ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם במליאת הכנסת לרגל 100 שנים למתן הצהרת בלפור. צילום: פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נואם במליאת הכנסת לרגל 100 שנים למתן . צילום: פלאש 90

באירוע שהתקיים הערב (שלישי) במליאת הכנסת לציון 100 שנה להצהרת בלפור, נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו והתייחס לחשיבותה של ההצהרה ההיסטורית: "פרסום הצהרת בלפור היה רגע מכונן בתולדותינו", אמר ראש הממשלה.

"בפעם הראשונה הכירה מעצמה עולמית בקשר ההיסטורי של עמנו לארץ ישראל. ומובן מאליו גם כן שזכותנו על הארץ מקדימה באלפי שנים את ההצהרה, זכות זו מקורה בתנ"ך, אבל כאן בהצהרת בלפור ניתנה הכרה תקדימית ופומבית לדרישת הציונות המדינית. הרצל זרע את הזרעים שני עשורים קודם לכן וכעת הם הניבו את הצ'רטר הגדול והמיוחל".

פגישת רה"מ בנימין נתניהו וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, אמש. צילום: לע"מ
פגישת רה"מ בנימין נתניהו וראש ממשלת בריטניה , בשבוע שעבר. צילום: לע"מ

"במלאת 100 שנים להצהרה, על מדינת ישראל להצהיר ואף להתחייב בפני כל אזרחיה שתחתור לשלום בין שכניה ותטפח את כ-ל תושביה מבלי לוותר על חלקי מולדת".

נתניהו הדגיש כי "על מדינת ישראל לבצר את גבולותיה ולהמשיך בתנופת הבנייה בכל הארץ ובכלל זה בצפון, בדרום, בבקעה וביהודה ושומרון".

בדבריו התייחס ראש הממשלה לביקורו החגיגי בבריטניה לרגל התאריך ואמר: "הודיתי בחום למנהיגת בריטניה תרזה מיי. היא נשאה שם נאום יוצא מן הכלל שבו הבהירה שלא עולה על דעתה להתנצל על הסיוע של ארצה להקמת ביתנו הלאומי, להיפך. היא אמרה שבריטניה גאה בתפקיד החלוצי שמילאה בסלילת הדרך לבניינה של מדינת ישראל.

ראש הממשלה דיבר על המחאה הפלסטינית נגד קיום חגיגות המאה, "כשראשי מגדירים את הצהרת בלפור 'פשע' – כשהם קוראים לממשלת בריטניה להתנצל עליה, הם לא הולכים קדימה, הם הולכים אחורה".

"זהו שורש הסכסוך", אמר נתניהו, "הסירוב בן מאה השנים להכיר בציונות, להכיר בבית היהודי הלאומי בארץ ישראל, במדינת ישראל בגבולות כלשהם".

"הצהרת בלפור העירה את העם היהודי מתרדמתו"

לפני ראש הממשלה נאם יו"ר הכנסת ח"כ ואמר כי "הצהרת בלפור היתה פעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית, בה קמה מעצמה עולמית ואמרה את האמת: היא מולדתו העתיקה והיחידה של העם היהודי, ובה יש לו זכות בלתי-מעורערת להקים מחדש את ביתו הלאומי".

 

בנאומו של יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הוא אמר כי: "הצהרת בלפור העירה את העם היהודי מתרדמתו בכל קצות תבל. זו הייתה קריאת השכמה למיליוני יהודים ברחבי תבל".

"כל יהודי שנשאל אודות הצהרת בלפור שנים לאחר מכן, זכר בדיוק איפה הוא היה ומה עשה כשנודע לו דבר ההצהרה.  היא הניעה את עמנו לפעולה, הפיחה בו רוח חיים עצומה, סיפקה דלק לתנועה הציונית, וסיפקה את האנרגיות לתנופת היישוב היהודי בארץ להקמת מוסדות היישוב וארגונו לקראת האתגר הגדול של קוממיות ישראל – עד להכרזת העצמאות ב-ה' באייר תש"ח על-ידי דוד בן-גוריון".

"לבריטניה תעמוד תמיד הזכות ההיסטורית בגין ההבטחה הגלומה בהצהרת בלפור לבית לאומי לעם היהודי", אמר הרצוג. "זאת למרות הפרקים הקשים של המאבק לעצמאותנו שיבואו בהמשך", הוסיף.
,

 

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.