מסייע לבן חמו ולמשטרה בהרגעת את הרוחות בערד.

כזכור, במוצ"ש האחרונה נערכו עימותים בין התושבים החילונים וחסידי גור. זאת לאחר שתושב חילוני תלה שלט המבקר את אדמו"ר החסידות גור, רבי יצחק מאיר אלתר ואת שר הבריאות יעקב ליצמן. בשלט נכתב: "לכלכתם! ערד לא למכירה". בתגובה לכך, על פי החשד, חסידי גור יידו צמיגים בוערים לעבר ביתו של תולה השלט, מה שהוביל לעימותים המוניים. בעקבות כך עיכבה המשטרה שלושה חסידים לחקירה.

השלט נגד אלתר וליצמן שנתלה בערד. צילום: מדברים תקשורת
השלט נגד אלתר וליצמן שנתלה בערד. צילום: מדברים תקשורת

מאות חילונים המתגוררים בעיר הדרומית הפגינו נגד מה שהם מגדירים כ"התחרדות העיר". עפ"י דיווחים העימותים התדרדרו לאלימות פיזית, לאחר שגם מאות חרדים התקהלו במקום, כשכוחות המשטרה עשו ככל שביכולתם להפריד בין הניצים. משני הצדדים יש טענות קשות על התנהלות שכניהם. חסידי גור טוענים כי החילונים, בשיתוף עם ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו ממפלגת 'יש עתיד' פועלים כדי להצר צעדיהם בעירייה ולסכל העברות תקציבים לקהילה החרדית. מנגד, החילונים חוששים מהשתלטות של החסידים על מבני ציבור, ובעיקר, משינוי צביון העיר.

יו"ר יש עתיד ח"כ לפיד בחר לגבות את ראש העיר וצייץ בטוויטר: "הביריונות לא תנצח. המשטרה צריכה לטפל ביד קשה באלימות של החרדים הקיצונים". מנגד השר יעקב ליצמן (יהדות התורה) טען כי לפיד בחר "להלעיט את הרוחות בערד, להצטרף להסתה הפרועה ונותן רוח גבית לאלימות נגד תושביה החרדים של ערד – שסובלים מהתנהגות קיצונית ופוגענית של ראש העיר נציג יש עתיד. על המשטרה להתעשת מיידית ולעצור את ההסתה המשתוללת בערד נגד החרדים לפני שיהיה מאוחר מדי".

העימותים בערד במוצ"ש. צילום: אוריאל גור-דוד, רדיו דרום

כוחות המשטרה מפרידים בין המחנות בערד. צילום: מדברים תקשורת
כוחות המשטרה מפרידים בין המחנות בערד. צילום: מדברים תקשורת
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20