70 שנה חלפו מאז התהלכו חיילי המשטר הנאצי על אדמת פולין ורצחו באכזריות מילוני יהודים, אבל נראה שבעיר השניה בגודלה במדינה לא מתביישים ואף מנציחים את העבר "המפואר". צלם 'ישראל היום' יוסי זליגר נתקבל במהלך ביקור בשוק הפשפשים המקומי בדוכן בו מוצגים למכירה פריטים מעוטרים בצלבי קרס, סמל המפלגה הנאצית, אשר לטענת המוכר מדובר ב"פריטים מקוריים".

סיכות וסמלים נאצים למכירה בשוק בקרקוב. צילום יוסי זליגר
סיכות וסמלים נאצים למכירה בשוק בקרקוב. צילום יוסי זליגר

 

"המוכר בשוק הפשפשים מוכר ומציע סיכות וסמלים נאצים לצד קסדות של חיילים גרמנים וכן מגני דוד, שלטענתו נענדו על ידי יהודים. המוכר טוען שמדובר בפריטים מקוריים. לעומת זאת, פולני שפגשתי טוען שמדובר באביזרים שנשארו מהסרט רשימת שינדלר שצולם בקרקוב. בכל מקרה זה נראה אמיתי לחלוטין. על הקסדות יש אפילו מספר סידורי", סיפר זליגר.

ירדן מציגה: עלילות דמשק 2017

ולא רק בפולין. "דם הערבים והפלסטינים ניגר מאז ומתמיד ברחבי פלסטין ומוקז בה עבור מצה ציונית שגודלה כגודל האדמה הכבושה", נכתב ביומון הירדני הממסדי 'אל-ראי' שפרסם ביום רביעי האחרון מאמר שכותרתו "דם פלסטיני עבור המצה הציונית". את המאמר כתב אינטלקטואל וסופר ירדני בשם אבראהים אל-עג'לוני, העובד במשרד התרבות הירדני ובעבר שימש כעורך מדור התרבות של היומון. אל-עג'לוני חזר אל עלילת הדם של דמשק, לפיה קבוצת יהודים הרגו בשנת 1840 נזיר נוצרי ואת משרתו המוסלמי כדי להכין מדמם מצות לפסח. כך מפרסמים במכון ממר"י.

קריקטורה אנטישמית מימי הביניים של יהודים הרוצחים ילד נוצרי לצורך אפיית מצות מדמו
קריקטורה אנטישמית מימי הביניים של יהודים הרוצחים ילד נוצרי לצורך אפיית מצות מדמו

 

לדבריו של הכותב, הוא עושה זאת בשל "דם הערבים והפלסטינים הניגר ברחבי פלסטין" ונוכח השפעתם הרבה של הציונים על מדינות המערב וממשלותיהן, דבר המחליש את האומה הערבית ומתסכל אותה. עם זאת הוא טען, כי "ניסיון ההסתערות של הציונות על ארצותינו יסתיים" במאה הנוכחית ועל הערבים למצוא את כוחותיהם העצמיים ואת מקורות רצונם החופשי, כדי להתמודד עם חוסר האונים שלהם, ולהדוף ולהשפיל את האחראים להתעצמותו.

כמעט 200 שנה עברו מאז, אולם אל-עג'לוני עדייו סבור כי הפושעים שנתפסו ונידונו למוות, עשו את המעשה כחלק מ"המסורת התלמודית של שפיכת דם 'הגויים', ובפרט של הנוצרים, לצורך [הכנת] המצה המוזרה, שאינה ערבה לחיכם של היהודים, אלא אם [נמהל בה] דם של אחרים, ובמיוחד של חסידיו של ישו". אולם מנהיגי הציונים, לדבריו, היו "נחושים שלא יהיה לו [למעשה] זכר ושההיסטוריה תתעלם ממנו" ובתיווך צרפתי הצליחו לבטל את גזר הדין.

ערב יום השואה, אם חשבנו שהעולם התפתח והתפקח מאז, יש מי שיזכיר לנו שהשנאה הבלתי-רציונלית כלפני טרם עברה מהעולם.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20