מערכה ראשונה -ספטמבר 2006

כחודשיים לאחר מלחמת לבנון הראשונה, מפרסמת טל ניצן, סטודנטית לתואר שני באוניברסיטה העברית, מחקר שכותרתו: "גבולות הכיבוש: נדירותו של צבאי בסכסוך הישראלי-פלשתיני".

צילום: דובר צה"ל

 

התזה הסוציולוגית-אנתרופולוגית – פאראפרזה מודרנית ל'פרוטוקולים של זקני ציון' – מנתחת לאורך כ-200 עמודים מבורברים את כל הסיבות שבגינן חיילי צה"ל – בניגוד גמור לצבאות כובשים אחרים בעולם – אינם אונסים נשים ערביות כבדרך קבע.

בכך, קובעת החוקרת, משפילה המדינה היהודית את האוכלוסייה הערבית פעמיים: פעם אחת, במציאות "הכיבוש" שהיא כופה עליהם, ופעם שנייה בעובדה שמיטב בנינו אינם מוצאים את הנשים הערביות כראויות להיאנס. נדירותו של אונס צבאי מכוון בתרבות הישראלית, קובעת ניצן, נועד לשרת מטרות פוליטיות ודתיות כאחד: ביסוס ה"דה הומניזציה" של הערבים בעיני הישראלים ויצירת זהות לאומית ודתית מובחנת וייחודית.

או במילים אחרות: חיילי צה"ל גרועים מקלגסי הרייך השלישי, שהיו נאורים דיים להקפיד בכבודן של נשים שאינן גרמניות שהיו נתונות למרותם, ולאנוס אותן.

המחקר, בהנחייתם של פרופ' אייל בן ארי ודר' עדנה לומסקי פדר, זוכה לתשואות רמות במסדרונות האקדמיה הישראלית, ולציון לשבח מטעם האגודה הסוציולוגית הישראלית.

מערכה שנייה – יוני 2011

בשנת 2011, מואשם פרופ' אייל בן ארי, מנחה המחקר, בקיום יחסי מין בכפייה עם סטודנטיות תחת מרותו ומורחק לצמיתות מהאוניברסיטה העברית. נכון לכתיבת שורות אלו, לא ידוע אם היה "מוסרי" דיו להקפיד גם בכבודן של הסטודנטיות הערביות.

מערכה שלישית – סוף דבר?

פוליטיקאים וגנרלים בשירות המדינה היהודית מתקשים לקבל החלטה לגביי אופי התגובה הצבאית הרצויה למול מחבלי העפיפונים ובלוני התבערה. גורמים משפטיים ומקהלת השמאל חוזרים ומזהירים מפני " מוסרי", שיוביל לתגובה שאינה מידתית ושאינה עולה בקנה אחד עם המוסר היהודי – צמד מילים שגורם לנו להתכווץ בכיסא בכל פעם מחדש.

אלא שאותו "עיוורון מוסרי" שהם מניחים לפתחנו בשם המוסר היהודי הבסיסי, לא שונה מהותית מהבחירה שלהם שלא לדון ציבורית בהנחות היסוד המעוותות של המחנה שלהם, ולהישאר עיוורים לתמונה המלאה, זו שעליה הצביעו חז"ל, שקבעו ש"כל המרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לרחמנים", וזו שמנחה את חיילי צה"ל מדי יום בבחירה שלא לאנוס נשים ערביות תחת שלטון צבאי.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.