בסקר מיוחד שנערך לקראת ה- 69 ע”י המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת תל אביב נמצא כי רוב האזרחים גאים בישראליותם ואופטימיים באשר לעתידה של המדינה; ככלל, הציבור שבע רצון מהישגי המדינה בתחומי הביטחון, הכלכלה הרפואה והחינוך אך אינו שבע רצון באשר להשגיה בהקטנת פערים החברתיים וההקשבה לרצון האזרחים

 

גאים במדינה ואופטימיים באשר לעתידה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
גאים במדינה ואופטימיים באשר לעתידה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לקראת יום העצמאות ה- 69 למדינת נמצאו נתונים חיוביים באשר לתפיסות הציבור את מצב האומה: כבמדידות קודמות, גם הפעם נמצא רוב ברור (80%) בציבור הגאה בהיותו ישראלי. כמחצית מעריכים את מצבה של כטוב עד טוב מאוד; שוב כבעבר, הערכת המצב האישי טובה מהערכת מצב המדינה: 74% מהיהודים ו- 57% מהערבים מגדירים את מצבם האישי כטוב או טוב מאוד. רוב בשני המגזרים מרגישים חלק מהמדינה ובעיותיה (82% מהיהודים לעומת 58% מהערבים). 71% הם אופטימיים בנוגע לעתידה של המדינה.

הישגי המדינה:

81% מכלל הציבור סבור שהישגי המדינה בנושאי הם טובים עד טובים מאוד. בכל הקשור לשמירה על יציבות כלכלית, גם כאן, הציבור מרוצה: 60% מהיהודים ו- 75% מהערבים מציינים שהישגי המדינה הנוגעים ליציבות כלכלית הם טובים עד טובים מאוד.  בכל הנוגע להישגי ישראל בתחום הבריאות והרפואה, 70% מכלל הציבור שבע רצון מהישגי המדינה, וכך גם בתחום החינוך והמדע, הרוב סבורים שהישגי המדינה די טובים עד טובים מאוד. ואולם, בכל הקשור לפערים חברתיים, רוב הציבור הישראלי (74%) סבור שהישגיה של המדינה בתחום זה אינם טובים. תחום נוסף שבו הציבור אינו שבע רצון הוא מידת הקשב לרצון האזרחים: למעשה 72% מהציבור סבור שהישגי המדינה בכל הקשור להקשבה לרצון האזרחים אינם טובים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.