בכל דור ודור: על פי דו”ח שפרסמו מרכז קנטור ו’הליגה נגד השמצה’, בשנה החולפת נרצחו 13 יהודים בתקריות . במהלך 2018 ובתחילת חלה עלייה כמעט בכל סוגי התקריות האנטישמיות במרחב הציבורי ולאחרונה גם במרחב הפרטי.

בארצות הברית נרשם המספר הגדול ביותר של האירועים האנטישמיים – 1,872, בריטניה נמצאת בדירוג אחרי ארצות הברית עם 1,652 תקריות אלימות. באיטליה נרשמו מאה 97 – עלייה של 60 אחוזים. בדרום אפריקה נרשמו 62 תקריות, עלייה של 25 אחוזים.

זירת הטבח בפיטסבורג. צילום: Ruptly

 

אירוע הירי בפיסטבורג נחרט היטב בתודעה של קהילה היהודית, אירוע שגבה את מספר הקורבנות הגבוה ביותר בתולדות ארצות הברית. בשנת 2018 האלימות נגד הקהילה היהודית במדינה הגיעה לשיא היסטורי כשמספר התקיפות הוכפל. הנתונים לא כוללים את התקריות שהתרחשו ב-2019, כמו פיגוע הירי שאירע רק השבוע בקליפורניה, שבו נרצחה לורי גילברט קיי הי”ד.

לורי גילברט קיי הי”ד

מעבר לפיגועי הירי, תקיפות אנטישמיות, התנכלויות והשחתת רכוש יהודי עדיין נפוצים. בשנת 2018 נרשמה פעילות ערה של תנועת העליונות הלבנה. ההסתה הפרועה הגיעה גם למערכות העיתונים. רק השבוע עיתון ה’ניו יורק טיימס’ עורר סערה כשפרסם קריטוריה אנטישמית ארסית במיוחד.

בחודש הבא תתכנס העצרת הכללית של האו”ם לדיון מיוחד שיעסוק בעליה במקרי האנטישמיות בהשתתפות בכירי האדגון ונציגים מהקהילה היהודית, אך ספק אם זה ישפיע על התופעה. זוהי שנת 2019 והאנשטמיות עדיין מעיבה על העם היהודי ברחבי העולם.

הנשיא טראמפ ורעייתנו מלניה בבית הכנסת “עץ החיים”. צילום מסך מעמוד הטוויטר של טראמפ
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.