בראיון ל'לפני כולם' עם ליטל שמש, מתייחסת הערב (ב') (הבית היהודי) לסיכוי להעביר את , שיסדיר בין היתר את סמכות בג"ץ לבטל חוקים, בקואליציה הנוכחית. "אני חושבת שאם החוק הזה לא יעבור בקואליציה הנוכחית, הוא לא יעבור בשום קואליציה", אומרת השרה. "עכשיו יש הזדמנות של קואליציה שהיא יחסית הומוגנית שגם רוצה להגדיר את הסמכויות של ". שקד מדגישה כי "שואב את הסמכות שלו מכוח חוק ומי שאחראי על חוקי היסוד זו הכנסת כאסיפה מכוננת, ולכן יש הזדמנות להגדיר את הסמכויות ואת היחסים בין הכנסת לבין ביהמ"ש".

לדבריה של שקד, "התחלתי כבר לשבת עם כל סיעות הקואליציה להסביר להם את כל פרטי החוק. אמרתי שזה חוק שלא מעבירים אותו בכיפופי ידיים וגם לא בחודש חודשיים. זה תהליך ארוך. מתכוונת להפיץ תזכיר עוד כשבועיים שלושה ומקווה שאחרי שיהיה תזכיר נוכל לשבת ביחד ולהגיע להסכמה רחבה".

שרת המשפטים מוסיפה כי את מירב המאמצים הם משקיעים דווקא בסיעת 'כולנו' ומדגישה כי לא מדובר בניסיון לפגוע בבית המשפט, אלא בהסדרת היחסים והפרדת הרשויות: "זה ברור וטבעי שאם סיעת כולנו אנחנו יושבים בצורה רצינית ויסודית. שאר הסיעות דיברנו איתם והם רתומים למהלך. מקווה שגם סיעת כולנו תבין שזה מהלך חשוב ונחוץ. ראיתי בתקשורת שמציגים את זה בתור פגיעה בבית המשפט. זו לא פגיעה בבית המשפט, זה הסדרה של היחסים, של הפרדת הרשויות, זה חוק שנצרך לשיטתם של כל מי שמבינים קצת במשפט חוקתי".

הדו"ח השנתי של פרקליטות המדינה מראה כי רבע מהעתירות לבג"ץ הן בענייני יהודה ושומרון. שקד מאשימה בכך את עמותות השמאל והפלסטינים שמשתמשות בבית המשפט כדי להילחם במדיניות הממשלה. "יש מה שנקרא 'לוחמת משפט' שעמותות השמאל בעיקר, יחד עם פלסטינים, משתמשות בבית המשפט על מנת להילחם במדיניות של ממשלת ישראל", היא אומרת. "ממשלת ישראל הנוכחית מעודדת את ההתיישבות ביו"ש. אני כשרת משפטים עובדת כל הזמן על הסדרת ההתיישבות, ואנחנו נתקפים על ידי מבול של עתירות אבל מתמודדים עם זה. לא מסתכלים אף פעם על התמונה הכללית, אלא רק כשיש מקרה קשה ומצער כמו עמונה. אבל בסך הכל רוב העתירות כן נדחות".

בסיום הראיון מסבירה שרת המשפטים את הנתון שהתפרסם בדו"ח, לפיו רק שלושה אחוזים מכלל התיקים מסתיימים בזיכוי. "צריך לדעת לא להסתכל רק על האחוזים של הזיכוי אלא גם על האחוזים של הגשת כתב אישום הפרקליטות מחליטה להגיש כתב אישום רק כשהיא הולכת על בטוח, כשיש באמת יסוד סביר ואף יותר להרשעה אז צריך להסתכל גם על הנתונים האלה, מכלל התיקים והמקרים על כמה מחליטים להגיש כתב אישום ועל כמה מזכים". לדבריה, "אני כיו"ר הוועדה לבחירת שופטים, עושה הרבה מאד מאמץ לבחור שופטים מגוונים, גם מהסנגוריה, גם מהפרקליטות  וגם מהמגזר הפרטי".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.