עמותת “צו אחד”, הדואגת לזכויות החיילים לשמור מסורת בצבא, טענה היום (ד’) כי התלוננו בפניהם על קיפוח והדרה מצד הקצונה הצבאית. לדבריהם, קציני בה”ד 1 הדירו צוערים דתיים הנושאים זקן מטקס הלוויה של , נשיא מדינת ישראל המנוח.

לפי גרסת החיילים, קציני בה”ד 1 בחרו 18 צוערים שישתתפו בטקס ההלוויה הממלכתי. בין הצוערים שנבחרו, נמנו חיילים דתיים וחרדים המגדלים זקן.

לאחר שעות ארוכות של תרגולים, הצוערים התכוננו להשתתף בטקס. לטענתם, במהלך המסדר הקצינים נתנו לחיילים הוראה להתגלח, ואמרו כי חייל שיסרב להתגלח לא ישתתף בטקס.

%d7%97%d7%99%d7%99%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%93%d7%aa%d7%99%d7%99%d7%9d2
חיילים דתיים, אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

לבסוף, האיום מומש וחיילים דתיים שסירבו להתגלח הוחלפו באחרים. לאחר ההלוויה, החלו להצטבר תלונות אצל עמותת “צו אחד”.

כזכור, אלוף במיל’ חגי טופולובסקי, ראש אכ”א לשעבר שפרש לאחרונה בעקבות אובדן מידע מסווג, נתן לאחרונה הוראה לפיה יש להוציא חיילים דתיים מזוקנים מטקסים רשמיים.

דוד ורנר, גורם המקורב לעמותת “צו אחד”, אמר: “החיילים נדרשו לגלח את זקנם ולהסיר את פאותיהם. כמה דתיים לא הסכימו, השאר הסכימו (נאמר להם שלאחר הטקס ינתן להם אישור לגדל זקן). לאחר שלא הועילו הלחצים על החיילים שהתנגדו, הוחלט להשאירם כ”צוות שמירה” בבסיס ולהוציא במקומם חיילים אחרים. מה שמקומם בסיפור הזה הוא איך צה”ל ומדינת ישראל מתביישים ביהדותם, ודווקא באותה לוויה של פרס אפילו אובמה וקלינטון חבשו כיפה כאות כבוד לדת היהודית”.

דובר צה”ל מסר בתגובה: “טענות הכתב אינן נכונות. במשמר הכבוד בטקס הלוויתו של הנשיא לשעבר, שמעון פרס ז”ל, השתתפו 18 חיילים המשרתים בבה”ד 1 ואף אחד מהם לא חויב לקצץ את זקנו”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.