אם אתם מתעניינים בעולם העסקי, ואף שואפים לצאת מוצר משלכם לשוק, וודאי יצא לכם להיתקל בתוכניות טלוויזיה כמו "הכרישים", ניתן לראות בתוכנית זו כמה לא פשוט ואף מורכב כל התהליך הזה של יציאה עם מוצר לשוק, השגת תקציבים תוך פניה לגורמים הרלוונטיים, איך למעשה אני כיזם מתחיל אצליח לנהל את העסק שלי על כל היבטיו.

הצרכים העסקיים וליווי מקצועי

כאן המקום להרגיע ולומר שבדיוק עבור צרכים אלו, קיימים חברות ייעוץ עסקי המלווים את היזם עוד מרגע הגיית הרעיון ועד לשלב בו החברה משגשגת. נכון, ישנם פעמים בהם היועץ העסקי נכנס בתוך תהליך, שככול הנראה מגיע על מנת לסייע בעת משבר או אתגר הפוקד את בית העסק, או שהעסק מעוניין להמריא ולצמוח מעבר למצבו הנוכחי.

אם הזכרנו קודם את תוכנית הטלוויזיה "הכרישים" נדבר על כך שחלק גדול מניהול עסק מתייחס להיבט הכלכלי. כל מי שמתחיל לייצר מוצר לשוק צריך שיהיה לו הון ראשוני, ואין זה משנה באם מדובר על מסעדה או חדר כושר או חנות בגדים. היזם משקיע סכום אשר מתאפשר לו להשקיע, ואת השאר הוא צריך להשיג ממקורות מימון מסוימים, יש הלוקחים הלוואות מהבנק, יש המגייסים כספים דרך גיוס המונים, יש הפונים למשקיעים (כגון הכרישים). לא מן הנמנע שהיזם אינו מבין ובקיא בעולם הפיננסים, ואינו יודע מהן האופציות אליהן יכול לפנות על מנת לקבל את המימון הנדרש.

ולכן לעזרתו עומד יועץ עסקי המספק לו ייעוץ והכוונה אילו מקורות מימון עומדים לרשותו, ואף בודק עבורו כל אופציה על מנת להגיע למקור המתאים לו ביותר. כאן המקום להזכיר, שטרם הפניה למשקיעים יש צורך בהכנת תוכנית עסקית מפורטת ומסודרת. כאשר הפניה אל המשקיעים תגיע לאחר בירור וניתוח מעמיק אודות המוצר, קהל היעד, המתחרים, התוכנית הכלכלית, השיווקית, האסטרטגית וכדומה. וכיצד יצליח היזם לבנות תוכנית כזאת? גם כאן יכול לסייע היועץ העסקי, לו הכלים המקצועיים והמיומנויות הנדרשות לכתיבת תכנית עסקית. חשוב להגיע עם מטרה ברורה ומדויקת ככל האפשר על מנת לבנות את התכנית בצורה כזו שתאפשר את היישום שלה.

ניהול תקציב וניתוח הכנסות והוצאות

בהנחה שיש כבר תקציב, והעסק התחיל לעבוד, האם בוודאות הכל הולך לפי התוכנית? האם ההכנסות מספיקות? וההוצאות תואמות? הרבה בתי עסק נתקלים בבעיות תוך כדי פעילות העסק. משברים, מכשולים, הוצאות לא צפויות וכו'. גם במצב כזה יכול יועץ עסקי לסייע. הוא מגיע לבית העסק, ומנתח אותו מכל הכיוונים, יחד עם צוות ההנהלה, הוא עורך תצפיות על עובדי החברה, ובודק את ההתנהלות. לאחר מכן, אוסף את הממצאים ומגיע למסקנות אותן מגיש להנהלת החברה על מנת ליישם.

לא כל יזם נולד לנהל, וזה דבר חשוב שיבין כל מי שמתכוון לנהל חברה. ניהול עסק מתייחס להרבה מאוד רבדים, לדוגמא: ניהול כלכלי, ניהול עובדים, ניהול לקוחות, ניהול ספקים וכדומה. יועץ עסקי מגיע לעשות סדר בעסק, ועל כן מציע שינויים בחברה על מנת לייעל את העבודה ולהביא להגדלה ברווחים.

יועץ עסקי מגיע מבחוץ ולכן הוא יכול לזהות את הבעיות והכשלים שמונעים מהעסק לעבוד כמו שצריך. אדם שנמצא בתוך החברה קשה לו להבחין בבעיות, ולעתים הוא מוטה מתוקף היותו חלק מהמערכת, כמו שאומרים "דברים שרואים מכאן לא רואים משם".

חברת MINDED הינה חברה המספקת שירותי יעוץ עסקי, פיננסי וארגוני לעסקים קטנים ובינוניים כאחד, בתחומי המזון, קמעונאות, שירותים ומסחר. אם אתה רוצה שהעסק שלך יהיה עסק מרוויח צריך לעשות את זה נכון, לבחור יועץ עסקי יעיל ומקצועי שיתן לך את השקט הנפשי לעשות את מה שאתה אוהב.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.