הגענו לישורת האחרונה. מערכת הבחירות הזאת, ששיקפה את פני החברה המפולגת בעידן הרשתות החברתיות, מגיעה לסיומה. כולנו נצא ממנה חבולים וכואבים. אולי בסיומה יירד גובה הלהבות וניזכר שלמרות הכל, גורל אחד שם אותנו כאן, בארץ הזאת.

זאת הייתה מערכת בחירות שהתאפיינה בעיקר בשיסוי ובלעג לאחר. את ראש הממשלה הפכו לבוגד, גזען ודיקטטור. את ניסו להפוך למשוגע. אלה שרוצים שינוי בכל מחיר לא ממש הצליחו להסביר למה הוא נחוץ, ואלה שרוצים לשמר את הקיים – לא הבליטו את הטוב.

כולנו נצא ממערכת הבחירות הזו חבולים וכואבים. פתקי קלפי. צילום: פלאש 90

 

אמש (ו') פורסמו הסקרים האחרונים. עד סגירת הקלפיות ביום בשעה עשר בערב, לא יוכלו כלי התקשורת לפרסם כל סוג של סקר. אולם יש לקחת בערבון מוגבל את הדיוק ויכולת הניבוי של סקרי המנדטים. הם מטעים ומבלבלים, אבל לציבור הבוחרים הם עושים סוג של סדר בראש. שלא עברו את אחוז החסימה ברוב הסקרים האחרונים עלולות לאבד גם את אלו ששקלו להצביע להן.

כך, למשל, נראה כי מפלגתה של אורלי לוי לא תמצא את עצמה בכנסת הבאה. המומנטום של לוי היה בשיאו עד לפני כמה חודשים. מאז היא לא הצליחה לבלוט ובמקביל צץ לו והאיחוד של גנץ ולפיד שדחקו את '' לשוליים.

יעבור את אחוז החסימה, ואולי אפילו יגיע לחמישה מנדטים. ליברמן, לעומתו, יתקשה מאוד. אם יגיע לארבעה מנדטים, הדבר ייחשב להישג. מפלגתו הסקטוריאלית לא תחזיק מעמד מעבר לכנסת הבאה. כך גם לגבי . אלו שעוד נותרו במפלגתו, ובראשם השר אלי כהן המקורב מאוד ל'ליכוד', מבינים זאת היטב וכבר מחפשים מפלט.

פייגלין, עם המומנטום הנוכחי, עלול להגיע לשישה ואפילו לשבעה מנדטים. זו כבר לא הפתעה. 'הימין החדש' של בנט ושקד חסר מתנדבים, מטות, ניסיון ארגוני ותקציב, ולכן נראה כי יגיע לחמישה מנדטים, לא יותר.

משמאל, מפלגת 'העבודה' תיאבק על עשרה מנדטים. זה מספר שייחשב הישג עבור , אבל ביחס למספר המנדטים שהם קיבלו ב-2015 (24) מדובר בכישלון מהדהד ושלא יספרו לכם אחרת. לא במשחק, ואם 'העבודה' תגיע בסוף לעשרה מנדטים, זה יהיה רק בזכות הנבחרת הטובה בחלקה והמנגנון המפלגתי הוותיק שנקרא לדגל.

נעבור למגרש של הגדולות. קמפיין הגעוולד של כבר לא עובד. הוא שחוק וניתן להשתמש בו פעם אחת, אולי פעמיים, אבל לא בכל מערכת בחירות. אם יו"ר 'הליכוד' לא ישלוף שפן נוסף מהשרוול, סטייל "הערבים נוהרים" של הבחירות הקודמות, הליכוד עלול למצוא את עצמו בפיגור של כמה מנדטים מ'כחול לבן'.

במפלגת גנץ-לפיד יש תחושה שאפשר לנצח את 'הליכוד' בפער של ארבעה עד חמישה מנדטים. זה ההישג הכי גדול שהם יכולים לבקש. הם מספרים לפעילים שלהם שיש מגעים עם כמה מפלגות קטנות וניתן להקים קואליציה גם בלי 'הליכוד'. אשרי המאמין. הם יחזרו נמרצות אחרי כל המפלגות, כולל החרדיות, כדי להשיג רוב. כצעד ראשון, הם יצטרכו את תמיכת המפלגות הערביות, וכדי להדיח את נתניהו – הם מוכנים גם לצעד הזה.

עד כמה נופתע בליל שלישי? האם יש סיכוי שנתניהו וגנץ בכל זאת יישבו יחד סביב שולחן הממשלה? האם ממשלת ימין צרה תחזיק מעמד? הרבה שאלות, בעוד כמה ימים כולנו נהיה חכמים יותר. בינתיים אפשר להחליט לשמור על איפוק ועל האחד לרעהו, מה שחשוב יותר מכל תוצאה שלא תהיה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.