חמאס משיג באמצעות עפיפונים, בלונים וסמרטוטים בוערים את מה שלא הצליח להשיג ב-51 ימי לחימה.

טרור העפיפונים. צילום: דני בן דוד, קק"ל

 

אם נכונים הפרסומים לפיהם ישראל בדרך להסדרה מול חמאס באמצעות תכנית אמריקאית ובגיבוי של הקהילה הבינלאומית, תכנית בה חמאס יקבל הכרה ריבונית בינלאומית מעל ראשו של אבו מאזן, התגייסות העולם לשיקום הרצועה, הסרת המצור הישראלי ואף הקמת נמל ימי – וכל זה בתמורה לשקט ארוך טווח – אז מישהו פה בישראל חייב לבדוק את המשוואה שהורגלנו אליה לפיה נחישות צבאית היא זו שמובילה להרתעה.

היום, 8 ביולי מציינים ארבע שנים לתחילת מבצע צוק איתן. אמנם התאריך הרשמי הוא 17 ביולי, אולם היום בדיוק לפני ארבע שנים חמאס – בשיא תקופת השיגורים של הרקטות לעבר יישובי העוטף – הוציא מתוך מנהרת טרור בחוף זיקים חוליית מחבלים. האירוע הזה הוא שהתחיל את המבצע. לצה"ל לקח שבוע להיערך ואז החל המבצע הצבאי בעזה.

מבצע 'צוק איתן' הביא אחריו שלוש שנים וחצי של שקט ושיח רב בו התרברבו קצינים בכירים ושר הביטחון ליברמן בשקט המופתי בדרום. אבל אם חוזרים ארבע שנים בזמן מוצאים את חמאס מפורק, גוסס, על סף קריסה מוחלטת. עזה מדממת במצב הומניטארי קשה וחמאס מגייס את הלוחמים ויוצא לעימות מול צה"ל.

בניגוד לנרטיב שהורגלנו אליו, 'צוק איתן' לא היה יוזמה ישראלית. זה היה מבצע שנגררנו אליו. מה רצה חמאס אז? הכרה בינלאומית, שחרור המצור ושהעולם יסייע לו לשקם את עזה. במקום זה חמאס קיבל מבצע על הראש וריסוק הומניטארי גדול יותר בחסות פיקוח הדוק על הגבולות.

חמאס לא קיבל את שרצה אז אולם נדמה שהוא בדרך לקבל את זה בקרוב.

אז אם ארבע שנים אחרי חמאס מקבל את אותה תוצאה – מישהו יכול לענות על השאלה למה בכלל יצאנו למבצע?

אם חמאס יפרק את נשק המנהרות היום בתמורה לשיקום זה לא משהו שיכלו להשיג אותו אז?

מה קרה לישראל של נתניהו בפאתי אשקלון שהבטיח למוטט את חמאס?

מה קרה לליברמן שהבטיח לחסל את הנייה בתוך 48 שעות?

והאם מדינת ישראל טעתה באסטרטגיה שלה ונכנעה לטרור בלונים, עפיפונים וסמרטוטים בוערים?



מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20