8:18 20/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ערב הבחירות: צרפת מגיעה לנקודת אל-חזור | פרשנות

ערב הבחירות: צרפת מגיעה לנקודת אל-חזור | פרשנות

פיגוע הטרור אמש בלבה של פריז עלול להטות את הכף לטובתה של לה-פן, אך גם בתרחיש בו תפסיד מנהיגת 'החזית הלאומית' - צרפת לא תשוב להיות כשהייתה

פיגוע הטרור אמש בלבה של פריז, ימים ספורים לפני פתיחת הקלפיות באחת ממערכות הבחירות הגורליות שידעה המדינה, עלול להיות משמעותי עבור תוצאות הבחירות ואף לשנות את התמונה לחלוטין. לדעת פרשנים רבים, יהווה הפיגוע רוח גבית חזקה למועמדת הימין מארין לה-פן. אך אם תנצח לה-פן בסיבוב הראשון בבחירות ואם לאו – איש לא יכול להתעלם מכך שהאטמוספיר הפוליטית בצרפת השתנתה ללא היכר.

Police secure a side street as other conduct an investigation on the Champs Elysees Avenue after one policeman was killed and another wounded in a shooting incident in Paris, France, April 20, 2017. REUTERS/Christian Hartmann - RTS137CI
זירת הפיגוע אמש ב'שאנז אליזה'. צילום: רויטרס

מערכת הבחירות בצרפת, שהסיבוב הראשון שלה יתקיים ביום ראשון הקרוב, תכריע קרוב לוודאי לא רק את גורלה ואופייה העתידי של המדינה אלא גם את גורלו של האיחוד האירופי. המרוץ הנוכחי לנשיאות הוא הצמוד ביותר בתולדות צרפת וארבעה מועמדים מוגדרים כרגע כבעלי סיכוי סביר לעלות לסיבוב השני בבחירות: מועמדת הימין העמוק מרין לה-פן ממפלגת 'החזית הלאומית', עמנואל מקרון מועמד המרכז העצמאי, ז'אן לוק מלנשון איש השמאל הקיצוני ופרנסואה פיון מועמד מפלגת 'הרפובליקנים' מהימין-מרכז. הסקרים האחרונים צופים תיקו בין לה-פן למקרון (כ-22% לכל אחד מהם),כאשר שליש מהנשאלים מעידים על כך שטרם החליטו למי יצביעו,  ואף פרשן לא מוכן להמר על כך שלא ייתכן גם סיבוב שני בין מלנשון ללה-פן או בין פיון למקרון.

נתון חשוב נוסף שאין להתעלם ממנו הוא אחוזי הביטחון בבחירתם עליהם מעידים המצביעים עבור כל מועמד. 30% מבין מאלה האומרים כי בכוונתם להצביע למקרון מעידים על כך שהם עלולים לשנות את ההחלטה עד ליום הבחירות. מנגד, 84% מהתומכים בלה-פן טוענים שהחלטתם סופית ואין דבר שיניע אותם ממנה. עם זאת, רובם המוחלט של הסקרים צופה כי אם ייפגשו מקרון ולה-פן בסיבוב השני, הניצחון מובטח למקרון בפער גבוה.

שוטרים בבגדים אזרחיים עוצרים מפגינים, היום בפריז. צילום: פלאש 90
מהומות מהגרים בפריז, בחודש פברואר. צילום: רויטרס

בימים האחרונים נשמעו פרשנויות התוהות האם "אפקט טראמפ" או "אפקט הברקזיט" הם אלו שיביאו לבסוף לנצחונה של מנהיגת מפלגת "החזית הלאומית" מרין לה-פן במירוץ לנשיאות צרפת, הטעות המרכזית בגישה זו היא לא הסברה כי אכן יש ביכולתה של לה-פן לנצח, אלא הייחוס של הפופולריות שלה לגל עולמי-פופוליסטי שאינו קשור בהכרח לטרור ולזוועות שחוו הצרפתים בשנים האחרונות.

צרפת מכילה את שיעור אוכלוסיית המוסלמים הגבוה ביותר באירופה

בשנה וחצי החולפות חוותה צרפת שתיים ממתקפות הטרור הגדולות ביותר על אדמת אירופה בעשורים האחרונים: הטבח בפריז בנובמבר 2015 במהלכו נרצחו בלילה אחד 130 בני-אדם ונפצעו 352, והטבח בניס ביולי 2016 במהלכו דרס טרוריסט מוסלמי למוות 86 בני-אדם ופצע 306 בני-אדם מתוכם לפחות 50 ילדים. גם ללא גל הטרור האסלאמי הרצחני, צרפת מכילה ממילא את שיעור אוכלוסיית המוסלמים הגבוה ביותר באירופה – לפי מכון pew, כ-7.5% מתושבי צרפת הם מוסלמים (4.7 מיליון). מדובר בהערכות בלבד וייתכן מאוד שהמספרים הם גבוהים יותר, אך לפי חוקי הרפובליקה אסור לשאול אדם לדתו, ולכן קשה לקבוע אומדן מדוייק. נוסף על נתונים אלה לפי הערכות, אבטלת הצעירים השחורים והמוסלמים בצרפת עולה כיום על-50%, כאשר שיעור אבטלת הצעירים הכללי קרוב ל-25%.  הצרפתים אם כן נמצאים במצוקה בטחונית וכלכלית קונקרטית ואמתית.

מרין לה פן בעימות הטלוויזיוני, בחודש שעבר. צילום: רויטרס
לה-פן, הביאה את מפלגתה להישגים חסרי תקדים. צילום: רויטרס

לה-פן בת ה- 48, עורכת דין במקצועה, היא פוליטיקאית וותיקה שהצטרפה למפלגת 'החזית הלאומית' עוד כשהייתה בת 18 והחל משנת 98' היא נושאת בתפקידים פוליטיים שונים במפלגה ומחוצה לה, בשנת 2014 החלה לכהן כחברת פרלמנט באיחוד האירופי, בין השנים 2004–2010 כיהנה כמושלת מחוז איל-דה-פראנס וב-2011 נברחה לנשיאת מפלגת 'החזית הלאומית' אז החליפה בתפקיד את אביה ז'אן מרי לה-פן שכיהן כנשיא מאז ייסד את המפלגה, במשך 39 שנים רצופות.

מפלגת 'החזית הלאומית' נחשבה מאז הקמתה ב-1972 לפרוטוטיפ של הימין העמוק בצרפת, בעלת תדמית קיצונית ואנטישמית. מאז נבחרה לה-פן לראשות המפלגה היא נקטה באסטרטגיה מכוונת של שינוי השיח כלפי המפלגה והפחתת הדמוניזציה ממנה סבלה. כחלק מכך הנמיכה עד מאוד את הטונים האנטישמיים המזוהים מאוד עם אביה, והתרחקה מקבוצות לאומניות צרפתיות  שהיו מזוהות עם אהדה למפלגה, וככלל השקיעה מאמצים רבים בהעברת מסר של 'נורמליזציה' לציבור בצרפת. כך למשל, ב- 2015 התראיין אביה לתקשורת הצרפתית וטען כי תאי הגזים היו פרט שולי בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה, בעקבות זאת הודיעה לה פן על פיטוריו ממשרת יו"ר של כבוד מטעם המפלגה. 

1

התנגדות להגירה, לאסלאמיזציה של צרפת, למדיניות הגבולות הפתוחים, לקליטת פליטים ולשותפות באיחוד האירופי

מאז הבחרה לנשיאות המפלגה הביאה לה-פן את 'החזית הלאומית' להישגים חסרי תקדים, אך האמת היא שהשינוי שעשתה הפוליטיקאית השאפתנית אינו כה גדול. הקו הכללי של מפלגתה בין אם יכנו אותו קיצוני ובין אם לאו נותר עם אותם המאפיינים, התנגדות להגירה, התנגדות לאסלאמיזציה של צרפת, למדיניות הגבולות הפתוחים, לקליטת פליטים ולשותפות באיחוד האירופי. זוהי דווקא המציאות, הטרור, אי-היציבות הכלכלית, תמורות בפוליטיקה העולמית  והתפרקות האיחוד המתאחדים לכדי אטמוספירה בה השקפותיה של לה-פן כבר אינן נחשבות ל"קיצוניות" או "הזויות". צרפתים רבים, אשר בעבר נרתעו מגישתה, הרחוקה כל כך משיח הפוליטקלי קורקט הרווח בפוליטיקה הצרפתית מוצאים עצמם, נוכח מתקפות הטרור והמהומות התכופות ברובעי המהגרים, מסכימים עם גישת מפלגתה.

ז'אן- מרי,אביה של לה-פן ב-2014.צילום: ויקיפדיה
ז'אן-מרי, אביה של לה-פן ב-2014.צילום: ויקיפדיה

ללא קשר לתוצאות ממערכת הבחירות ביום ראשון, עצם העובדה כי לה-פן הגיעה כה קרוב לכיסא הנשיאות מעידה על תמורה חדה בחברה האירופית של המאה ה-21 שאינה בת-חזור. לצד העובדה כי צרפת נתונה כל העת תחת איום טרור ממשי וכי לפי התחזיות אחוז המוסלמים במדינה צפוי לעלות על 10% בשנת 2030,  רבים מן הצרפתים מאסו באיחוד האירופי ובהתמודדות עם אוכלוסיית המהגרים, וברגע שקיבל השיח הזה לגיטימיציה ונפרצו גבולות הפליטקלי-קורקט קשה יהיה להשיב את הגלגל אחור, גם אם לא תזכה לה-פן בסיבוב הקרוב, ממשיכיה ודומיה צפויים להמשיך ולהיות בעלי השפעה דומיננטית על הפוליטיקה הצרפתית גם במערכות הבחירות הבאות.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המהומות בקטלוניה. צילום: רויטרס

לאן פניה של אירופה אחרי המשבר בספרד?

על רקע האיומים בספרד להשתלט על קטלוניה: מחוזות אחרים באיחוד האירופי מחכים בתור כדי לתבוע עצמאות - מיהם? ולמה עכשיו?