לפי נתוני המענה לבקשת חופש המידע במשטרה: במפלג פשיעה לאומנית של ימ"ר ש"י טופלו בשנת 2016: 119 תיקים, ב-2017: 144 תיקים וב2018: 119 תיקים. סה"כ נפתחו 382 תיקים במפלג פשיעה לאומנית בימ"ר ש"י בשלוש שנים. 331 מהתיקים הנבדקים הוגדרו בעלי מניע לאומני יהודי, ורק 4 הוגדרו בעלי מניע לאומני ערבי, גם הם יתכן ונחקרו תחילה כאירוע עם חשד לרקע לאומני יהודי ובהמשך התבררו  ככל הנראה כרקע לאומני ערבי. מנתונים אלו עולה כי פעילות היחידה מופנית כלפי יהודים באופן כמעט מוחלט.

האם בשנים האחרונות נעלמו כליל אירועי הטרור, הטרדה ואונס, גניבה והשחתת רכוש על רקע לאומני ערבי?

כנראה שלא. יחידת הפח"ע של מחוז ש"י מתמודדת עם אלפי אירועי טרור בשנה, אך יחידת הפשיעה הלאומנית בימ"ר ש"י היא זו הנהנית מתקציבי עתק, ותקנים של קצינים בכירים ועוסקת(מלבד מקרים נדירים) ביהודים בלבד.

 

כתב הקול היהודי, שם עוקבים מקרוב אחרי פעולות המפלג לפשיעה לאומנית, מספר על אירוע שבעיני תושבים יהודים רבים מסמל את המדיניות המפלה: לפני כשש שנים, התלונן יהודי תושב חברון שערבים שברו לו כ-20 חמניות בחלקה שגידל. במשטרת חברון לא ממש התרגשו, ולא בוצע דבר עם התלונה.

אלא שכעבור כמה ימים התקבל במשרדי הישוב היהודי בחברון פתק התנצלות בו נכתב כי יהודים הם אלו ששברו את החמניות במחשבה שהן של ערבים. למכתב צורף סכום כסף של כ-200 ש"ח כפיצוי.

או אז נשלף התיק ממרחב חברון והועבר למפלג פשיעה לאומנית בימ"ר ש"י שהוקם מספר חודשים קודם לכן. הרי מדובר לפתע באירוע לאומני חמור נגד ערבים.

בפשיטה מיוחדת נברו בלשי הימ"ר בפחי אשפה במרחב הישוב היהודי בחברון כדי לאתר את הפתק המפליל אך ללא הצלחה.

לאחר מאמץ מודיעיני שכלל מעורבות של המחלקה היהודית בשב"כ, פשטו כוחות שב"כ וימ"ר על בתיהם של שני נערים מגוש עציון ועצרו אותם בחשד לביצוע המעשה. לאחר מספר ימים במעצר שוחררו השניים ללא שאותרו ראיות נגדם.

 

 

בזמן הקמת היחידה למפלג פשיעה לאומנית לפני כ-6 שנים, הצהיר בכנסת השר לבטחון פנים דאז יצחק אהרנוביץ' כי היחידה תטפל בתיקים "של יהודים ושל ערבים, של ימין ושמאל" , מה שנראה כרגע רחוק מאד מהמציאות.

 

מהמשטרה טרם נמסרה תגובה האם מדיניות האפלייה היא המדיניות הרשמית או שמא אין מקרים של לאומנות ערבית המצדיקים חקירה.

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.