שבוע בלבד לאחר חזרתו של ראש הממשלה בנימים נתניהו מסדרת פגישות מדיניות עם מנהיגי אירופה, ובהם גם עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, אישר היום (רביעי) הפרלמנט הגרמני עסקת ענק לחכירת מל"טים מתוצרת התעשייה האווירית, בשווי של כמיליארד יורו, כך מדווח היום העיתון 'גלובס'. בעתיד, כך על פי הדיווח, עשויים המל"טים לשאת חימוש ולבצע תקיפות בזירות הפעילות של צבא – מאלי ואפגניסטאן.

נתניהו ומרקל בפגישתם בגרמניה בשבוע שעבר. צילום: לע"מ

 

פרטי העסקה כוללים תשלום של כ-720 מיליון אירו לחברת-בת של "איירבס", עבור חכירת שבעה מל"טים, וכ-177 מיליון אירו נוספים שיועברו לממשלת ישראל בתמורה לשימוש בשדות תעופה, בקרונות שליטה ובקרה ובשירותי תמיכה ותחזוקה. מרכז פעילות ההכשרה לצוותים הגרמניים צפוי להיות בסיס חיל האוויר תל-נוף,

כתב המגזין הפוליטי הגרמני "קיקרו" ציין בשבוע שעבר כי "בפעם הראשונה בתולדותיו מבסס צבא גרמניה נוכחות קבועה בישראל".

אישור העסקה מגיע אחרי חמש שנים ארוכות של התנגדויות מבית לחימוש המל"טים, ומאז הודיע צבא גרמניה כי הוא מעוניין לשדרג את המל"ט Heron 1, המיוצר גם הוא על ידי התעשייה האווירית, למל"ט מתקדם יותר (וגדול פי ארבעה) – ('איתן').

המל"ט המתקדם Heron-TP ('איתן'). צילום: באדיבות התעשייה האוירית

 

בזמן ההצבעה התקיימה מחוץ לפרלמנט הפגנה מצומצמת של כמה עשרות מתנגדים לעסקה. לפי סקרים שנעשו בעבר, רוב הציבור הגרמני מתנגד לשימוש התקפי במל"טים, בגלל הסיכון לפגוע בחפים מפשע.

כזכור, ראש הממשלה קיים בשבוע שעבר סדרת פגישות באירופה, וביניהן נפגש גם עם הקאנצלרית מרקל בגרמניה. במסיבת עיתונאים שקיימו השניים בתום הפגישה, אמרה מרקל: "גרמניה וישראל הן שותפות, ואנחנו מעוניינים לרכוש טכנולוגיות מתקדמות מישראל. דור הקיים של המל"טים עושה עבודה יוצאת דופן לצורכי מעקב ומודיעין במאלי. הם מסייעים לשמור על ביטחון החיילים שלנו שם, ויכולים אף להגביר אותו", התבטאה ביחס לעסקה.

לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא