שבוע הספר נפתח אמש (ד') בחנויות ובירידים ברחבי הארץ ויימשך עד למוצאי שבת, יט' בסיוון, 25.06. כמו בכל שנה מדובר בחגיגה תרבותית וצבעונית המקיפה את כל המדינה.
בעקבות ביטול "חוק הספרים" שעתיד להכנס לתוקפו ב-01.09, הוחרג "שבוע הספר" מהחוק, כך שספרים חדשים שיצאו בשנה וחצי האחרונות ימכרו בהנחות. זאת בניגוד לשנה שעברה אז חוק הספרים היה בתוקף, מה שאפשר מכירת ספרים חדשים בהנחה של עד 20%.

כתבנו צבי טסלר הגיע לשבוע הספר בית ז'בוטינסקי בתל אביב: "חג הספר ללא ספק אך גם חגה של השרה רגב שעומדת מאחורי ביטול חוק הספרים, הפעולה הראשונה שהבטיחה לעשות כשהיא נכנסה לתפקיד כשרת התרבות. כבר בשבוע הספר הנוכחי יהיה אפשר למכור ספרים בהנחה ונחזור לראות את המבצעים של "3 ב-100", "4 ב-100" וזאת גם על ספרים שיצאו בשנה וחצי האחרונות. מרגע שנכנס חוק הספרים לתוקף, לפני כשנתיים וחצי, הייתה פגיעה משמעותית בעיקר בסופרים חדשים וצעירים שהתקשו להיכנס לשוק בגלל שלא יכלו להיכנס למבצעים ולהתחרות בסופרים המוכרים והידועים."

האם רק עצם ביטול החוק מביא נוכחות גדולה, יותר קונים?

"יש כבר תנועה ערה וחשוב להדגיש שהמבצעים נכנסו לתוקף כבר בשבוע הספר. שבוע הספר הוחרג מהחוק ויש כבר מבצעים כעת עוד לפני 01.09, אחכ יכנס להמתנה נוספת עד ה-01.09. ניתן לראות כי הרבה סופרים צעירים הגיעו ומביעים תקוותם בשינוי החוק."

"יום חג של עם ישראל ושל הציבור הישראלי, יום חג של הכותבות והכותבים, יום חג לעם הספר", כך אמרה אמש שרת התרבות והספורט מירי רגב והמשיכה: "ביקרתי בשבוע הספר בכיכר מלכי ישראל ובהוצאה הגדולה של ידיעות אחרונות אני רואה סופר חרדי, מוני, שהעניק לי את הספר שלו ושמחתי שנותנים ליוצרים חדשים שמביאים קול אחר, זה מה שאנחנו צריכים לאפשר, ליותר ויותר אמנים, סופרים, סופרות להביא לידי ביטוי את הקול האחר שלהם. וכשאני רואה היום בכיכר מלכי ישראל כל כך הרבה ילדים ונערים עם הורים קונים ספרים, יוצאים עם שקית עם ספרים – זה מה שאנחנו רוצים. היום הילדים שלנו כל היום דבוקים למחשבים או לטלוויזיה ואתה רוצה להחזיר אותם גם לספר, למילה הכתובה."

בתשובה לשאלה מה תגיד לאלו שמבקרים את החוק וטוענים שביטולו היה מהיר מידי, ענתה: "לצערי, לקח יותר מידי זמן לבטל את החוק. במשך שנה הועדה שמעה את כולם. החוק בכל מקרה היה הוראת שעה שהיה אמור להתבטל בפברואר. היה לי ברור ששבוע הספר העברי, אין מצב שהוא יהיה במסגרת החוק, מה יקנו ספר ב-100 ש"ח? זה נורמלי? ולכן אני חושבת שהועדה עשתה עבודה יסודית ומקצועית ושמעה את כולם. הייתה ירידה במכירות הספרים… אני בעד הציבור והציבור צריך לקנות ספר במחיר סביר ואני שמחה שכך יהיה מהיום".

עוד הוסיפה השרה: "הודעתי על הקמת קרן שתסייע בתמיכה ישירה לסופרים וסופרות של ספרי ביכורים, לא באמצעות מתווך נוסף או הוצעות ספרים. אותו סופר או סופרת יוכלו לפנות לקרן ונסייע להם"

מרב לרנר

מרב לרנר