ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע גזר 8 שנות מאסר על , תושב שבצפון הארץ, אשר בעבירות נגד ביטחון המדינה שעניינן קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה ופרסום ותמיכה בהתאחדות בלתי מותרת.

העביר נשק מסוג תת מקלע מאולתר "קרלו". קרלו שנתפס ע"י כוחותינו. צילום ארכיון: דובר צה"ל

 

על פי כתב האישום, אלעומרי היה מזוהה עם , שהוגדרה כהתאחדות בלתי מותרת והוצאה מחוץ לחוק ב-2015, יחד עם שלושה נאשמים נוספים. בתגובה לכך וכאות תמיכה בתנועה, אלעומרי, שני פעילים נוספים של הארגון – מחמוד לוויסי ומחמד מסרי – ועבדאללה אבו עייש, להוציא לפועל בתחנת אוטובוס או בסיס צבאי באמצעות על , או דקירה באזור דרום הארץ, בזמן שהועסקו כולם ברשת הסופר מרקט "קינג סטור אלמשהדאווי". הנאשם ניהל את עמותת "יוסף הצדיק", העוסקת בענייני אסירים ומשתייכת לתנועה האסלמית.

כתב האישום ייחס לאלעומרי אישום נוסף של בנשק, לאחר שהעביר לידיו של מחמוד לוויסי נשק מסוג תת מקלע מאולתר "קרלו". לאחר תחילת ניהול התיק, הגיעו הצדדים להסדר טיעון במסגרתו תוקן כתב האישום ואלעומרי הודה והורשע בביצוע של קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה, פרסום ותמיכה בהתאחדות בלתי מוכרת ועבירת נשק. הסדר הטיעון לא כלל הסכמה לעניין העונש.

הורשע בקשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה ופרסום ותמיכה בהתאחדות בלתי מותרת. צילום ארכיון: הדס פרוש, פלאש 90

 

"העובדה כי הנאשם הוא אזרח ישראלי יש בה אף פגיעה בנאמנות האזרחית למדינה"

כאמור, היום גזר ביהמ"ש המחוזי את דינו של הנאשם ל-8 שנות מאסר בפועל, מאסר מותנה וקנס בסך 10,000 ₪. ביהמ"ש ציין בגזר דינו כי "כל ניסיון לפגוע בביטחון מדינת ישראל ובביטחון חייליה צריך להיענות בענישה ממשית ומוחשית" וכי: "העובדה כי הנאשם הוא אזרח ישראלי מעצימה את חומרת ביצוע העבירות ויש בה אף פגיעה בנאמנות האזרחית למדינה".

עוד ציין ביהמ"ש כי "במעשיו הנאשם פגע באופן חמור בערכים החברתיים של ביטחונה וריבונותה של מדינת ישראל, זכותם של תושביה לחיות במדינה בביטחון ובשלום. פגיעה זו היא חלק מהמציאות הביטחונית הקשה באזורנו. מדינת ישראל נמצאת במאבק יומיומי בארגוני הטרור וכל גורם אשר לוקח חלק ומסייע בפעילות הטרור מהווה חלק משרשרת המוות ומעמיק את הפגיעה בביטחון המדינה, גם אם אין הדבר נעשה במסגרת ארגון טרור".

"גזר הדין משקף את חומרת העבירות בהן הורשע הנאשם"

עו"ד מסעד מסעד מפרקליטות מחוז דרום מסר כי "ביהמ"ש העביר מסר ולפיו יש לנקוט בענישה מוחשית ומחמירה עם מי שפוגע בביטחון המדינה, בפרט כשמדובר באזרחי המדינה, ואף אם מדובר היה בתכנון בלבד שלא יצא בסופו של דבר אל הפועל. הנאשם היה הרוח החיה מאחורי ביצוע העבירות וגזר הדין משקף את חומרת העבירות בהן הורשע הנאשם".

משפטם של שני הנאשמים הנוספים, מסרי ולוויסי טרם הסתיים. הנאשם אבו עיאש, אשר חלקו בפרשה היה שולי יותר, הורשע בעבירה של חיפוי ונדון ל-30 חודשי מאסר בפועל.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.