בהמשך לאירוע בנאות הכיכר בחיפוש נהג המשאית ולאחר הערכת מצב הוחלט עקב גל נוסף של שטפונות והצפות באזור ובגלל הסכנה שצפויה למחלצים לשחרר את כל הכוחות לתחנת דימונה עד מחר בבוקר באור ראשון יחזרו הכוחות להמשך החיפושים.

המשאית, אחרי ההיסחפות. צילום: אביחי מרציאנו, רדיו דרום

 

בתוך כך, רשות הטבע והגנים קוראת לציבור מטייםי שלא להתקרב לבקעת הירדן, מדבר יהודה, מכתשים, ערבה צפונית, צפון ומערב הנגב ומכתש רמון, זאת עקב חשש לשטפונות.על המטיילים להקפיד על כללי הבטיחות ולהימנע מלקיחת סיכונים מיותרים. לאור השיטפונות של הימים האחרונים חלק מהמסלולים בערוצי הנחלים ואגני הניקוז צריכים להיבדק מבחינת מצב עזרי הבטיחות במסלולים (סולמות, יתדות, מאחזי יד ועוד) .

מהפנט, אך מסוכן. שטפון בכביש 40 ליד שיזפון. צילום: נתיבי ישראל

 

על כן, קובעים ברט"ג כי אין לטייל במסלולי ערוצי הנחלים ואלו המועדים לשיטפונות עד שיבדקו במהלך השבוע הקרוב. לשאלות ופרטים נוספים ניתן לפנות למוקד רשות הטבע והגנים 3639* . במקביל ניתן לפנות לחדר המצב שמספרו 02-6222211.

סכנת שיטפונות: כללי בטיחות מצילי חיים

שיטפון במדבר הוא תופעת טבע מרשימה אך גם עלולה להיות מסוכנת למטיילים אם לא מקפידים על כללי בטיחות. לאור תחזית מזג האוויר של השירות המטרולוגי יש צפי להמשך השטפונות באזור מדבר יהודה, רשות הטבע והגנים שבה ומזכירה כללי בטיחות חשובים למטיילים.

נחל צפית
  • חל איסור מוחלט להיכנס לכל המסלולים באפיקי נחלים ובאגני הניקוז בהם קיים חשש לשיטפון . הדבר מהווה סכנת חיים ממשית. בתוך כך אסורה כניסה וחציית של אפיקי הנחלים ברגל וברכב עד לירידה מוחלטת של מפלס המים.

 

  • אסור להתקרב בזמן שיטפון לשפת הנחל מחשש להתמוטטות הגדות, שכן לזרם השיטפון כח עצום והמים יכולים לסחוף את הגדה במהירות וללא כל סימנים מקדימים.   עוד לפני היציאה לאזור השיטפונות ובמהלך הנסיעה להיות בהאזנה שוטפת לדיווחי תחנות הרדיו, לתחזיות מזג האוויר של השירות המטאורולוגי ולדיווחים המופיעים בין היתר בזירות הדיגיטליות כגון אתרי אינטרנט ודפי פייסבוק של משטרת ישראל ורשות הטבע והגנים. זאת במטרה להתעדכן באזורים המועדים לפורענות והחסימות בכבישים שאליהם לא מומלץ להגיע, וגם לקבל מידע על המקומות הבטוחים יחסית לצפייה בשיטפונות. בעניין זה ניתן גם לפנות למוקד המידע של רשות הטבע והגנים בטלפון 3639*  ולהתעדכן במבזקים באתר רשות הטבע והגנים.

 

  • אם בחרתם ללכת לצפות בשטפונות הצטיידו במיכל דלק מלא, ביגוד חם, תאורה ניידת, מטען סמארטפון, מי שתייה ומזון. זאת  למקרה שתיאלצו באופן לא מתוכנן להמתין זמן ממושך עד לפתיחת כביש חסום בנתיב נסיעתכם.

 

  •  לפעול בשיקול דעת ,לא לקחת סיכונים מיותרים שיסכנו אתכם.

 

  • להישמע באופן מלא להנחיות התנועה והבטיחות של  הצוותים בשטח ביניהם: כוחות המשטרה, כיבוי אש וכמובן פקחי רשות הטבע והגנים הפרוסים בשמורות הטבע והנחלים באזור ומכירים היטב את השטח וגם את סכנותיו.
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי