יותר קל להבין מה קורה בפרקליטות מאשר להבין את התנהלות כחול לבן.
אתמול, בישיבת הסיעה, נרשם עימות גלוי בין יאיר לפיד לחברי הכנסת יועז הנדל, צבי האוזר ואורית פרקש הכהן – המזוהים עם האגף הימני יותר של המפלגה.
לפיד דרש מהם ליישר קו עם המסרים של המפלגה, ובעיקר עם המסר שלא פוסל הקמת ממשלת מיעוט עם מפלגות השמאל ובתמיכת הרשימה הערבית המשותפת.
השלושה התנגדו, ובצדק, וטענו שאסור לתת יד לצעד כזה של הקמת ממשלה אנטי ציונית. לפיד, שמגדיר עצמו איש ימין, השתיק אותם ודרש מהם לשמור על קלף המיקוח המגוחך הזה.
הויכוח הזה חשף את הקרעים העמוקים וחילוקי הדעות המהותיים במפלגה הזאת, שבשם שינאת נתניהו גרפה 33 מנדטים בבחירות האחרונות.
הוא גם חשף שהאופציה של הקמת ממשלת מיעוט כזאת על השולחן. ח"כ שלח ואחמד טיבי מנהלים ביניהם שיח רציף, ויש ביניהם גם הסכמות והבנות. ביום חמישי ייפגש עם איימן עודה, זה שעומד בראש הרשימה הערבית שהמליצה לנשיא לתת לגנץ את המנדט להרכבת הממשלה. עכשיו הם רוצים את התמורה לתמיכה. אם יהיה ראש הממשלה – התמורה תינתן.
כל מיני מקורבים של גנץ משוכנעים שאם תקום ממשלת מיעוט, ההישג המשמעותי יהיה תודעתי – הדחתו של ראש הממשלה נתניהו. ברגע שזה יקרה לא תהיה שום חשיבות לגוש ה 55, נתניהו יהיה עסוק בענייניו המשפטיים ואז – כך לדברי היועצים – ניתן יהיה לצרף לממשלה את המפלגות החרדיות תאבות השלטון.
מי שהקשיב לגנץ בקשב רב אתמול בישיבת הסיעה לא יכול היה לפספס את תכלית דבריו: הוא מעדיף אחדות ואם לא אחדות אז ממשלת מיעוט והעיקר לא ללכת לסבב בחירות נוסף.
גנץ חושש מסבב בחירות נוסף. הוא כרגע הכי קרוב לכס השלטון. זאת הזדמנות שכנראה לא תחזור על עצמה. הוא גם יודע ומבין שכמה מבכירי מפלגתו רק מחכים שימעד. לפיד ואשכנזי כבר זוממים על כיסאו של יו"ר כחול לבן, לו הם לא רוחשים כבוד או הערכה כמדינאי או כמנהיג.
לכן, מי שחושב שהאופציה של ממשלת מיעוט היא אשליה, חי בעצמו באשליה. זה משהו שעלול להתבשל ולצאת לפועל, כאשר היחיד שיכול למנוע מאתנו ממשלה נוראית כזאת – עם סתיו שפיר בממשלה וטיבי ששולט בעניינים – הוא אביגדור ליברמן.
אולי כשנגיע לצומת הזאת נוכל לדעת מה ליברמן שונא יותר. את נתניהו או את הח"כים הערבים. האם יעדיף למחול על כבודו ולהקים בכל זאת ממשלת ימין-חרדים או להימנע בהצבעות נגד אותה ממשלת מיעוט ובכך להעלות לשלטון את מרצ ואת עודה את טיבי.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא