עם אווירת עימות צבאי ועם הרבה מוטיבציה, הבוקר (א') יתייצבו בלשכת הגיוס הלוחמים והלוחמות שישמרו בשנים הבאות על תושבי הצפון. כחלק מגיוסי נובמבר 2018, הבוקר יתייצבו לוחמי ולוחמות גדוד 869, של חיל האיסוף הקרבי, התופסים את אחד הקוים היותר מאתגרים שיש היום לצה"ל באוגדה 91 מול ארגון הטרור חיזבאלה.

המפקדים שלהם וחבריהם היו אלו שבשנים האחרונות שמרו על תושבי הצפון ולאחר הכשרה בת כמה חודשים, יגיעו הלוחמים והלוחמות לגזרת הצפון. "גדוד האיסוף של אוגדה 91 אחראים על כל גזרת לבנון", מסביר סא"ל תומר מלצמן, מפקד הגדוד שיחכה היום ללוחמים והלוחמות בבסיס הגיוס. "הגדוד בנוי משני מערכים מרכזיים. מערך אחד הוא מערך התצפיתניות, הגדוד שלנו מחזיק את מערכת האיסוף המתקדמת ביותר שיש היום בצה"ל. הן בעצם העיניים של הצפון והן מחזיקות את קו ההגנה של הגזרה הזו כל השנה", הוא מספר.

גדוד 869. צילום: דובר צה"ל

 

"המערך השני שלנו הוא מערך הלוחמים. הלוחמים שלנו הם לוחמי חוד שעושים את פעולת האיסוף הניידת. זו פעולה חשאית בעיקר, הכוללת הסוואה בשטח עד סגירת מעגלי אש מול אויב. בסוף הם מגיעים לכאן ועושים פעילות מאוד משמעותית מבחינת מודיעין ואיסוף מידע. בסוף שני המערכים הללו מתחברים יחד ובשיתוף פעולה איסופי הם מביאים מידע מודיעני מאוד משמעותי לגזרה".

כאמור, אוגדה 91 מחזיקה קו מול לבנון. מדובר בגזרה מרתקת לאיסוף הקרבי, שכן בשונה מרצועת עזה שבה רואים למרחוק השטח, בצפון הוא שונה. השטח הוא הררי, עם סבך רב ומגבלות תצפית, מה שמחייב את הלוחמים להיות מאוד יצרתיים. הגדוד היה חלק מהלוחמים שחשפו בשנים האחרונות את התבססות חיזבאללה קרוב לגבול, בין היתר, בכסות של ארגונים סביבתיים.

"הארגון שאנחנו פועלים מולו זה ארגון החזיבאללה", מסביר סא"ל מלצמן. "זה האויב הכי מתוחכם שיש היום לצה"ל, ואל מול ארגון כזה אתה חייב תמיד להיות שני צעדים קדימה כדי להביא תמונת מצב עדכנית ונכונה. זו גזרה שיכולה לעבור מאפס למאה בתוך דקות. האתגר של הגדוד הוא לספק את ההתרעה הזו כדי למנוע את ההשיג שהאויב רוצה להשיג".

גדוד 869. צילום: דובר צה"ל

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20